#55 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

21. 2. 2024

Jak dřevo poletí do vesmíru, jak fairtraidová káva letí z peruánské farmy a proč turisté možná do Barcelony vůbec nepoletí.

Z Česka

Stále nejsme tam, kde můžeme být

Podle mnoha ukazatelů stále v ČR neumíme plně využít potenciál a talent žen, a ikdyž se za posledních 15 let situace ve férovém odměňování zlepšila, ostatní země EU se s tímto problémem vypořádávají mnohem rychleji. Přitom podle studie od McKinsey by mohlo lepší využití ekonomického potenciálu žen do roku 2030 navýšit naše HDP o 8 %.

Ve většině bydlíme neúsporně

Velké množství budov v Česku je mimořádně energeticky neúsporných a musíme se zaměřit na jejich neodkladnou rekonstrukci. Ukazuje to studie 15 % energeticky nejúspornějších budov (TOP 15 %) pod záštitou Česká bankovní asociace. Majitelé nemovitostí mají možnost ověřit si, jak na tom jsou v porovnání s celkovým trhem.

Z kanceláře do terénu

Zkrášlují okolí domovů pro seniory, upravují louku pro hipoterapii, pomohou se stěhováním v dětském domově. To všechno dělají tisíce dlouhodobých ADRA dobrovolníků a dobrovolnic. A spolu s nimi i stále větší skupina firemních dobrovolníků. Setkání se loni účastnilo 475 z nich v rámci 60 akcí.


Ze světa

Od farmy k farmě

V družstvu Cocla v Peru prodávají veškerou úrodu kávy za podmínek Fairtrade. Z fairtradového příplatku postavili nejen zázemí na zpracování kávy, ale i hydroelektrárnu. V Norandinu z toho zase platí agroinženýry, kteří jim radí s udržitelnými postupy hnojení a zalesnění. Jaká byla cesta po stopách fairtradových pěstitelů a jak se jim v Peru žije?

Místo hliníku dřevo – naděje pro vesmír

Japonsko plánuje vypustit na oběžnou dráhu miniaturní satelit vyrobený ze dřeva. Hlavním cílem vědců je bojovat proti znečištění kosmu hliníkovými a dalšími škodlivými částicemi. Jako nejvhodnější se ukázalo magnoliové dřevo. „Jedním z cílů mise bude změřit deformaci dřevěné struktury satelitu,“ uvedl šéf projektu Kodži Murata.

Fobie z turismu?
Barcelona se potýká s nevraživostí svých obyvatel vůči turistům. Zahájila proto novou strategii, podle které zaplatí turistická daň instalaci tepelných čerpadel a solárních panelů ve státních školách. „Letos jsme se rozhodli jít o krok dál a daň vynaložit na financování veřejných služeb z hlediska ochrany klimatu,“ říká radnice.


Krátce

💡Řecko jako první většinově ortodoxní křesťanská země legalizovala manželství osob stejného pohlaví. Rozhodnutí podpořilo 176 ze 300 zákonodárců.

💡Novozélandský Úřad pro ochranu životního prostředí oznámil zákaz používání PFAS (uměle vyrobených chemických látek ukládajících se v přírodě i v lidském těle) v kosmetických přípravcích, v první vlně od roku 2026.

💡​​Evropská unie začala s vyšetřováním TikToku a jeho údajného porušení pravidel týkajících se ochrany dětí a zajištění transparentní reklamy.

💡Začíná možnost přihlašování do Adapterra Awards. Letos vznikla nová kategorie Průmysl.


Kalendář akcí

26. 2. 2024 Veřejná debata na téma vzácných onemocnění s předními experty | Asgent

29. 2. 2024 Co zaseješ, to sklidíš | Impact Hub Mash Up


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

„Je to ponižující.” Téma menstruační chudoby je v Česku stále tabu. Žen, které si nemohou dovolit menstruační pomůcky, je přitom stále více. Proč nepomáhá distribuce pomůcek do potravinových bank? Proč záleží na tom, kdo v rodinách „sedí na penězích?“ Odpovídá podcast Člověka v tísni Mimo zorné pole.

NA DOMÁCÍ KINO

Dva sousedské klany a dva různé přístupy k životu. Jak skrze příběh nepochopené lásky upozornit na vyprahlou česku krajinu zasaženou klimatickou změnou a mnohdy neudržitelné praktiky zemědělců? O to se snaží nový snímek Sucho držitele několika Českých lvů a řady zahraničních cen Bohdana Slámy.

Související

Projektem „Jdi za svým snem” skupina Unibail-Rodamco-Westfield opět pomáhá znevýhodněným uchazečům uplatnit se na trhu práce

Přejít na článek

ESG Rating v praxi: ,,Ukázal nám oblasti, které naší udržitelnosti zatím zůstaly skryty” zaznělo na poslední červnové akci

Přejít na článek