#59 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

20. 3. 2024

Speciál Global Goals Summit 2024. Jak vidí udržitelnost Češi? Proč je sport viníkem i obětí klimatické změny? Jak umělá inteligence inovuje průmysl?

Z Česka

Stárneme a šetříme?

Starší generace víc šetří jídlo. Podle Ipsosu potravinami nejčastěji plýtvají mladí do 29 let, jenom 19 % z nich pečivo nebo ovoce podle svých slov do koše nevyhodí nikdy. U skupiny 50 až 65 let potraviny nikdy nevyhazuje 52 % z nich. Čím to je? Zvykáme si jako společnost na přeplněné regály?

Bez zpráv je nám líp?

Uklidňuje nás pocit informovanosti? Českou veřejnost úplně ne, 63 % se snaží vyhýbatzpravodajství, protože je příliš depresivní a 74 % říká, že chce prostě žít svůj život a ne se zneklidňovat světem okolo. Pro polovinu Čechů jsou ale strašákem sociální sítě – mají negativní vliv na duševní pohodu.

Inovace spasí svět?

Modernizovat ano, modernizovat ne? Věčný argumentační souboj. Přitom pro každého druhého Čecha je umělá inteligence, největší výdobytek modernizace posledních let, nadějí pro rozvoj diagnostiky a léčbu nemocí. Na technologie jako takové pak společně s vědeckým pokrokem spoléhá 20 % Čechů při řešení klimatické změny.


Ze světa

Češi versus svět, generace versus generace

Svět to prostě vidí jinak… Ano, svět je široký pojem, i přesto si ale v zahraničí myslí 49 % lidí, že bychom obecně měli být v prosazování rovnosti mnohem urputnější. V Česku má stejný názor jen 23 %. A co pro někoho palčivé téma manželství pro všechny? Nejvíce ho schvalují lidé do 29 let, s věkem podpora klesá.

Zákazníci to chtějí, podnikům se to vyplatí

„Zero waste je čím dál větší téma a mnohé světoznámé restaurace si uvědomují profitabilitu zero waste systému. Vznikají zajímavé kreace a produkty ze surovin, které se běžně vyhazují do koše.“ Tak to vidí Vojtech Végh, šéfkuchař, který zero waste filozofii zasvětil svoji kariéru a chystá se o tom mluvit na Global Goals Summitu.

Umělá inteligence se udržitelnosti nebojí

V dubnu minulého roku proběhl v New Yorku historicky první AI Fashion Week. Předvedla se na něm i módní kolekce „Enchanted Startdust“. Její koncept spočívá v ozdobení recyklovanými holografickými plastovými flitry z oceánského odpadu a podílela se na ní také Nataliya Grimberg. I ona na summitu vystoupí.


Krátce

💡Vědci z ČVUT jsou součástí mnoha programů, díky kterým pomáhají firmám šetřit energie, optimalizovat výrobu, ale i předcházet chybovosti. Spolupracují i s automobilkou Toyota, která je jedním z průkopníků v oblasti hybridních vozů.

💡Sportovní kluby by podle Čechů měly aktivně podporovat zdravý životní styl dětí. Jak se k tomu staví AC Sparta Praha nebo FK Teplice?

💡Na Global Goals Summitu vystoupí i profesionální fotbalový brankář hrající ve Vietnamu a zakladatel nadačního fondu STEP BY STEP Patrik Lê Giang. Promluví o rasismu, předsudcích i pomoci malým sportovcům.

💡Už posedmé se spouští přihlašování do Cen SDGs, které oceňují udržitelné projekty v kategorii vzdělávání, biodiverzita a další. Letos přibyla kategorie pro státní úředníky.

💡Během následujících měsíců se do ulic Prahy přesunou desítky barevných deštníků společně s edukační výstavou o SDGs. Její postupné odhalování můžete sledovat na Instagramu.


Kalendář akcí

21. 3. 2024 Živý stream Global Goals Summit 2024

30. 4. 2024 Konec přihlašování do Cen SDGs 2024


Něco navíc

ČTENÍ NA CESTU DO PRÁCE

Víte, co znamená klimatická změna pro sport a jak ovlivňuje turnaje po celém světě? Co je to udržitelné bydlení a jak je může podpořit banka? Kde vznikl Mezinárodní den boje proti rasové diskriminaci nebo jaká je největší výzva pro lidská práva v Česku? O tom všem píšeme v novém vydání magazínu Udržitelné Česko.

Související

Od problémů k řešení během 5 týdnu. Vzniknout může i firma

Přejít na článek

Když prevence není nikdy dost: Udržitelný brunch upozornil na péči o duši, svaly i mozek

Přejít na článek