Poznali jsme první dámy a pána: Kdo doma rozhoduje? Jakou chybu udělali? Mluví svým protějškům do práce?

8. 1. 2023

Pátek 6. ledna patřil díky debatě První dámy a pán mezi námi, kterou pořádala Asociace společenské odpovědnosti, eleganci, upřímnosti a úctě k prezidentskému úřadu. Na pódium v Pražské křižovatce se vedle sebe posadily drahé polovičky kandidátů na prezidenta. „Nepředpokládám, že bude druhé kolo. Myslím, že můj muž vyhraje v prvním.” „Důstojným soupeřem by byl každý, kdo tu s námi sedí, ale nikomu nepřeji moji ženu jako soupeřku.” I taková vyjádření se celé dvě hodiny nesla z úst nejen Evy Pavlové a Roberta Nerudy, ale i dalších hostů.

Zavěsily se do manželova rámě a postupně vystoupily na pódium – Eva Pavlová, Klára Fischerová, Monika Hilšerová, Dana Středulová a Aneta Zimová se rozhodly ukázat celému národu odvahu a odhodlání podpořit své manžely před volbami. A stejné odhodlání měl i Robert Neruda, jediný muž z celé sestavy. Vítáme vás na jediné debatě prvních dam a prvního pána,” zaznělo uvítání od moderátorů, Daniely Písařovicové z DVTV a Petra Šimůnka z Forbes Česko.

Jako první však ještě slovo dostala ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová: Opravdu platí staré přísloví, že za každým úspěšným mužem stojí žena? Já si spíš myslím, že ta dnešní debata je především důkazem, že ženy stojí vedle svých mužů rovnocenně a ruku v ruce společně formují budoucnost. Chtěla bych našim hostům poděkovat, že sem dnes bez ostychu společně přišli, nebojí se nám otevřít svá srdce a my je můžeme poznat. A stejně tak věřím, že srdcem budeme vybírat i budoucího prezidenta,” vyslovila přání do budoucna a kostel Sv. Anny už opravdu patřil jen prvním dámám a prvnímu pánovi.

Kolikrát jste zapochybovali? A co vlastně role první dámy a pána znamená?

Že stát po boku své ženy nebo muže i při kandidatuře na hlavu našeho státu není vždy jen radostné a kolik síly to celou rodinu stojí připomněla hned první otázka: Kolikrát jste během kampaně zapochybovali, že váš partner je tím správným, kdo by měl být na Hradě? Hosté se shodli, že pochybnosti je netrápily nikdy. Někomu ale rozhodnutí kandidovat vyrazilo dech, v dobrém slova smyslu. „Bylo to na cyklistickém výletě, tak to nebylo optimální. Ale měl bych upřímnou radost, kdyby se Dana stala prezidentkou a já hrál druhé housle,” rozesmál hned na začátku publikum Robert Neruda.

Odpovědí na dotaz, jaký význam role první dámy má a zda by se vzdala svého civilního zaměstnání, si slovo vzala Monika Hilšerová: „Byla bych ráda první dámou, nechala bych si své zaměstnání, ale plnila bych i protokolární úkoly první dámy.” Stejné cíle by měla Klára Fischerová, a ostatně v jakékoli podobě i ostatní hosté. „Máme vizi a tezi, jak se přiblížit občanům,” doplnila konkrétní vidinu své role Dana Středulová a s manželem v první řadě si vyměnila souhlasné úsměvy. „Jsme tady pro vás, těšíme se na za vámi a budeme za vámi jezdit. Chystáme se být s lidmi fyzicky a podávat pomocnou ruku,” dodala. A pro Anetu Zimovou je pozice první dámy důležitá především proto, že může efektivně otevírat důležitá témata pro veřejnou diskuzi.

Jakou chybu jste během kampaně udělali? A jakou agendu první dáma a pán má?

„Mohla jsem být více aktivní, ale jsem zaměstnaná, nebylo to možné,” ujala se slova Klára Fischerová. Eva Pavlová se odpovědí dostala až k domácím mazlíčkům a diváky překvapila tím, že se dle svých slov poslední dobou zamilovala třeba do potkanů. „A co ti, kteří jsou na Hradě?” doptal se Petr Šimůnek. Ty se chystá si ochočit, odlehčila ještě Eva Pavlová atmosféru. Všichni hosté se shodli, že největší chybou bylo především málo věnovaného času manželce či manželům a potažmo jejich voličům.

Solidarita, lidskost, reprezentace, pomoc potřebným a vyvolávání diskuze nad tématy, která českou společnost trápí – tak si představujeme „náplň práce” první dámy. A naši hosté na tom byli podobně. „Například je kardinální nedostatek dětských psychologů a psychiatrů. Pokud se staráme o zdraví dětí, budou v budoucnu nadějí pro naši společnost. Je to obrovský problém a já o něm chci mluvit,” odpověděla Aneta Zimová. Monika Hilšerová vyzdvihla ještě všeobecnou část sociální práce: „Vidím velký potenciál v sociálních sítích, které posouvají nadace a drobné neziskové organizace a masově je propagují. A i touto cestou bych se chtěla vydat.”

Debata byla rozdělena do tematických bloků, každý z nich si pod svá křídla vzal jeden z moderátorů a úvodní všeobecné otázky doplnil specifickým dotazem pro každého hosta. Kdo doma rozhoduje? Co všechno už musely rodiny kandidátů pro kampaň obětovat? Budou svým protějškům mluvit do práce? Jakou klíčovou vlastnost jejich manželé a manželka mají a dělají z nich ideálního prezidenta či prezidentku nebo jak by nevidomému popsali žlutou barvu?

Na tyto i další otázky hosté postupně odpovídali a odhalovali tak své životy a soukromí široké veřejnosti. Zároveň pomocí úsměvů a mrknutí komunikovali se svými partnery – Pavlem Fischerem, Petrem Pavlem, Josefem Středulou, Markem Hilšerem, Tomášem Zimou a Danuší Nerudovou – kteří po celou dobu seděli v první řadě, a díky tomu vznikla v Pražské křižovatce klidná atmosféra plná smíchu a nevinného špičkování.

Nenechte si ani vy tuto atmosféru ujít! Ať už si svou volbou jistí jste, nebo stále ne, využijte příležitosti a podívejte se na záznam celé debaty. Možná, že vás některé odpovědi překvapí…


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

New York rozděloval miliony pomocí české online platformy pro participaci

Přejít na článek

Kamala Harris, kandidátka na viceprezidentku Spojených států, je aktivní v oblasti klimatu

Přejít na článek