5 milionů na podporu aktivních lidí v regionech. Dobročinná aukce pro Nadaci Via vynesla rekordní výtěžek

Ze světa členů

29. 6. 2023

Již tradiční benefiční událost se letos poprvé odehrála v majestátních prostorách Anežského kláštera. Dvě stovky hostů, příznivců a podporovatelů Nadace Via, se tu sešly, aby se naladily na vlnu filantropie a společně ocenily nejen krásu českého umění a designu. Dobročinná aukce vyvrcholila krásným výtěžkem ve výši 5 537 000 Kč, díky kterému Nadace Via podpoří další aktivní lidi, kteří odspodu mění místo, kde žijí, a tím společně a trpělivě mění celou zemi a posilují demokracii. Nejúspěšnější položkou se stala procházka Jelením příkopem za doprovodu architekta Josefa Pleskota a prezidenta Petra Pavla, která se po napínavém souboji příhozů vydražila za 555 000 Kč. Hosty provedl večerem moderátor Libor Bouček.

Zájemci o dražbu mohli vybírat z 16 položek veřejné aukce a z dalších 62 položek aukce tiché. Nejúspěšnější položkou se stala procházka Jelením příkopem za doprovodu architekta Josefa Pleskota a prezidenta Petra Pavla, která se po napínavém souboji příhozů vydražila za 555 000 Kč. To je v celé historii aukce také nejvyšší cena, kterou se rozhodl dražitel za jednu položku zaplatit. Druhou nejdražší položkou se stal pamětní list s japonskými motivy, který získala Věra Čáslavská na olympiádě v Tokiu, z vyvolávací ceny 50 000 Kč se vyšplhal na 310 000 Kč.

K dalším úspěšným položkám patří skulptura hlavy od Martina Janeckého, vytvořená unikátní technikou vnitřního tvarování skla. Vydražila se za 260 000 Kč. O pomyslné čtvrté místo se s částkou 160 000 Kč dělí další dvě díla – kresba z betonu Krištofa Kintery a obraz Future, který do aukce věnoval Pasta Oner. Skokanem večera se stala noční jízda měřicím vozem metra, z vyvolávací ceny 5 000 Kč se vyšplhala až na 120 000 Kč.

Nechyběla exkluzivní díla předních českých designérů a šperkařů. Za 150 000 Kč se vydražil prsten s turmalínem a diamanty od zlatníka Luboše Korbičky, úspěšná byla i ručně broušená váza Odette, inspirovaná Labutím jezerem a věnovaná firmou Rückl. Pozornost budila i kniha Labyrint světa a ráj srdce z limitované sběratelské edice. Všechny položky dárci do Dobročinné akce věnovali zcela zdarma.

Během večera proběhla také takzvaná Velká vlna, během níž dražitelé spojili sílu a jejich dary se nepřebíjely, ale sčítaly. Letos se zapojilo rekordních 56 dražitelů, výtěžek Velké vlny činil 1 920 000 Kč a bude směřován na podporu projektů aktivních lidí, kteří probouzí život v českých obcích. Díky Nadaci Via a podpoře štědrých dárců tak u nás bude více lidí, kteří mají dobré vztahy se sousedy, projevují zájem o své okolí a darují druhým.


Zdroj: 5 milionů na podporu aktivních lidí v regionech. Dobročinná aukce pro Nadaci Via vynesla rekordní výtěžek. Nadace Via. Tisková zpráva

Související

Sociální bankovnictví pomáhá vytvářet pracovní místa pro hendikepované

Přejít na článek

Vuch společně se svými zákazníky přispěla prostřednictvím limitované edice kabelek projektu Tělo s příběhem

Přejít na článek