Kamala Harris, kandidátka na viceprezidentku Spojených států, je aktivní v oblasti klimatu

14. 8. 2020

Joe Biden, demokratický kandidát na amerického prezidenta, si v úterý vybral kalifornskou senátorku Kamalu Harris jako svoji kandidátku na viceprezidentku. Pokud by byl Joe Biden na post příštího prezidenta zvolen, Kamala Harris by se tak stala historicky první ženou tmavé pleti na tomto prestižním postu.

„Je mi velkou ctí oznámit, že jsem si vybral Kamalu Harris — neohroženou zastánkyni obyčejných lidí a jednu z těch nejlepších, kteří slouží veřejnosti,“ napsal Joe Biden na svůj Twitter.

Pětapadesátiletá senátorka za stát Kalifornie má indické i jamajské kořeny. Její otec, díky kterému se hlásí k černošskému původu, emigroval do USA z Jamajky. Po matce, která pochází z Indie, má zase kořeny asijské. I díky své rodinné tradici chce v kampani bojovat proti brutalitě vůči černošským obyvatelům a otevírat tak otázku rasismu v Americe. Pro mladé demokratické voliče a pro menšiny je toto velké téma.

Kamala Harris je aktivní také v oblasti klimatu. Společně s mladou americkou političkou a aktivistkou Alexandriou Ocasio-Cortez před více než rokem představily návrh zákona o změně klimatu. V té době Harris oznámila svou kandidaturu na prezidentku, svůj zájem bojovat o Bílý dům ale poté zrušila.

Právní předpisy v oblasti klimatu, na kterých Harris a Ocasio-Cortez v posledním roce ustavičně pracovaly, jsou spojeny se spuštěním samostatného Úřadu pro spravedlnost v oblasti klimatu a životního prostředí (Office of Climate and Environmental Justice Accountability). Navržená legislativa vyžaduje, aby vláda zvážila dopady jakýchkoliv právních předpisů v oblasti životního prostředí na nízkopříjmové komunity.

Zákon o změně klimatu je navržen tak, aby splňoval požadavky současné doby. Snaží se zajistit takovou politiku v oblasti klimatu, kdy žádná komunita nezůstane pozadu. „Domorodá společenství, černá a hnědá společenství i mládež našeho národa žádají spravedlnost. Všechny je potřebujeme mít zastoupeny u jednoho stolu hned od začátku,“ dodala k tématu Harris.

„Příliš dlouho byla politika ovlivňující barevné komunity určována několika málo bílými muži ve Washingtonu,“ řekla Ocasio-Cortez. „Jsem hrdá na to, že jsem společně se senátorkou Harris vytvořila návrh zákona, který připraví cestu pro nový, inkluzivní způsob, jak se dají dělat věci v D.C.“

Joe Biden v červenci také oznámil klimatický plán ve výši 2 bilionů dolarů, ve kterém přiděluje 40 % přínosů z čisté energie a infrastruktury historicky marginalizovaným komunitám. Ve svém plánu počítá s výrazným rozšířením v oblasti boje proti změně klimatu, přičemž mezi pilíře patří vytváření pracovních míst a již zmíněná environmentální spravedlnost.

Robert Bullard, akademický odborník na spravedlnost v oblasti klimatu a životního prostředí a autor mnoha knih na toto téma, v nedávné době uvedl, že Kamala Harris (nebo jedna z dalších zvažovaných černých žen) může pomoci Bidenovi porazit Donalda Trumpa. Bullard dále dodal, že žena viceprezidentka černé pleti, kterou zajímá klima, přidává Bidenovi body navíc v momentu, kdy lidé hladoví po transformativní změně: „Do Bílého domu se nedostanete pouhým mluvením o klimatu. Musí to být klima a …“

„Všechny tyto věci se protínají,“ řekla Harris, „a my musíme soustředit náš boj za spravedlnost v oblasti životního prostředí a klimatu do centra dění. Proto je tato legislativa tak důležitá. Jak jsem již řekla, není to věc okamžiku, ale je to hnutí.“


Zdroj: Volně přeloženo z článku: Harris and Ocasio-Cortez Team up on a Climate ‘Equity’ Bill, Leaving Activists Hoping for Unity | InsideClimate News. InsideClimate News: Climate & Energy News, Investigations [online]. Dostupné ZDE.

Související

New York rozděloval miliony pomocí české online platformy pro participaci

Přejít na článek

Poznali jsme první dámy a pána: Kdo doma rozhoduje? Jakou chybu udělali? Mluví svým protějškům do práce?

Přejít na článek