#25 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

12. 7. 2023

Pomoc zaměstnancům na cestě z dluhů, kdo „pluje“ na komunální odpad, co je vlastně governance a jak tři sestry zachraňují mexické farmáře.

Z Česka

Není to jen o výplatě

Milostivé léto III je tu a s ním i možnost pomoci od dluhů vlastním zaměstnancům. DOBROKRUH spouští speciální program a propojuje zaměstnavatele s řadou neziskovek, advokátních kanceláří a insolvenční poradnou. Online i offline – důkladná vstupní konzultace, vypracování rozpočtu, vytvoření strategie pro řešení dluhů, právní poradenství a další stabilizační opatření.

Z Milána na soláry

Typické zelené autobusy už obsluhují 5500 destinací, příští rok přibude i Indie. Společnost Flix se proto rozhodla dobrovolně vydávat zprávu o ESG a zavázat se k uhlíkové neutralitě do roku 2040. Kromě jiného teď testuje bateriové elektrobusy nebo pohon Bio-CNG a Bio-LNG. A z Milána už vyrazily i první autobusy vybavené solárními panely. Nebojí se ani vodíku a mobilitu považuje za základní právo.

Governance – nové tabu?

Zatímco environmentálním otázkám a sociálním tématům se obvykle věnuje větší pozornost, správa a řízení podniků je to, co v konečném důsledku určuje, jak podniky fungují. Governance je často podceňovaným pojmem, kterým se ESG zabývá. ESG správa zahrnuje mimo jiné řízení rizik a mnozí investoři a analytici ji považují za zástupný ukazatel celkové kvality řízení. Co přesně ono G vlastně znamená?


Ze světa

Tankují komunální odpad

Lodě přepravují více než 80 % objemu světového obchodu a jsou zodpovědné za téměř 3 % emisí oxidu uhličitého způsobených lidskou činností. Začínající kalifornská firma teď vzala komunální a zemědělský odpad a rozhodla se ho přeměnit na udržitelnou energii právě pro lodní dopravu. „Poptávka v lodní dopravě bude obrovská,“ veří CEO společnosti.

V rytmu udržitelnosti

Coldplay vydávají jako první hudební skupina report udržitelnosti turné Music Of The Spheres. Jaké výsledky přinesli? Celkem 47% snížení přímých emisí CO2 v porovnání s předchozím turné, 86% míra návratnosti opakovaně použitelných LED náramků, solární instalace během koncertů, 3770 porcí jídla a 73 kg toaletních potřeb z cateringu pro lidi bez domova a spousta dalšího. Který interpret se inspiruje?

Když šálek kávy vyschne

Změna klimatu ohrožuje nápoj, kterého se denně vypijí 3 miliardy šálků – kávu. Pokud se teploty zvýší o 2 až 3 stupně Celsia, bude se pěstování kávy arabica muset přesunout do vyšších nadmořských výšek, které jsou nyní chráněnými lesy. Ubyde i kávových polí, v Indonésii o 37 %, v Brazílii nebo Etiopii o 25 %. Přitom jen v Latinské Americe je na produkci kávy navázáno přes 14 milionů pracovních míst.


Krátce

💡 Ze zelené na modrozelenou. Takzvané zelené střechy teď nahrazuje boom střech modrozelených, města chtějí kombinovat zeleň a retenční nádrže.

💡 Tři sestry – fazole, dýně a kukuřice – drží při životě tradiční farmaření v Mexiku, dnes už pojmenované jako biozemědělství. Místní zemědělce podporují okolní restaurace, to ale nestačí.

💡 V roce 2022 přibylo v USA téměř 300 000 pracovních míst v energetice a roste procento green jobs – míst v sektoru obnovitelné energie.

💡 Google se spojí s organizacemi Transitions a Elpida, aby zvýšil odolnost českých seniorů vůči dezinformacím, právě oni se cítí fake news nejvíce ohroženi.

💡 Evropská komise navrhuje, aby měli nově producenti oblečení a dalšího textilu odpovědnost za celý jeho životní cyklus, včetně opětovného využívání a případné šetrné likvidace.


Něco navíc

🎧 DO SLUCHÁTEK

Jaká budujeme města? Několik dnů je k dispozici další díl série MODERNÍ MĚSTA: PRAXE STAROSTŮ, tentokrát s podtématem Projekty a indikátory. Nejen starostové a starostky se tak mohou vzdělat v projektovém řízení, výběru investic nebo v práci s projektovým zásobníkem.

🎬 NA LETNÍ KINO

V Kapském Městě dochází k rychlejšímu vymírání živočišných i rostlinných druhů než v kterémkoli jiném městě na světě. Desetiminutový dokument Dressing the Princess sleduje cestu Denisy a Alexe, kteří bojují za obnovu ekosystémů prostřednictvím podpory místních komunit a jejich propojením s půdou.

Související

Největší e-commerce průzkum na světě E-shopper Barometer: Češi obsadili druhou příčku ve výdejních místech – pravidelně sem objednává polovina lidí

Přejít na článek