Konference Živá krajina poprvé představí výhody regenerativního zemědělství v ČR

17. 2. 2022

První ročník konference o regenerativním zemědělství s názvem Živá krajina se uskuteční začátkem března. Podpoří zemědělce v šetrném způsobu hospodaření, otevře odbornou debatu nad možnostmi zlepšování kvality polí, ozdravování půdy a snižování emisí skleníkových plynů ze zemědělství. Regenerativní zemědělství přináší odpověď na otázky, jak zabránit půdním erozím i snížit náklady na průmyslová hnojiva. Představí vědecké postupy i praktické zkušenosti v našich podmínkách. Konference Živá krajina proběhne 2. března 2022 v Hotelu Olšanka v Praze a v živém přenosu on-line. Pořádá ji projekt Carboneg ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky a Výzkumným ústavem rostlinné výroby.

Regenerativní zemědělství je komplexní metoda obhospodařování půdy, jejíž základní princip spočívá v co možná největším napodobování přírodních a biologických procesů. Jde o zemědělský koncept, který jak už samotný název napovídá, má za cíl vrátit půdě život a tím i její přirozenou úrodnost. Jednoduše pomáhá zvyšovat odolnost půdy proti dopadům klimatické změny. Kombinace spolupráce rostlin a půdních mikroorganismů spolu se zachováním ideálních podmínek pro jejich život vede mimo jiné k vyšší odolnosti rostlin proti chorobám a ke zvýšení jejich nutričních hodnot. V praxi jde o snížení mechanického a chemického narušování půdy, které má negativní dopad na struktury půdy a organické hmoty v půdě. Zregenerovaná půda v konečném důsledku pomáhá s obnovou krajiny jako celku, vede k ekonomicky zdravým zemědělským podnikům a má pozitivní vliv na množství mikroorganismů, hmyzu a jiných živočichů přítomných v půdě. Navíc půda zpracovávaná regenerativním způsobem dokáže lépe odolávat extrémním podmínkám jako jsou dlouhá sucha a přívalové deště.

„Chceme ukázat, že regenerativní zemědělství může být velkým přínosem pro zemědělskou půdu a zemědělci se nemusí obávat přechodu na něj. Kromě praktických zkušeností na konferenci zazní, jak se na podporu regenerativního zemědělství chystá stát, Evropská unie i velcí odběratelé,“ říká Václav Kurel, spolupořadatel konference a ředitel projektu Carboneg. „Na myšlenku uspořádat konferenci nás navedli samotní farmáři, kteří volají po sdílení zkušeností, protože chtějí být více připraveni na přibývající extremitu počasí a sami chtějí snižovat chemické zatížení své půdy,“ dodává Kurel.

Program konference je rozdělen do dvou bloků. V první části se odborníci budou věnovat vědeckým výstupům, pozvání na konferenci přijala řada významných výzkumných pracovníků i ekologů. Odpolední program konference se soustředí na praktickou zkušenost a sdílení know-how, protože řada zemědělců některé postupy regenerativního zemědělství v našich podmínkách už zavádí.

Na konferenci vystoupí například Ing. Karel Klem, Ph.D. z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, který v úvodu představí samotné principy regenerativního zemědělství. Jaké přínosy může mít regenerativní zemědělství pro odolnost farmářů i dodavatelských řetězců přednese Mgr. Vojtěch Kotecký, Ph.D. z Centra pro otázky životního prostředí UK. Půdnímu životu a přírodním biostimulantům se bude ve svém příspěvku věnovat doc. Mgr. Lukáš Trakal, Ph.D. z Fakulty životního prostředí ČZU. Několikaletou zkušenost s regenerativním zemědělstvím nastíní pan Robert Dohál ze slovenského ZD Krakovany, Petr Vlasák z moravskoslezské zemědělské skupiny RenoFarmy, Erich Vodňanský z rodinné farmy Statek Vodňanský a řada dalších zemědělců.

Podrobný program konference je k dispozici zde.
Vstupenky jsou dostupné v síti GoOut v několika kategoriích od 250 do 1 490 korun.

Hlavní partner: MONETA Money Bank
Partner: BILLA, Nestlé, Generali Česká pojišťovna, Změna k lepšímu
Mediální partner: Týdeník Zemědělec, vydavatelství Profi Press s.r.o.
Konferenci pořádá: Carboneg ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky a Výzkumným ústavem rostlinné výroby


Zdroj: Konference Živá krajina poprvé představí výhody regenerativního zemědělství v ČR. Carboneg, Tisková zpráva, 10. 2. 2022.

Související

Do světa se ze „Sokolí farmy“ ČEZ rozletěl rekordní počet 33 mláďat

Přejít na článek

Pestré louky nebo obnova mezí. Letiště Praha vyhlašuje program na podporu biodiverzity

Přejít na článek

Plzeňský kraj rozšířil rezervaci velkých kopytníků u Nýřan téměř na dvojnásobek

Přejít na článek