Vánoční dílna trochu jinak aneb Jak CEOs vyráběli adventní věnce pro malé pacienty

30. 11. 2023

Giving Tuesday je hlavně o činech. O dobrých skutcích jen nehloubat, ale skutečně je vykonávat. A tak jsme v Asociaci společenské odpovědnosti v úterý 28. listopadu na Giving Tuesday vyrazili na místo, kde není smíchu a radosti nikdy dost. A nebyli jsme sami. Štědré úterý jsme spojili s naším unikátním konceptem CEOs Social Impact Networkingu a postavili se k tavným pistolím, baňkám a jehličí.

Už vás nebudeme napínat, kde že jsme si vytvořili improvizovanou Ježíškovu dílnu? Ve Fakultní nemocnici Motol na Klinice dětské hematologie a onkologie. Chtěli jsme, aby si děti při cestě domů z náročného pobytu v nemocnici odnášely hmatatelný kousek Vánoc. A to se povedlo.

Nenápadnou konferenční místnost lemovanou prosklenými skříněmi se štosy papírů a s knihou o anatomii položenou na stole zaplnily během chvíle tóny koled, vůně svařáku i cukroví a tuny třpytek a červené barvy. „Rozhodli jsme se letos pozvat právě na Giving Tuesday ředitele a ředitelky z našich členských firem, na hodinu a půl jim dopřát klid od e-mailů a porad a vyrobit adventní věnec podle vlastní fantazie. A ten pak darovat některému z malých pacientů,” popsala Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Ale nenechte se mást, i prvotní záměr networkingu byl naplněn: nad blýskavými věnci se každou chvíli objevila vizitka.

Ruku k dílu přiložil Roland Hofman z URBANITY Development, Michaela Katolická z Czechoslovak Group, Florian Naegele z PENNY Marketu, Jakub Málek z PEYTON Legal, Barbara Nesvadbová z Be Charity, Jiří Pos z Letiště Praha, Jan Sláma z Nenech to být, Sanjiv Suri ze Zátiší, Jana Volíčková z Lagardere Travel Retail a Nikol a Petr Leitgeb z Nadačního fondu Radovan. Při výrobě jim odborně pomáhala Alena Červenková ze Společnosti E. Právě pod ni totiž spadá květinová dílna Aranžerie, která zaměstnává lidi s epilepsií a v jejich rukách pak vznikají okouzlující dekorace.

Abychom ale neopomněli realitu místa, kde jsme štědré odpoledne trávili, vzala si slovo i paní primářka kliniky Petra Keslová. „Naše péče je velmi komplexní, o mnohé naše děti se staráme až do dospělosti. Jsem moc pyšná na všechny moje kolegy, nejen lékaře a sestry, ale i fyzioterapeuty, psychology i všechny ostatní,” uvedla a představila balík aktivit, kterým se klinika na poli dětské hematologie a onkologie věnuje.

„Co byste nejvíce potřebovali?” zazněla z úst přítomných zásadní otázka. „Teď jsme se například vrhli do získávání peněz na vzdělávání zaměstnanců, aby mohli vyrazit do zahraničí a načerpat vědomosti, které v Česku nenajdou. Velký problém je i obnova přístrojů, které jsou nezbytné, ale v laboratořích chybí,” popsala Petra Keslová. A připomněla i dlouhodobý problém – nedostatek psychologické pomoci. Na psychology a další odborníky je třeba neustále hledat prostředky, přitom pro většinu dětských nebo dospívajících pacientů jsou nepostradatelní.

Adventní věnce vznikly v rekordním čase, však se taky při jejich výrobě ozývalo „Cítím tady soutěživost!” Pak už každý svůj výrobek odnesl přímo do pokoje dětí, aby ho předal. Krátké rozhovory a první dojmy z vlastnoručně vyrobeného dárku ale necháme alespoň trochu zahaleny tajemstvím…

Asociace koncept setkávání CEOs pořádá už poněkolikáté a snaží se tak propojit vedení organizací a firem s vůlí skutečně pomáhat, vytvářet konkrétní hodnoty a tak rozšiřovat obzory vnímání odpovědnosti za svět, ve kterém žijeme. Ředitelé a ředitelky jsou tak postaveni do netradiční role. Tak kde se sejdeme příště?

Kompletní fotogalerii najdete zde.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Proč se letos zapojit do Giving Tuesday, světového dne štědrosti a dobrých skutků?

Přejít na článek