5 milionů na podporu aktivních lidí v regionech. Dobročinná aukce pro Nadaci Via vynesla rekordní výtěžek

Ze světa členů

29. 6. 2023

Již tradiční benefiční událost se letos poprvé odehrála v majestátních prostorách Anežského kláštera. Dvě stovky hostů, příznivců a podporovatelů Nadace Via, se tu sešly, aby se naladily na vlnu filantropie a společně ocenily nejen krásu českého umění a designu. Dobročinná aukce vyvrcholila krásným výtěžkem ve výši 5 537 000 Kč, díky kterému Nadace Via podpoří další aktivní lidi, kteří odspodu mění místo, kde žijí, a tím společně a trpělivě mění celou zemi a posilují demokracii. Nejúspěšnější položkou se stala procházka Jelením příkopem za doprovodu architekta Josefa Pleskota a prezidenta Petra Pavla, která se po napínavém souboji příhozů vydražila za 555 000 Kč. Hosty provedl večerem moderátor Libor Bouček.

Zájemci o dražbu mohli vybírat z 16 položek veřejné aukce a z dalších 62 položek aukce tiché. Nejúspěšnější položkou se stala procházka Jelením příkopem za doprovodu architekta Josefa Pleskota a prezidenta Petra Pavla, která se po napínavém souboji příhozů vydražila za 555 000 Kč. To je v celé historii aukce také nejvyšší cena, kterou se rozhodl dražitel za jednu položku zaplatit. Druhou nejdražší položkou se stal pamětní list s japonskými motivy, který získala Věra Čáslavská na olympiádě v Tokiu, z vyvolávací ceny 50 000 Kč se vyšplhal na 310 000 Kč.

K dalším úspěšným položkám patří skulptura hlavy od Martina Janeckého, vytvořená unikátní technikou vnitřního tvarování skla. Vydražila se za 260 000 Kč. O pomyslné čtvrté místo se s částkou 160 000 Kč dělí další dvě díla – kresba z betonu Krištofa Kintery a obraz Future, který do aukce věnoval Pasta Oner. Skokanem večera se stala noční jízda měřicím vozem metra, z vyvolávací ceny 5 000 Kč se vyšplhala až na 120 000 Kč.

Nechyběla exkluzivní díla předních českých designérů a šperkařů. Za 150 000 Kč se vydražil prsten s turmalínem a diamanty od zlatníka Luboše Korbičky, úspěšná byla i ručně broušená váza Odette, inspirovaná Labutím jezerem a věnovaná firmou Rückl. Pozornost budila i kniha Labyrint světa a ráj srdce z limitované sběratelské edice. Všechny položky dárci do Dobročinné akce věnovali zcela zdarma.

Během večera proběhla také takzvaná Velká vlna, během níž dražitelé spojili sílu a jejich dary se nepřebíjely, ale sčítaly. Letos se zapojilo rekordních 56 dražitelů, výtěžek Velké vlny činil 1 920 000 Kč a bude směřován na podporu projektů aktivních lidí, kteří probouzí život v českých obcích. Díky Nadaci Via a podpoře štědrých dárců tak u nás bude více lidí, kteří mají dobré vztahy se sousedy, projevují zájem o své okolí a darují druhým.


Zdroj: 5 milionů na podporu aktivních lidí v regionech. Dobročinná aukce pro Nadaci Via vynesla rekordní výtěžek. Nadace Via. Tisková zpráva

Související

Dva roky po tornádu vzniká unikátní výzkum o vzájemné spolupráci

Přejít na článek

Sociální bankovnictví pomáhá vytvářet pracovní místa pro hendikepované

Přejít na článek