Newsletter
Budoucnost se stává současností: Avatar od XLAB jako recepční nebo průvodce galerií
Ze světa členů
19. 6. 2023
XLAB, profesionálové v oblasti live show a virtuálních eventů, představuje AI avatara. V budoucnu by mohl nahradit recepční ve firmě nebo v hotelu, provést vás galerií nebo muzeem. Aplikace, společenský agent využívající generativní umělou inteligenci, využívá několik pokročilých technologií 3D vizualizace, jazykový model ChatGPT a syntézu hlasu. Díky tomu může avatar reagovat na přirozenou řeč, plnit příkazy nebo odpovídat na dotazy. Nyní si můžete popovídat s geniálním vynálezcem Františkem Křižíkem v životní velikosti, i když zatím jen v angličtině, doplňuje CEO XLABu Jindřich Trapl. „Máme už připraveného neutrálního avatara recepční, která může vítat a pomáhat návštěvníkům ve firmě nebo galerii a na přání může vytvořit avatara nebo avatary jakéhokoli vzhledu nebo vlastností. A učí se i česky.”
Roboti vás již dnes mohou přivítat na letišti, v konferenčních prostorech nebo obsloužit v restauraci. Avatar představený firmou XLAB však nemá ruce, ani nohy, jde o sociálního agenta, který s lidmi komunikuje pomocí postavy na displeji, prostřednictvím hologramu nebo virtuální, případně rozšířené reality. Na rozdíl od robotů, pohybujících se strojů s končetinami, je tato technologie finančně dostupnější. I proto by už teď mohl být součástí vzdělávacích kurzů, pomáhat příchozím v recepci nebo zákazníkům ve velkých prodejnách. A na konferenci může prostě jen upoutat pozornost.
„Úprava avatara na míru může trvat měsíc a půl, ale třeba i půl roku. Záleží na tom, jaké jazyky se bude muset naučit, jaký hlas bude mít, jakou grafiku a vizuální zpracování zákazník zvolí, zda bude třeba napojení na další systémy klienta,“ vysvětluje Jindřich Trapl.
Avatar využívá nové technologie AI. Aby mohl dobře plnit své úkoly, XLAB přidal nástroje pro osobnost (to znamená, že lze definovat povahu, emoce agenta), zapamatování si vědomostí a také aktuální konverzace. Avatar od XLAB dále využívá převod řeči na text a naopak v reálném čase (realtime speech to text a text to speech) a pro autentický zážitek z animace je důležitá i synchronizace pohybu rtů. Vizuál je postavený na enginu s realtime grafikou.
Umělou inteligenci, roboty nebo agenty potkáváme v řadě aplikací a se stroji a počítači komunikujeme více, než si uvědomujeme. Třídí nám fotografie nebo e-maily, zamyká a otevírá bankovnictví, povídá si s námi na zákaznické lince. „V XLAB jsme odborníci na komunikaci uvnitř firem, virtuální, vizuální, proto jsme představení generativní umělé inteligence vzali nejen jako hračku, ale jako příležitost využít nové technologie pro něco praktického,“ uzavírá Jindřich Trapl.
Zdroj: Budoucnost se stává současností: Avatar od XLAB jako recepční nebo průvodce galerií. XLAB. Tisková zpráva
Související
Fair Trade káva pro odpovědné zákazníky: Tchibo odměňuje udržitelné nákupy