#56 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

28. 2. 2024

Jak se žáci podílí na rozpočtu, jak nosit jablka na rameni, proč botanická zahrada boduje a co je to Housing First.

Z Česka

Už nikdy za zavřenými dveřmi

Říčanská radnice realizovala s žákovským zastupitelstvem a civic-tech firmou Decision 21 unikátní participativní rozpočet. Projekt sklidil úspěch mezi říčanskou mládeží i v mezinárodní soutěži, nakoukli pod pokličku toho, jak se „vaří“ městský projekt – od diskuze s odborníky přes kontrolu realizovatelnosti až po jeho komunikaci.

Sklidíme co jsme zaseli v praxi

Vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR vyvinuli web, který s přesností na 500 metrů ukazuje, jak se v Česku změní do konce století klima. Kromě třiceti klimatických modelů vzali v úvahu i nejistotu odhadu a „čtyři možné scénáře budoucího chování lidstva ve vztahu k využívání fosilních paliv a k opatřením na ochranu klimatu.”

Před poradou do sprchy

Lepší psychická i fyzická kondice i zdravější životní prostředí. To jsou důvody, proč stále více lidí přijímá Květnovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem. A počet firem, kteří do ní posílají svoje zaměstnance, se zvyšuje. Loni hradily startovné v 79 % případů.


Ze světa

Mizí před očima. Doslova

Již třetí rok po sobě kleslo množství mořského ledu plujícího kolem Antarktidy pod dva miliony kilometrů čtverečních, tedy pod běžný únorový průměr. Podle odborníků je to alarmující stav, na mořský led jsou vázány místní ekosystémy – od tvorby fytoplanktonu až po místa rozmnožování tučňáků. Změny budou mít pravděpodobně globální důsledky.

Solidarita? Nemůžeme sloužit

Obří přehrada v údolí Valle de Bravo je zdrojem vody pro 6 milionů obyvatel Mexico City a okolí, její břehy se ale kvůli vlnám veder změnily v popraskané bahno. Pro místní to znamená ohrožení živobytí v cestovním ruchu, ti bohatší ale vodou nešetří – hladiny jejich bazénů a umělých jezírek na okraji přehrady bohužel neklesají.

Botanické zahrady na bedně

Vypadá to, že botanické zahrady jsou nejúčinnější zelenou plochou pro ochlazování ulic při vlnách veder. Výzkum ukázal, že místa jako londýnská Královská botanická zahrada nebo Gardens by the Bay v Singapuru snižují teplotu vzduchu v okolních ulicích v průměru o 5 °C. Vezmou to místní zákonodárci v potaz?


Krátce

💡Japonský alternativní textilní materiál Adam je vyrobený z vyřazených jablek, odolný vůči vodě i poškrábání a vhodný jako tkanina do interiéru na polstrování, ale i na cool pouzdra a tašky.

💡Na Litoměřicku pomáhají v rámci projektu Housing First vytipovaným uprchlickým rodinám s přechodem z ubytoven do komerčního nájmu.

💡Kooperativa loni dosáhla několika rekordů ve svých dobročinných aktivitách, ten nejvýznačnější padl v dobrovolnictví – zaměstnanci dobrovolničením strávili 10 834 hodin.

💡Když se smlouvy, pojistky a další nezbytné dokumenty promění v křesla. To je práce agentury NAVZDORY – papírové brikety, recyklovaný karton, ekologicky odbouratelné lepidlo a je to!


Kalendář akcí

4. 3. 2024 SWAP 7000: Benefice v srdci Prahy | Veolia

6. 3. 2024 Bezdětné ženy v byznysu | Vodafone


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Řada lidí (včetně profesionálů z oblasti vzdělávání) dodnes přesně neví, co je nízkoprah, co všechno se tam může dít nebo jak různorodé služby může dětem poskytovat. V poslední epizodě podcastuZáhodno o něm proto promluvila asistentka pedagoga Julie Dostálová. Jakou roli v péči o děti může nízkoprah hrát a jaký je potenciál spolupráce sociálních pracovníků s učiteli, potažmo školou?

NA CESTU DO PRÁCE

Když armáda plazících se buldozerů pomáhá ostrovu Galapágy s ekologickým comebackem. To je příběh, který zmapovalo BBC. Řeč je o želvách. Ty si prostě žijí svým každodenním životem, ročně spořádají miliony kilogramů vegetace a přitom porost prořezávají. Tím zvyšují biologickou rozmanitost, zachraňují populaci ptáků albatrosů, původní rostliny nebo životadárnou vodu. Zajímá vás víc?

Související

Kaufland je podle studie Impact Metrics opět nejlepší v udržitelnosti mezi obchodními řetězci

Přejít na článek

DPD reaguje na rušení poboček pošt a nasazuje nové samoobslužné boxy ve stejných lokalitách po celém Česku

Přejít na článek