MERCHYOU kompostovatelný potisk: Skutečně cirkulární tričko

24. 11. 2022

Výroba textilu a jeho potisk dnes již mohou být skutečně ekologické a maximálně šetrné k lidem i životnímu prostředí. Dá se však tričko potisknout natolik přírodně, aby bylo po jeho dosloužení možné znovu vrátit jeho zbytkovou hodnotu Zemi? To MERCHYOU zjistilo ve svém experimentu!

MERCHYOU je textilní tiskárna, která jako jedna z mála v Evropě přináší GOTS certifikovaný potisk. Nyní přichází s revoluční novinkou v podobě plně kompostovatelného potisku.

Přírodně rozložitelný textil z organické nebarvené bavlny s certifikátem GOTS, který zaručuje výrobu v souladu s nejvyššími ekologickými a etickými standardy v MERCHYOU potiskli novými kompostovatelnými barvami a zakopali na 90 dní do kompostu. První kompostovatelné pigmenty v souladu se standardem Cradle to Cradle® Platinum jsou přirozeně rozložitelné a vyživují půdu pro její další využití.

Tričko zabalili do prototypu jedinečných kompostovatelných obalů z Nonoilenu, který byl pro MERCHYOU vyroben na Slovensku. Více než desetiletý vývoj pod vedením profesora Alexyho přinesl speciální biodegradovatelný eko plast – první na světě vyrobený pouze z organických zdrojů. Sáčky jsou tak 100% kompostovatelné a velmi dobře se rozkládají ve všech biologicky aktivních systémech bez zanechání jakékoliv environmentální stopy. Momentálně se pracuje na jejich certifikaci a uvedení do výroby pro MERCHYOU.

Produkce textilu s potiskem a jeho kusové balení nemusí zatěžovat přírodu a zdraví – právě naopak. Potištěné tričko se v záhonu rozložilo a vyživilo půdu, suroviny použité pro jeho výrobu tak cirkulují a netvoří odpad. Textil se tak může opět stát zdrojem živin a vrátit tak přírodě to, co jsme jí při výrobě vzali.

Ve spojení s GOTS textilem vyrobeným z organické nebarvené bavlny a jedinečnými nově vyvinutými kompostovatelnými obaly z NonOilenu tak lze od MERCHYOU získat skutečně kompostovatelný produkt. V půdě se nejen přirozeně rozloží, ale dodá jí i mnoho živin. Vývoj technologií umožňuje dnes již plně využívat hodnotu oblečení a zároveň chránit naše zdraví i přírodu. Kompostovatelný potisk textilu od MERCHYOU přispívá k uzavírání udržitelného cyklu textilních produktů. S minimálním vznikem odpadu je tak v souladu s principy cirkulární ekonomiky.

Více se dozvíte a video z experimentu můžete zhlédnout na compost.merchyou.com.


Autor: MERCHYOU

Související

Vodafone pomáhá šetřit planetu. Zjednodušuje pořízení eSIM a nové podoby se dočkají i klasické SIM karty

Přejít na článek

První ucelený návod na ESG reporting: Frank Bold vytvořil unikátních guidelines

Přejít na článek

Biopekárna Zemanka vybuduje první evropskou udržitelnou pekárnu a bude inspirací pro další podnikatele

Přejít na článek