Aby půda žila a my s ní. Darujte na nákup půdy pro drobné ekologické zemědělce

Ze světa členů

27. 11. 2023

Nadace Pro půdu spustila sbírku na nákup pozemků pro začínající zemědělskou rodinu Raisových, která chce rozšířit svou farmu a hospodařit šetrně k půdě a krajině. Je to již čtvrtý projekt drobných ekologických zemědělců, které se Nadace Pro půdu rozhodla podpořit.

Hledají pomoc pro výkup 6,5 hektarů na královehradecku a rozšíření rozlohy zdravé půdy, která je chráněna před degradací a zastavěním. Eva a Marek Raisovi chovají již 9 let na pronajaté půdě na Trutnovsku krávy a ovce a vysazují stromy. Chtějí své hospodaření rozvíjet a pečovat o půdu nejlépe, jak umí. K tomu potřebují jistotu dlouhodobého pronájmu pozemků, to ale u současného vlastníka nemají. O pevnou půdu pod nohama mohou teď doslova kdykoliv přijít.

Proto se obrátili na Nadaci Pro půdu. Posláním Nadace Pro půdu je totiž zpřístupňovat půdu pro drobné ekologické zemědělce, kteří čelí různým finančním i administrativním bariérám zejména v začátcích svého hospodaření, a tím zachovávat půdu v Česku živou a úrodnou.

Princip je takový, že Nadace Pro půdu může koupit zemědělcem vytipovaný pozemek a zpětně mu jej propachtovat. Vlastnictví půdy Nadace Pro půdu chápe jako obecně prospěšnou správu a spolu se zemědělcem půdu zúrodňuje a snaží se ji zanechat v co nejlepším stavu pro další generace. O nadační pozemky momentálně pečují 4 farmy a jeden komunitní spolek, nicméně je nadačním cílem každý rok podpořit nové zemědělce, čemuž pomáhá široká základna dárců.


Zdroj: Aby půda žila a my s ní. Darujte na nákup půdy pro drobné ekologické zemědělce. Nadace Pro půdu

Související

Farář, fotbalistka, zpěvák nebo šéfkuchař společně mění svět: Global Goals Summit už za týden

Přejít na článek

E-shop Nakup na Dobro mění svět k lepšímu. Jeho zákazníci pomohli k vysazení hektaru lesa

Přejít na článek