Plný šatník a nevíte, co s tím?

6. 12. 2021

Přeplněný šatník nevěstí nic dobrého, protože se v něm nikdo nevyzná. Jsou v něm kousky, které jsou tam dvakrát až třikrát, protože jsou zahrabány pod nepřeberným množstvím ponožek, triček, legín, nenošených svetrů a mikin zaházených až tam vzadu. Je potřeba s tím něco udělat.

Není to problém, ale jízda z kopce to je! Než začnete, je třeba připomenout jednu věc. Třídění šatníku začíná u nás samotných. Jak to? První krok totiž je, zjistit co nám sluší, v čem se cítíme dobře a za co sklidíme poklonu. Takže jedeme!

První krok

Vyházet všechno, do poslední ponožky, ze skříně. To, co nosíme často a co podtrhuje naše přirozené klady, jde hned zpět. V tom máme jasno.

Druhý krok

Oblečení, které nosíme málo. Skvělá příležitost, jak vše probrat, tričko po tričku, sukně, šaty, kalhoty, mikiny. Při tom si lze ledacos vyzkoušet. Pozvat k tomu kamarádku a společně vymýšlet nové varianty, jak tyto málo nošené kousky využít. Pak mohou jít také do skříně.

U toho rozhodně vznikne hromádka – nevím co s tím, vytřídit to nechci a moc to nenosím. Takové oblečení si necháme půl roku a pokud si na něj za tu dobu ani nevzpomeneme, pak po půl roce je potřeba ho dát do kategorie – nenechám si.

Třetí krok

Nenechám si. Takové oblečení patří do krabic. Takovou krabici lze odeslat Zásilkovnou přímo do Moment ČR. Tam oblečení roztřídí, prodají a ziskem podpoří dalších 6 neziskových organizací.

Více lze nalézt na darujiobleceni.cz a zde.

UŽITEČNÉ TIPY

  • nevyhazujte oblečení jen proto, že má utržený knoflík, odpáraný zip, chybějící patentek nebo “kuličky” na lokti, to vše lze spravit,
  • můžete poprosit kamarádku, či najít krejčovou, pokud se na opravu necítíme sami,
  • při třídění se rozhodně neřiďte heslem: “To si nechám, do toho zhubnu!”, pokud je oblečení těsné či krátké, bez milosti jde na hromádku – nenechám si,
  • naopak se řiďte heslem: “Nechám si jen to, co opravdu miluji.” A nepodvádějte samy sebe, protože je tak jednoduché říci, že milujete všechno, co je na té haldě, kterou jste vyházely ze šatníku.

Další užitečné rady najdete zde.


Zdroj: Plný šatník a já nevím co s tím. Moment ČR o.p.s.. Tisková zpráva, 23. 11. 2021.

Související

Coca-Cola vydává zprávu o udržitelnosti 2020, tentokrát ve zbrusu novém kabátě

Přejít na článek

Mladí sociální inovátoři získali ocenění a vyráží se svými produkty na trh

Přejít na článek

Julian Lechner: Hledá odpady s potenciálem a motivuje k tomu i další firmy. I o tom promluví na Global Goals Summitu

Přejít na článek