Prezident Biden navrací USA ke klimatickým závazkům a plánuje klimatický summit

28. 1. 2021

Spojené státy v čele s Joe Bidenem usilují o návrat mezi světové lídry bojující s klimatickou změnou. Nový americký prezident během svých první dnů v úřadu podepsal řadu exekutivních příkazů, které se věnují právě problematice klimatu. Jedním z nich je i obnovení podpisu Pařížské dohody, od níž odstoupil jeho předchůdce. Na jaře u příležitosti Dne Země navíc plánuje uspořádat globální klimatický summit.

Nové exekutivní příkazy, které Biden podepsal od vstupu do úřadu, zastavují například výstavbu nového ropovodu či vyvlastnění veřejných pozemků a naopak podporují zdvojnásobení produkce větrné energie do roku 2030. Právě tyto kroky se setkávají s velkým odporem energetického průmyslu, který byl dříve podporován Donaldem Trumpem.

Tento týden Biden inicioval založení nové kanceláře v Bílém domě, jež se bude speciálně věnovat domácí klimatické strategii. Ve svém středečním projevu současně oznámil, že Spojené státy uspořádají v dubnu u příležitosti Dne Země globální klimatický summit. Cílem summitu bude zdůraznit nový závazek Spojených států k boji se změnou klimatu a zároveň motivovat ostatní světové velmoci, aby se přidaly ke snižování skleníkových plynů.

Dnešek je v Bílém domě dnem klimatu. Na tento okamžik jsme čekali až příliš dlouho a v žádném případě nemůže čekat déle. Spojené státy se musejí stát světovým lídrem v oblasti klimatu,“ odůvodnil Biden pořádání summitu. „Stejně tak jako potřebujeme přistupovat jednotně k řešení koronavirové krize, musíme společně řešit i krizi klimatickou a hledat společná řešení,“ dodal s upozorněním, že Spojené státu samy tuto krizi nevyřeší.

Změna klimatu se pod vládou Joa Bidena stane prioritou národní bezpečnosti i zahraniční politiky. Ředitelku národní zpravodajské služby již požádal, aby připravila studii, která bude analyzovat klimatické bezpečnostní hrozby. Dalším federálním úřadům současně nařídil, aby se připravily na důsledky změny klimatu a zlepšily přístup ke všem dostupným informacím v této problematice. Zároveň instruoval všechny úřady, aby veškerá rozhodnutí dělaly pouze na základě vědecky podložených dat.

Dalším prezidentovým krokem bylo jmenování Johna Kerryho, jednoho z tvůrců Pařížské dohody, zvláštním vyslancem pro klima, který bude mít své místo ve vládním kabinetu. Je to vůbec poprvé v historii, kdy bude mít země speciální osobu pověřenou touto agendou, která bude současně i členem Národní bezpečnostní rady. Jedním z Kerryho úkolů bude přesvědčovat ostatní národy, aby konaly významné kroky vedoucí ke snížení emisí do roku 2030.


Zdroje:

Biden names climate statesman John Kerry as climate envoy. Associated Press News [online]. Copyright © copyright [cit. 28.01.2021]. Dostupné ZDE.

Biden signs ‚existential‘ executive orders on climate and environment – BBC News. BBC – Homepage [online]. Copyright © 2021 BBC. The BBC is not responsible for the content of external sites. [cit. 28.01.2021]. Dostupné ZDE.

What Biden will and won’t be able to achieve on climate change | MIT Technology Review. MIT Technology Review [online]. Dostupné ZDE.

Související

Vlha, dudek, moták… Rezervace velkých kopytníků je mimořádně bohatá na vzácné ptáky

Přejít na článek

Seznamte se s rozvojovými projekty v oblasti udržitelného rozvoje, fair trade, zemědělství a ochrany životního prostředí

Přejít na článek