Strategie udržitelnosti
Skryté negativní dopady mobilních telefonů na životní prostředí jsou nepopiratelné. Těžba, výroba a kompletace průměrného mobilního telefonu s sebou nese více než 100 kg odpadního materiálu. Výroba mobilu je tedy extrémně energeticky a materiálově náročná. Recyklací materiálů z mobilů, jako jsou vzácné kovy, železo, plast nebo sklo dochází k významné úspoře, díky níž není potřeba tyto materiály znovu masivně těžit. Ještě významnější kompenzací negativních dopadů na životní prostředí je prodloužení životnosti mobilu, prostřednictvím oprav, využití komponent na náhradní díly nebo nepodléhání výměně funkčních mobilů za nové trendy novinky.
Mobilní telefony obsahují množství nebezpečných materiálů, které se odbornou recyklací odstraní či recyklují a tím nedochází ke škodlivým emisím. Pokud mobilní telefon skončí na skládce odpadu, dochází k uvolňování toxických látek do životního prostředí. Podle vědeckých studií až 40 % nebezpečného olova na skládkách odpadu pochází z elektrického a elektronického odpadu. Těmto a dalším negativním dopadům se snažíme, šířením povědomí o nezbytném vracení nepotřebných mobilů zpět do oběhu, zabránit.
Dosud se společnými silami podařilo do projektu sesbírat přes 80 000 mobilních telefonů a tím darovat přes 800 tisíc korun na charitativní účely. Díky recyklaci mobilů došlo ke snížení emisí CO2 nevpuštěných do ovzduší o 210 400 kg a ušetřilo se 2 945 600 litrů pitné vody.
Jedličkův ústav a školy získané prostředky využil pro pořízení kolejnicového systému pro fyzioterapii, speciálního koupacího křesla a přepravního boxu na školní autobus. Z posledního daru proběhne budování bezbariérové chatky a úpravy dětského tábora v Bukové v Novohradských horách. Mobilní hospic Ondrášek pak darované finanční prostředky používá na financování svého provozu a zdravotnického personálu. Spolupracujeme také s chráněnou dílnou Horizont zaměstnávající osoby zdravotně znevýhodněné, invalidní, těžko umístitelné na otevřeném trhu práce a ohrožené sociálním vyloučením.