15 nejlepších tenisek vyrobených s ohledem na planetu

6. 8. 2020

Pokud právě hledáte ideální tenisky, ale zároveň preferujete udržitelnost, ekologické postupy a férové podmínky při jejich zpracování, inspirujte se naším průvodcem těch nejlepších značek obuvi ze světa i z Česka. Představujeme výběr kvalitních tenisek, jejichž tvůrci při jejich vytváření myslí i na naši planetu.

adidas Parley

Značka adidas společně s Parley již 5 let sbírá plasty z pláží ještě před tím, než se dostanou do oceánů. Zavázali se, že do roku 2024 budou vyrábět produkty výhradně ze 100% recyklovaného polyesteru. Z toho důvodu vyvinuli Primeblue: špičkový recyklovaný materiál, který obsahuje přízi Parley Ocean Plastic.

Allbirds

Při výrobě standardní tenisky se vytvoří 12,5 kg CO2. Průměrná bota od Allbirds vyprodukuje pouze 7,6 kg CO2e. Jejich cílem je však nemít žádnou uhlíkovou stopu. Tenisky jsou vyrobeny ze zodpovědně získaného vlákna eukalyptového stromu a díky jednoduchému designu se přirozeně hodí do jakékoliv situace. Díky materiálu, který navíc minimalizuje zápach, jsou tenisky ideální pro teplejší dny.

Bohempia

Značku Bohempia založil v roce 2015 Tomáš Rohal po letech zkoumání technického konopí. Hlavní misí je rozšířit tento materiál zpět do našich životů. Specializují se na konopné tenisky s jednoduchým a čistým designem. Konopí je skvělý materiál k výrobě obuvi pro svou ekologičnost při pěstování, dokonce spotřebuje mnohem méně vody a hnojiv než bavlna.

Ecoalf

Cílem španělské společnosti Ecoalf bylo vytvořit značku, která je skutečně udržitelná. Integrací průlomové technologie vytváří oděvy a doplňky vyrobené výhradně z recyklovaných materiálů z odpadu z moře a oceánu. Nejen, že vyrábějí kvalitní oblečení, ale také provádějí výzkum a investují do vzdělávání, aby prosazovali udržitelné postupy v módním průmyslu.

Etiko

Etiko je přední australská značka organického, ekologického a fair trade oblečení a obuvi. Jejich cílem je, aby cesta k etickému způsobu života a odívání byla co nejplynulejší. Pokud máte zájem o klasické plátěné tenisky, které jsou vyrobeny za etických podmínek, nehledejte nic jiného než Etiko, které jsou navíc 100% veganské.

Good News

Design inspirovaný baseballem a etická výroba. Londýnská značka GOOD NEWS navrhuje tenisky s retro inspirací a důrazem na udržitelnost. Každý pár tvoří biologicky rozložitelný svršek z organické bavlny, recyklovaná gumová podrážka a exkluzivní polstrovaná stélka Airfoam Ecosock.

Inkkas

Značka Inkkas vznikla během výpravy do Jižní Ameriky v roce 2012. Jejich posláním je vytvářet obuv, která spojuje svět. Značka je založena na principech fair trade, filantropie a autenticity. Inkkas boty ručně vytvářejí řemeslníci z Jižní Ameriky za použití lokálních materiálů. V rámci projektu OneShoeOneTree spolupracují s nadací Trees for the Future a garantují jeden vysazený strom za prodaný pár bot.

Novesta

Začátky značky Novesta sahají do třicátých let minulého století, kdy Jan Antonín Baťa otevřel svou novou továrnu v malém městečku uprostřed Slovenska. Časem si tyto tenisky s nadčasovým designem oblíbili po celém světě. Jejich posláním je vyrábět obuv v souladu s nejvyššími environmentálními standardy, kdy používají certifikované materiály, jako jsou přírodní kaučuk, 100% bavlna a len.

Perky

Perky Shoes je brazilská značka, která má za cíl přinést světu pohodlnou, moderní a inovativní obuv. Patří mezi první společnosti, které znovu objevily zapomenutý styl espadrilek. Nyní vytváří i další typy bot, všechny šité na stejném konstrukčním principu. Udržitelná řada ECO Perky je vyrobena z recyklovaných textilních materiálů, podešve se vyrábějí ze směsi recyklovaných PVC vloček a korku.

Sabina Rich

Ručně vyráběné ortopedické boty z recyklovaných materiálů od Sabiny Sádkové, která tvoří pod značkou Sabina Rich, jsou určeny pro děti a jejich maminky. Kolekce klade velký důraz na zdravé a kvalitní obouvání, proto je každá bota doplněna variabilní ortopedickou stélkou na míru podle typologie nohy. Hlavním cílem značky je kvalita zpracování, pohodlnost a splnění nároků na zdravotní aspekty.

Stella McCartney

Stella McCartney patřím k leaderům udržitelné módy a měla by být vždy zahrnuta do jakéhokoli eticky smýšlejícího seznamu. Od roku 2012 používá recyklovaný polyester, který je vyroben z plastového odpadu. Její tenisky Loop navíc využívají inovativní způsob připevnění svršku k podrážce bez použití lepidla. To znamená, že na “konci života” tenisky můžete odstranit svršek od podrážky a recyklovat každou část zvlášť.

TOMS

Boty TOMS rovněž patří díky unikátnímu příběhu k předním značkám udržitelné obuvi. Jsou proslulá především svým konceptem One For One. Za jeden zakoupený pár bot obdrží druhý pár někdo, kdo si boty nemůže dovolit. Jedna třetina jejich čistých zisků v době pandemie dokonce směřuje do Globálního dárcovského fondu TOMS COVID-19, který podporuje pracovníky v první linii aktuální globální krize.

Vasky

Pokud chcete vědět, kdo vaše tenisky ručně vyrobil, tak kožené Vasky ze Zlína jsou pro vás to pravé. Vasky propojili tradici obuvnického řemesla s dnešními trendy jednoduchých linií, minimalistického vzhledu a neokoukaných barev. Při jejich nošení vás bude těšit pocit, že jste podpořili lokální českou značku.

Veja

Francouzskou značku trendy tenisek Veja si oblíbil Joaquin Phoenix i Greta Thunberg. Značka používá výhradně recyklovaný polyester a přírodní materiály jako je kaučuk, organická bavlna nebo rýžový odpad a rekordně nízké množství chemikálií. Veja podporuje malé zemědělce, protože používají bavlnu ze severovýchodu Brazílie nebo přírodní kaučuk z Amazonie.

Womsh

Móda a udržitelnost mohou jít ruku v ruce. Womsh je značka obuvi, která to přímo dokazuje. Jejich udržitelné tenisky jsou kompletně navrženy a vyrobeny v Itálii. Model Snik je moderní interpretací kultovních tenisek z 90. let a je vyroben ze 100% udržitelné a veganské kůže od Appleskin.

Související

S aplikací EPP už pomáhá téměř 600 tisíc Čechů. Za 7 let rozdělili přes 160 milionů korun

Přejít na článek

Většina spotřebitelů v EU je ochotná jíst udržitelněji, ale čelí překážkám

Přejít na článek