Chytré byty: revoluce v péči o nemocné

Ze světa členů

7. 6. 2023

Chystá se revoluční změna v péči o ereskáře! V Domově sv. Josefa staví novou budovu odlehčovací služby s chytrými byty. Co si ale pod tím představit? Novou éru pro nemocné roztroušenou sklerózou.

„Vzniknou celkem tři chytré byty velikosti garsonky a dalších šest pokojů pro nemocné, kteří k nám do Dvora Králové přijíždějí na krátké odlehčovací pobyty. Budou tu i místnosti pro terapie klientů a zázemí pro personál,“ přibližuje podobu nové budovy specialistka Domova sv. Josefa na alternativní komunikaci Kristýna Kolmanová. Společně se šéfem místních ajťáků Petrem Čermákem ví nejvíce o tom, jak chytré byty budou vypadat a v čem budou výjimečné.

Mozek bytu? Někdy stačí chytrý mobil

První byt bude prošpikovaný technologiemi skrz naskrz a ve zdech budou stovky metrů kabelů a bude ho řídit něco, čemu po vzoru seriálu Návštěvníci říkají Centrální mozek lidstva. „Je to ale pokročilá technologie, kterou si nemůže dovolit každý. Kromě toho, že je velmi drahá, tak u starších bytů vyžaduje stavební úpravy. A to může být velký problém, pokud jste v nájmu,“ vysvětluje Kristýna Kolmanová důvod, proč se lépe hodí do novostaveb, kde se s potřebnými rozvody kabelů počítá už při stavbě. ,,Proto srdcem dalších dvou bytů velikosti garsonky budou chytré telefony klientů. Ty budou ovládat vše ostatní,“ prozradila Kristýna Kolmanová z týmu alternativní komunikace.

V těchto bytech budou různá menší chytrá zařízení, která lze dnes běžně koupit za pár korun. Lidé si je u nás vyzkouší a pokud se je rozhodnou pořídit, pomohou jim s jejich nákupem a zprovozněním. Výrobci rychle přichází s technologickými novinkami, proto se bude vybavení průběžně obměňovat. „V bytech budou jen taková chytrá zařízení, která jsou aktuálně na trhu. Klienti budou mít jistotu, že vše, co si u nás vyzkouší a oblíbí, snadno seženou,“ ujišťuje Petr Čermák.

Nebojte se technologií. S výběrem i použitím poradíme

„Lidé se často zbytečně bojí všeho, co souvisí s informačními technologiemi. Proto ke všemu na míru vytvoříme jednoduché obrázkové návody. A kdyby přesto nastal problém, stačí kdykoli zavolat o radu do naší poradny,“ ujišťuje Kristýna Kolmanová. Většinu věcí lze dnes ovládat pomocí chytrého telefonu, které dnes už umí spoustu věcí užitečných pro hendikepované, aniž to mnoho z nás vůbec ví. Chytrý telefon je pro nemocné ve skutečnosti jednou z nejdůležitějších kompenzačních pomůcek, která dokáže ulehčit život. Jeho výběr by se neměl podcenit.

„Neměli byste kupovat první nejlevnější model, na který narazíte,“ radí Kristýna Kolmanová. S výběrem vhodného modelu, který se může stát hlavou chytré domácnosti, pomůže poradna Domova sv. Josefa.

Chytré byty jsou jen začátek

Chytré byty v Domově sv. Josefa představují revoluci v péči o nemocné roztroušenou sklerózou. Proto připravují sérii článků o tom, jaké zařízení si klienti nejčastěji přejí a jak jejich přání zohlednili při výběru technologií. Představí vám úžasné ereskáře z Domova sv. Josefa, kteří chytrá zařízení sami testují a ověřují, že budou funkční pro budoucí klienty. A nakonec se zamyslí nad budoucností chytrých bytů a jejich využitím pro nemocné i mimo Dvůr Králové.

Plánují totiž pomáhat hendikepovaným lidem s vybavením jejich vlastních chytrých domovů, a to nejen prostřednictvím technické podpory, ale také vytvořením komunity lidí, kteří si budou vzájemně sdílet své zkušenosti a pomáhat si navzájem.


Zdroj: Chytré byty: revoluce v péči o nemocné. Dům sv. Josefa. Blogový článek

Související

Chystáte se v práci odhalit nepravost? Teď už vám někdo kryje záda. Je tady první Whistleblowing centrum

Přejít na článek

T-Mobile proti hate speech: Operátor se zapojuje do boje s předsudečným násilím, spolupracuje s organizací In IUSTITIA

Přejít na článek