#55 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

21. 2. 2024

Jak dřevo poletí do vesmíru, jak fairtraidová káva letí z peruánské farmy a proč turisté možná do Barcelony vůbec nepoletí.

Z Česka

Stále nejsme tam, kde můžeme být

Podle mnoha ukazatelů stále v ČR neumíme plně využít potenciál a talent žen, a ikdyž se za posledních 15 let situace ve férovém odměňování zlepšila, ostatní země EU se s tímto problémem vypořádávají mnohem rychleji. Přitom podle studie od McKinsey by mohlo lepší využití ekonomického potenciálu žen do roku 2030 navýšit naše HDP o 8 %.

Ve většině bydlíme neúsporně

Velké množství budov v Česku je mimořádně energeticky neúsporných a musíme se zaměřit na jejich neodkladnou rekonstrukci. Ukazuje to studie 15 % energeticky nejúspornějších budov (TOP 15 %) pod záštitou Česká bankovní asociace. Majitelé nemovitostí mají možnost ověřit si, jak na tom jsou v porovnání s celkovým trhem.

Z kanceláře do terénu

Zkrášlují okolí domovů pro seniory, upravují louku pro hipoterapii, pomohou se stěhováním v dětském domově. To všechno dělají tisíce dlouhodobých ADRA dobrovolníků a dobrovolnic. A spolu s nimi i stále větší skupina firemních dobrovolníků. Setkání se loni účastnilo 475 z nich v rámci 60 akcí.


Ze světa

Od farmy k farmě

V družstvu Cocla v Peru prodávají veškerou úrodu kávy za podmínek Fairtrade. Z fairtradového příplatku postavili nejen zázemí na zpracování kávy, ale i hydroelektrárnu. V Norandinu z toho zase platí agroinženýry, kteří jim radí s udržitelnými postupy hnojení a zalesnění. Jaká byla cesta po stopách fairtradových pěstitelů a jak se jim v Peru žije?

Místo hliníku dřevo – naděje pro vesmír

Japonsko plánuje vypustit na oběžnou dráhu miniaturní satelit vyrobený ze dřeva. Hlavním cílem vědců je bojovat proti znečištění kosmu hliníkovými a dalšími škodlivými částicemi. Jako nejvhodnější se ukázalo magnoliové dřevo. „Jedním z cílů mise bude změřit deformaci dřevěné struktury satelitu,“ uvedl šéf projektu Kodži Murata.

Fobie z turismu?
Barcelona se potýká s nevraživostí svých obyvatel vůči turistům. Zahájila proto novou strategii, podle které zaplatí turistická daň instalaci tepelných čerpadel a solárních panelů ve státních školách. „Letos jsme se rozhodli jít o krok dál a daň vynaložit na financování veřejných služeb z hlediska ochrany klimatu,“ říká radnice.


Krátce

💡Řecko jako první většinově ortodoxní křesťanská země legalizovala manželství osob stejného pohlaví. Rozhodnutí podpořilo 176 ze 300 zákonodárců.

💡Novozélandský Úřad pro ochranu životního prostředí oznámil zákaz používání PFAS (uměle vyrobených chemických látek ukládajících se v přírodě i v lidském těle) v kosmetických přípravcích, v první vlně od roku 2026.

💡​​Evropská unie začala s vyšetřováním TikToku a jeho údajného porušení pravidel týkajících se ochrany dětí a zajištění transparentní reklamy.

💡Začíná možnost přihlašování do Adapterra Awards. Letos vznikla nová kategorie Průmysl.


Kalendář akcí

26. 2. 2024 Veřejná debata na téma vzácných onemocnění s předními experty | Asgent

29. 2. 2024 Co zaseješ, to sklidíš | Impact Hub Mash Up


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

„Je to ponižující.” Téma menstruační chudoby je v Česku stále tabu. Žen, které si nemohou dovolit menstruační pomůcky, je přitom stále více. Proč nepomáhá distribuce pomůcek do potravinových bank? Proč záleží na tom, kdo v rodinách „sedí na penězích?“ Odpovídá podcast Člověka v tísni Mimo zorné pole.

NA DOMÁCÍ KINO

Dva sousedské klany a dva různé přístupy k životu. Jak skrze příběh nepochopené lásky upozornit na vyprahlou česku krajinu zasaženou klimatickou změnou a mnohdy neudržitelné praktiky zemědělců? O to se snaží nový snímek Sucho držitele několika Českých lvů a řady zahraničních cen Bohdana Slámy.

Související

ČEZ zlepšil rating ESG a posunul se mezi čtvrtinu globálně nejlépe hodnocených energetik

Přejít na článek

Jak ve firmě nastavit KPI udržitelnosti? Zaměřte se na rozvoj kompetencí svých lidí

Přejít na článek

Nedělejme dětem klauna. Zapojit je přináší úlevu

Přejít na článek