Rozhovor s ředitelem Ergotepu Jiřím Černým o nově vznikajícím e-shopu Nakup na Dobro

23. 3. 2021

E-shop s dárky, které skutečně mají smysl – pro obdarované, společnost i přírodu. A ve finále tím vším i pro nás všechny. To je hlavní cíl e-shopu Asociace společenské odpovědnosti a sociálního podniku Ergotep, jehož zaměstnanci díky tomuto projektu dostanou možnost získat kvalitní a plnohodnotnou práci. Jaké další přidané hodnoty udržitelný e-shop má? Jak vznikla spolupráce mezi Ergotep a Asociací společenské odpovědnosti? A na co je sociální podnik Ergotep pyšný? V rozhovoru odpovídá jeho generální ředitel, Jiří Černý.

Jaký je příběh Ergotepu? Na co jste pyšní, že se díky vaší činnosti daří?

Původně to byla před 17 lety rodinná firma, založená v kotelně rodinného domu. Dnes jde o silný, sebevědomý sociální podnik se 400 zaměstnanci. Daří se nám lidem s handicapem nabízet kvalitní, plnohodnotnou práci a poskytnout jim kompletní servis jako dopravu, bydlení, sociální rehabilitaci, integrační podpory, vzdělávání atd. Daří se nám měnit společenský pohled na segment zaměstnávání osob se zdravotním postižením, dělat ukázkovou výkladní skříň z prostředí, které bylo na okraji společnosti. Spojujeme klasické obchodní, podnikatelské prostředí se sociální oblastí a vytváříme funkční, velmi efektivní systém. Pyšní jsme, když sledujeme životní příběhy našich lidí a Ergotep tam má výrazné místo ve smyslu rozvoje a zlepšení podmínek

Jak vzniklo spojení Ergotep a Asociace společenské odpovědnosti? Jakým způsobem se Ergotep bude podílet na chodu e-shopu?

Pro Ergotep je od počátku společenská odpovědnost velmi silné téma. Členem Asociace společenské odpovědnosti jsme se stali, myslím, mezi prvními. Je to pro nás velmi důležité moci dál šířit a rozvíjet principy společenské odpovědnosti. U toho Ergotep nesmí chybět :-). Věnujeme se tomu, jak interně, tak právě ve spolupráci s partnery jako Asociace. Ergotep bude zajišťovat z části vlastní vytvoření e-shopu, komunikaci s partnery, a hlavně vlastní skladování, logistiku a distribuci.

Na e-shop se vybírá 500 tisíc. Kam konkrétně se tato částka promítne při zprovoznění a následně provozu e-shopu?

Vzniká úplně nový e-shop s řadou specifik a unikátností, jsou tam náklady na vlastní e-shopovou platformu a nejvíc toho je v práci jednotlivých specialistů. I když uvedu jen ty hlavní, tak je z toho zřejmý velký objem práce – analýzy a návrh koncepce, UX a grafický designér, programátoři a kodéři, focení a popisy produktů, copywriter, specialista na soc. sítě, napojení na distribuci a sklady, platební a dopravní možnosti, marketingové činnosti, atd.

Kolika lidem s handicapem a na jak dlouho práce díky e-shopu pomůže a podpoří je?

Ergotep dnes zaměstnává cca 400 lidí, přímo na tomto projektu bude pracovat asi 15-20 lidí. Podobně jako v jiných projektech i zde je snahou, aby to bylo dlouhodobé, udržitelné, nejen nějaká dočasná událost. Věříme a společně se snažíme o to, aby projekt e-shop Nakup na Dobro trval a úspěšně se rozvíjel mnoho let 🙂

Na e-shopu se budou prodávat udržitelné dárky, tedy takové, které jsou šetrné k planetě, podporují dobrou věc, osoby, které pomoc potřebují. Jaká je další přidaná hodnota e-shopu? Nastíníte nám jeho klady pro všechny strany, které se do e-shopu zapojí?

Záměrem je, aby celá skládanka byla společensky odpovědná a s dalšími přidanými hodnotami. Máme odpovědné, udržitelné dárky, provoz e-shopu bude poskytovat práci lidem s hendikepem, skladujeme v prostorách, které jsou napájeny elektřinou z FVE, vytápěny tepelným čerpadlem, zásilky budou ekologicky baleny, uvažujeme o možných re-use obalech, jednáme s dopravcem, který by doručení realizoval z většiny elektromobily. A stále hledáme další možnosti, jak být ještě odpovědnější a dobrým příkladem pro ostatní.

Chtěl byste tomu společnému projektu s Asociací společenské odpovědnosti něco popřát?

Velmi rád :-). Věřím, že se ten skvělý nápad povede zrealizovat, bude ke společnému prospěchu, budou z něj mít všichni zúčastnění radost a bude parádní ukázkou toho, jak se dá promítat odpovědnost a udržitelnost do našich běžných životů a potřeb.

Více informací o projektu Nakupnadobro.cz a crowdfundingové kampani, kde můžete podpořit vznik e-shopu, naleznete zde.

Související

Automobilový průmysl prošel revolucí, udržitelnost se dostala z okraje přímo do centra zájmu

Přejít na článek