Princ William letos poprvé ocení projekty řešící environmentální problémy

6. 1. 2021

Britský princ William vloni představil celosvětové ocenění Earthshot Prize za přínos k řešení největších globálních problémů souvisejících se životním prostředím. Letos společně s odborníky z oblasti životního prostředí ocení v Londýně prvních 5 nejlepších projektů, které se zasazují o pozitivní změnu.

Ocenění Earthshot Prize je označováno za nejprestižnější světové ocenění v oblasti životního prostředí, které má motivovat ke změně a pomoci k obnově naší planety v následujících deseti letech. Cílem ocenění je vyzdvihnout přednosti lidské vynalézavosti k dosažení pozitivní změny.

Planeta Země se nachází v bodě zlomu a my stojíme před tvrdou volbou: buďto budeme pokračovat v nenávratném ničení naší planety, nebo necháme vyniknout naše jedinečné lidské schopnosti – inspirovat, inovovat a řešit problémy. Lidé jsou schopni dosáhnout skvělých věcí. A následujících deset let bude tím největším testem – dekádou akce s cílem obnovit naši planetu.” vysvětluje motivaci k vyhlášení ocenění princ William.

Ceremoniál udělování cen se bude konat každý rok od 2021 do 2030 v různých městech světa. Vždy se ocení 5 vítězů a každý z laureátů získá jeden milion liber. Za 10 let se tak rozdělí mezi vítěze celkem 50 milionů liber, které jim pomohou v boji s environmentálními výzvami.

Název ocenění je inspirován podle slavné iniciativy Moonshot, v rámci které americký prezident J. F. Kennedy sjednotil miliony lidí za jediným cílem – dostat člověka na měsíc, čímž vyvolal technologickou revoluci v 60. letech 20. století. Ocenění Earthshot Prize vychází z 5 jasných ambiciózních cílů (Earthshots), kterých by naše planeta měla dosáhnout do roku 2030, aby život na ni byl příjemný i pro budoucí generace.

Každý Earthshot je opřen o vědecká data a je v souladu s Cíli udržitelného rozvoje (SDGs) a dalšími mezinárodně měřitelnými ukazateli, které udávají směr k obnově naší planety. Každý cíl ztělesňuje jednu kategorii ocenění.

  1. Ochrana a obnova přírody
  2. Čistější vzduch
  3. Obnova života v oceánech
  4. Vybudování bezodpadového světa
  5. Řešení klimatických změn

Těchto pět cílů přináší jedinečné výzvy, které vyžadují nové přístupy v myšlení, a stejně tak nové technologie, systémy, strategie a řešení. Earthshot Prize poukazuje na propojenost environmentálních výzev a urgentní potřebu řešit je všechny zároveň.

Správní rada ocenění Earthshot Prize je složená z významných světových osobností, které se angažují v oblasti životního prostředí a inovací. Mezi nimi jsou například přírodovědec a dokumentarista sir David Attenborough, diplomatka Christiana Figueres, či čínský podnikatel Jack Ma.

Na hledání prvních vítězů se podílí více než 200 partnerů z celého světa, kteří nominují vybrané jedince, komunity, podniky či organizace. Užší výběr nominantů získá podporu a příležitost k rozšíření své činnosti, včetně kontaktů na podobně založené organizace. Vyhlášení prvních 5 vítězů proběhne v roce 2021 v Londýně.


Zdroj: The Earthshot Prize, dostupné ZDE.

 

Související

Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

Přejít na článek

Udržitelné cíle velkých hráčů, dokumentární výstava i 3D tisk pro děti. Oslavili jsme Světový den životního prostředí

Přejít na článek

V sázce je přežití mnoha druhů, včetně lidstva, varuje klimatický panel OSN

Přejít na článek