ADRA Česká republika pomáhá lidem zasaženým povodněmi ve Slovinsku

Ze světa členů

14. 8. 2023

ADRA Česká republika ve spolupráci s ADRA Slovinsko nadále pomáhá lidem zasaženým největšími povodněmi v historii Slovinska. Na většině území voda již opadla a začíná fáze úklidu a vysoušení, některé obce však stále zůstávají odříznuté od pomoci. Na veřejnou sbírku SOS ADRA: POVODNĚ SLOVINSKO čeští dárci již přispěli více než 500 000 Kč.

ADRA Slovinsko na místě koordinuje dobrovolnickou i materiální pomoc. Pokračuje úklid domovů a veřejných prostor, distribuce pitné vody, dezinfekcí a následně vysoušečů, ty budou někde potřeba až 3-6 měsíců. Zázemí má organizace v obci Ljubno ob Savinji, která byla katastrofou velmi poznamenána. Deset domů bylo zcela zničeno a desítky dalších poškozeny. Probíhá zde distribuce vysoušečů poskytnutých mimo jiné od ADRA ČR a monitoring škod pro následnou finanční pomoc.

Odváží se odpadový materiál – za 3 dny bylo vyvezeno přes 35 tun odpadu. Dobrovolníci a dobrovolnice ADRA pomáhají nejen s úklidem, ale poskytují i potřebnou podporu a psychosociální pomoc. „Naložili, přeložili a odvezli jsme cca 20 t odpadu a 15 t bahna. O zbytku úklidu nemluvě. Každá odvedená práce se počítá, každá blízkost a úsměv přináší radost těm, kdo pomoc potřebují,“ řekl vedoucí jedné z dobrovolnických skupin.

Některé oblasti nadále zůstávají odříznuty, již více než týden je dopravně nedostupná například obec Črna na Koroškem. Slovinská vláda žádá o pomoc, konkrétně s distribucí vysoušečů. Vláda má také zájem o ADRA dobrovolníky, kteří jsou do méně dostupných míst transportováni helikoptérami.

Kromě materiální a finanční pomoci poskytuje ADRA ČR také nezbytné know-how v oblasti koordinace a managementu pomoci při rozsáhlých povodních. Kromě okamžitého poskytnutí informačních materiálů o víkendu proběhlo školení pro ADRA Slovinsko, které vedl Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci ADRA ČR.

ADRA ČR dále propojuje místní kancelář s českými firmami, které mají pobočky ve Slovinsku a jsou připraveny pomoci finančním či materiálním darem. Do pomoci se mohou i nadále zapojit čeští dárci příspěvkem na veřejnou sbírku SOS ADRA: POVODNĚ SLOVINSKO.

Veřejná sbírka SOS ADRA POVODNĚ SLOVINSKO: https://www.darujme.cz/povodneslovinsko, 66888866/0300, variabilní symbol 512


Zdroj: Povodně ve Slovinsku: některé obce zůstávají odříznuty od pomoci ADRA pomáhá v zasažených oblastech. ADRA. Tisková zpráva

Související

Den Afriky 2024: Vzdělávání pro 21. století a další pomoc ADRA

Přejít na článek

Dva roky po tornádu vzniká unikátní výzkum o vzájemné spolupráci

Přejít na článek

Nadační fond Simony Kijonkové věnoval v roce 2022 na charitativní aktivity téměř 4,5 milionu korun

Přejít na článek