Ohlédnutí za Global Goals Summitem: Rok od dinosaura, rok od „dopoledne v muzeu”

13. 10. 2023

Třináctý říjen 2022. To je ten den, kdy se nadšenci i odborníci na udržitelnost a péči o planetu sešli v sále Národního muzea. ,,Lepší je rozsvítit svíčku, než proklínat temnotu.” Ústřední heslo, ústřední motiv několikaměsíční kampaně za lepší svět. A už je to rok…

„Máme mezi sebou mladou generaci, která má jiskru, s níž nás může všechny probudit a zburcovat k udržení lepšího světa. A zároveň se můžeme obrátit i na zkušené matadory, kteří už si i prošli několika chybami a už ví nebo tuší, jakými cestami se ubírat a které vynechat,” uvedla půldenní Global Goals Summit žena, které se celý nápad zrodil v hlavě během Vánoc a která k němu nadchla řečníky i návštěvníky napříč světem. Lucie Mádlová, ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti.

Prezentace zahraničních speakerů, kteří přijeli sdílet své vědomosti a zkušenosti s námi ostatními, byly plné inspirace. Ať už to byla slova George Kella, zakladatele a bývalého výkonného ředitele UN Global Compact, která již propojila 17 tisíc společností ze 180 zemí světa; prezentace Meliny Traprantzi, SDGs a ESG konzultantky a zakladatelky Wise Greece, která hovořila o možnostech spolupráce s lokálními zemědělci pro zajištění udržitelnosti; nebo projev Juliana Lechnera, zakladatele Kaffeeform, přinášející aha moment, že káva není jen lahodný horký nápoj, ale z její sedliny se dají vytvářet další předměty bez použití plastu a být tak šetrnější k planetě. Jak Spencer, spoluzakladatel kreativního studia Urban Scale Interventions, doslova zvedl všechny přítomné lidi v sále a probíral s nimi, která výzva je pro nás nejnaléhavější a jakým způsobem by s tím náš systém měl umět pracovat. S CEO Rohlik.cz Olinem Novákem přijela pohovořit Carla Hilhorst, Chief R&D Officer Unilever Nutrition Business Group, a to o tématu produkce, spotřeby a plýtvání jídlem. Udeh Chiagozie, přední ambasador Plant-for-the-Planet, mluvil o důležitosti sázení nových stromů.


 

GEORG KELL: NĚKTERÉ FIRMY SE CHOPILY TECHNOLOGIÍ A DEKARBONIZACE, NĚKTERÉ CHTĚJÍ I NADÁLE PROFITOVAT ZE SPALOVÁNÍ ZEMĚKOULE

 

Georg Kell je jednou z nejvýznamnějších osobností na poli udržitelnosti a ESG. Dlouhá léta pracoval pro instituce OSN a již v roce 2000 založil a vedl United Nations Global Compact, největší iniciativu v oblasti udržitelnosti podniků na světě. Sedí v čele anglo‐německého fondu Arabesque, který využívá samoučící se kvantitativní modely a big data k hodnocení výkonnosti a udržitelnosti globálních společností, a v radě udržitelnosti společnosti Volkswagen. V Praze strávil týden a přijel na Global Goals Summit, kde mluvil o vývoji odpovědného investování i o budoucnosti ESG a v rámci Cen SDGs obdržel ocenění za celoživotní přínos v udržitelnosti.

 

➡Přečtěte si celý rozhovor


Český krok s udržitelností

A na Udeha Chiagozie navázali další ambasadoři Plant-for-the-Planet, Šimon Michalčík a Julie Horáčková, kteří spolu hovořili o biodiverzitě. Mimochodem, za každého hosta, který se akce Global Goals Summit a Cen SDGs zúčastnil, vysadila Asociace společenské odpovědnosti společně s Plant-for-the-Planet strom na území Mexika. A co je ještě lepší zpráva? Když se Šimon s Julií zeptali lidí v sále, kdo už má za sebou zasazený strom? Zvednutých rukou byla většina. Jen tak dál!

