Potravinové banky v roce 2021 opět navýšily svůj obrat, stoupá však i poptávka po pomoci

21. 2. 2022

Potravinové banky shromáždily v roce 2021 přes 9 300 tun potravin a pomohly více než 200 tisícům lidí prostřednictvím 1 175 odběratelských organizací.

V České republice aktuálně funguje 15 potravinových bank a centrální logistické centrum. V loňském roce opět navýšily svůj obrat o polovinu oproti předchozímu roku. Potřeba potravinové pomoci v České republice opět stoupla o více než 30 %. Potravinové banky dodávají potraviny už do 1 175 organizací, které je pak předávají lidem v nouzi. Mezi odběratele potravinové pomoci přibylo v roce 2021 hodně měst a obcí. Hodnota potravin, které banky shromáždily, je přes 425 milionů Kč.

„Rok 2021 byl pokračováním náročného období a to nejen v souvislosti s pandemií. Hned na začátku roku jsme intenzivně pomáhali s distribucí potravin, které nemohly zamířit do zavřených škol. Těch se povedlo zachránit několik stovek tun. Následně jsme se postarali o distribuci ochranných pomůcek lidem v nouzi. Rozvezli jsme do celé republiky přes 7 milionů roušek a 3 miliony respirátorů. Všechny potravinové banky jely celý rok doslova „na plno“, jsem pyšná na to, jak fungují a jak efektivně pracují. “ uvádí Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank. “Důkazem kvality naší práce je i ocenění Neziskovka roku 2021 v kategorii Střední neziskovka, které bylo uděleno České federaci potravinových bank“, doplnila.

Potravinové banky jsou neziskové organizace a v České republice existují od roku 1992. Mezi jejich podporovatele patří nejen Ministerstvo zemědělství, které v rámci svého dotačního programu podporuje provoz, ale i některé obchodní řetězce, jejichž partnerství je pro zajištění chodu potravinových bank nezbytné. V roce 2021 nově poskytlo dotaci na investici do infrastruktury i Ministerstvo životního prostředí.

„Naším největším podporovatelem, díky němuž můžeme naši činnost dlouhodobě vykonávat je Ministerstvo zemědělství. To finančně podporuje provoz spojený s potravinami zachráněnými z obchodů a od producentů. V roce 2021 se k naší podpoře přihlásilo také Ministerstvo životního prostředí, které připravilo program zaměřený na prevenci odpadu. 8 potravinových bank tak může vybudovat nové sklady a navýšit množství zachráněných potravin. Je velmi důležité si uvědomit, že s potravinovými bankami se pojí nejen myšlenka potravinové pomoci, ale i boj proti plýtvání potravinami. Pevně věříme, že pro naši prospěšnou práci najdeme cestu k další podpoře například u Ministerstva práce a sociálních věcí. Díky tomu bychom mohli v budoucnu rozšířit poskytování potravinových balíčků přímo potřebným, “ vysvětluje Aleš Slavíček, předseda federace.


Zdroj: Potravinové banky v roce 2021 opět navýšily svůj obrat, stoupá množství shromážděných potravin i poptávka po pomoci. Česká federace potravinových bank. Tisková zpráva, 8. 2. 2022.

Související

Klimatariánství, flexitariánství, vegetariánství, veganství: Jaký má strava vliv na planetu?

Přejít na článek

Zaměstnanci Tesco se zapojí do Veggie challenge. Společnost podporuje rostlinnou stravu

Přejít na článek

Letošní COP28 poprvé bojuje za klima téměř bezmasým jídelníčkem

Přejít na článek