Za české řečníky promluvil Ladislav Krištoufek, profesor ekonomie a prorektor Univerzity Karlovy, a to o spojení krypton a udržitelnosti, kdy bitcoin může být karbonově negativní. Od Tomáše Matušky, vedoucího výzkumného oddělení Energetické systémy budov, jsme se dozvěděli o projektu S.A.W.E.R., díky kterému se dá získávat voda ze vzduchu. Jak? Přirovnat to prý můžeme k pytlíkům ze silikagelu, které vysávají z bot vlhkost. Vzduch se zahřeje a následně vysráží. Roman Lauš, CEO Mewery, vysvětloval, co má potenciál změnit masný průmysl. Arthur F. Sniegon a Viktorie Seifertová, ochránci slonů a přírody, nám připomněli, že v každém koutě naší planety je důležité mít přístup k informacím a vzdělání, a to jak pro místní, tak pro turisty.

Jednotlivé projevy a rozhovory doplnily ještě takzvané Rapid Fire Presentations, rychlé a úderné prezentace. Hostům se dostalo inspirace od Dalibora Dostála, Johanny Nejedlové, Veroniky Hudzíkové, Cyrila Klepka a Marcely Vostřelové.

Global Goals Summit připravila Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s internetovou televizí DVTV. Martin Veselovský, Michael Rozsypal a Daniela Drtinové se moderace a rozhovorů zhostili s profesionalitou, jiskrou i vtipem. A dodali tak celé události punc nezapomenutelnosti.

Když i dinosaurus má co říct

„Nevolte vyhynutí!“ To je zpráva, která se pomyslně nesla a stále nese z úst Pla(s)teosaura. Více než stovka českých 3D tiskařů se spojila a vytvořila právě jako součást kampaně ke Global Goals Summitu i Cenám SDGs, jejichž šestého ročníku byl summit součástí, největší komunitní dílo tohoto typu v Česku. Vznikl dvojník dinosaura jménem plateosaurus. A Asociace společenské odpovědnosti mu po stovkách milionů let dala slovo. Ale pojďme začít od začátku.

„Pro letošní rok jsme si jako hlavní téma zvolili klimatickou změnu. Chtěli jsme nasvítit téma mizející biodiverzity rukou člověka. Hledali jsme ideální symbol, který nejen upozorní, ale zároveň motivuje. Inspirovali jsme se kampaní OSN Don’t Choose Extinction a našli jsme živočišný druh s vlastní zkušeností s vyhynutím. Plateosaura,“ popsala Lucie Mádlová. Plateosaurus byl jeden z nejrozšířenějších dinosaurů žijících na území dnešní Evropy a jeho druhově mladší sourozenci vymřeli před 66 miliony let kvůli dopadu asteroidu na zem. Obloha ztemněla a rostliny nebyly schopné dostatečné fotosyntézy. Potravy ubylo, býložravých dinosaurů ubylo, masožravých dinosaurů ubylo, až nakonec celá biosféra úplně zmizela.

Pla(s)teosaurus zůstal jako stálá expozice v Národním muzeu a dokonce se stal českým rekordmanem. Pořád má tak možnost připomínat, že lidstvo nakonec nemusí být tím hrozivým novodobým asteroidem pro rostliny a živočichy, ale může být nadějí. Propojil se český fenomén – 3D tisk – a plateosaurus. Tiskaři ze 420 dílků společně pod hlavičkou PETMATU a Plastenco vytvořili zcela unikátní komunitní dílo. Deset dní kompletace, 150 kg filamentu z recyklovaného plastu, tedy ekvivalent asi 6 000 PET lahví, průměrná doba tisku dílku 7 hodin, celkem 3 500 tiskových hodin.


 

KDO JE TO PLA(S)TEOSAURUS?

„Jsme před Fakultou architektury ČVUT v pražských Dejvicích. Právě tady, v 21. století, ožívají dinosauři,” vydal se Martin Veselovský v reportáži poznat našeho drobečka.”

 


Na záznam z celého Global Goals Summitu se můžete podívat zde.

A kdy bude další ročník, ptáte se? Březen 2024 – to je ten měsíc, kdy se brány udržitelné inspirace znovu otevřou.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Česko zná nové rekordmany roku: Pla(s)teosaurus zapsán do knihy rekordů

Přejít na článek

IKEA v Česku za poslední čtyři roky snížila plýtvání jídlem o více než polovinu, ušetřila 240 tisíc porcí

Přejít na článek

Pestré louky nebo obnova mezí. Letiště Praha vyhlašuje program na podporu biodiverzity

Přejít na článek