Když prevence není nikdy dost: Udržitelný brunch upozornil na péči o duši, svaly i mozek

5. 4. 2024

Čtvrtek 4. dubna byl dnem, kdy členové Asociace společenské odpovědnosti zaplnili O2 arenu. Přišli oslavit Světový den zdraví na letošní druhý Udržitelný brunch. Mluvilo se o pohybu dětí, plnohodnotném životě seniorů, ale i digitálním wellbeingu a větě „zachránil/a jste mu život.” A ze všech úst se linulo jedno slovo – prevence.

Světový den zdraví se slaví 7. dubna od roku 1948, symbolicky u příležitosti založení Světové zdravotnické organizace. „Letošní kampaň WHO si vybrala podtitul My health, my right neboli Moje zdraví, moje právo. Dokládá, že nejméně 140 zemí uznává ve svých ústavách zdraví jako lidské právo,” uvedla dopolední program Julie Borovcová, provozní ředitelka Asociace, a poděkovala partnerovi tohoto brunche – Nadaci O2.

Dodala, že ale i přesto nejméně 4,5 miliardy lidí – více než polovina světové populace – ještě stále nemá kompletní přístup ke zdravotní péči. V Česku to naštěstí neplatí a příkladů dobré praxe, které české zdravotnictví posouvají kupředu, je nepočítaně…

Téma zdraví nemohl otevřít nikdo jiný než Marek Dvořák – lékař, zdravotník, influencer a propagátor první pomoci. A hned na úvod dostal zapeklitou otázku: Kolik Čechů si myslí, že zvládne poskytnout první pomoc? Odpověď přinesl výzkum agentury Ipsos pro Asociaci: pouhých 12 procent. A dalších 65 procent pak tvrdí, že ví něco málo.

„Zachránil/a jste mu život” je podle Marka Dvořáka věta, která lidem zní v hlavě do konce života, a je vděčný, pokud ji po příjezdu na místo, kam je se záchrankou přivolán, může vyslovit. „Před rokem 2011 bychom řekli, že pacient se zástavou srdce zemřel. Teď máme přístroje, které ho automatizovaně udržují při životě, aby lékaři mohli napravovat škody. Lidé tak přežívají několik hodin ve stavu klinické smrti a vrací se domů bez následků,” vyprávěl. Možné je to ale podle něj jen v případě, že je splněno kromě jiného i toto pravidlo: „aby ho před naším příjezdem někdo resuscitoval. A pokud to tak není, vracíme se technologicky před rok 2011 a člověk nemá šanci na přežití.”

Tím podtrhl, jak moc zásadní je znát základní pravidla první pomoci a proč se vyvarovat takzvanému bystander fenoménu neboli syndromu přihlížejícího. „Proč bych to měl být já, kdo pomůže? Je nás tu dost. Když si to řekneme všichni, nepomůže nikdo,” uzavřel společně s krátkým představením svého kurzu první pomoci Kryjeme vám záda, který všichni hosté dostali jako malé překvapení do svých e-mailů.

Jsme i digitálně zdraví?

Od resuscitace jsme se přesunuli k tématu digitálního wellbeingu. Ředitelka Nadace O2 Dominika Herdová představila vzdělávací portál O2 Chytrá škola, kde jsou veřejně dostupné užitečné informace o online bezpečnosti, počítačové gramotnosti, mediální gramotnosti nebo technologiích ve vzdělávání. „V grantovém programu bylo celkem podpořených 270 škol, rozdělených 26 milionů korun, proškolených přes 82 tisíc lidí, nominace na Českého lva za film Anna is missing,” vyjmenovávala úspěchy platformy.

O2 Chytrá škola si klade za cíl naučit děti, rodiče a učitele jak správně využívat technologie a být přitom v bezpečí na internetu. A na cestě za touto vizí jde už dlouhou dobu ruku v ruce s organizací Replug me Education. Společně realizují aktivity v oblasti digitálního wellbeingu a toto téma dostávají mezi nejširší veřejnost.

Jana Klusáková Seďová z Replug me Education organizaci sama představila. „Náš záběr je široký – pracujeme s různými cílovými skupinami po celé ČR a poskytujeme vzdělávací programy na míru, realizujeme vlastní výzkum a prostřednictvím advokačních a osvětových aktivit prosazujeme systémovou změnu,” vysvětlila cíle organizace a dodala, že se věnují i tomu, jak technologie působí na psychiku, empatii, vztahy nebo spánek. Apelovala na rodiče, aby se namísto Jak ses měl/a ve škole ptali Co jsi hrál/a za hru? Na koho ses díval/a na YouTube?

Trénujme svaly, ale i mozek

A pak už přišly rychlé prezentace několika členů… Přenesli jsme se od školních bačkůrek až po ty babičkovské! „Zajímá nás start člověka, mateřská a základní škola. Učíme učitele a učitelky, jak dát dětem základ, aby bylo tělo silově vybavené, protažené a při běžném pohybu se nestávaly úrazy,” představil Sportimáčka jeho zakladatel Pavel Jakubec.

Od nejmenších pak rovnou čarou k těm nejzranitelnějším. Jiří Hrabě, ředitel organizace Elpida, přišel povyprávět, jak důležité je budovat a podporovat komunitu aktivních seniorů, ale i trénovat mozek a předcházet stařecké demenci. Zdravý úřad pro zdraví obyvatel. Tak zněl název další prezentace od zástupkyň úřadu tajemníka z Ministerstva zdravotnictví – Adély Heryánové a Terezie Kopáčkové. Připomněly, že existuje mnoho screeningových programů na karcinom prostaty, plic, prsu a další. Představily projekt Máme to na talíři, který se zaobírá zdravým životním stylem žáků, i digitální očkovací průkazku a covid certifikáty v nové EZKartě.

U onkologie jsme ještě zůstali, mikrofon si vzala Ilona Mančíková, zakladatelka spolku Moje plíce. Mluvila o důležitosti zvyšování povědomí o rakovině plic a také podpoře onkologicky nemocných pacientů, kterou její spolek poskytuje. „To, co pacienty trápí, je vyslyšení, pomoc s diagnózou, sociální podpora nebo edukace. Nekašleme na svoje zdraví!” zakončila s důrazným apelem. Robert Sýkora z globální farmaceutické společnosti Novo Nordisk ukázal, jak společnost podporuje prevenci dětské obezity po celém světě nebo v humanitárních katastrofách dodává potřebné léky.

Dalším dílkem do skládačky zdravého životního stylu je stravování. Marie Šantrochová, specialistka komunikace ProVeg Česko, představila Workplace challenge – výzvu pro zaměstnance a zaměstnavatele v oblasti rostlinné stravy. Účastníci a účastnice si pochvalují lepší zdravotní stav nebo více energie. O programu systémové prevence Nadace Kooperativy mluvil její ředitel Milan Medek. „Nejlepší pojistná událost je ta, která nenastane. Máme Vizi 0 – prevence dopravních nehod, prosazení řidičského oprávnění od 17 let s mentorem, prevence agresivity za volantem, která způsobuje 40 procent dopravních nehod.” A jejich projekt Nehoda nanečisto si s brýlemi virtuální reality na hlavě vyzkoušeli i naši hosté.

Proč je důležité věnovat se sami sobě a především našemu duševnímu zdraví? Odpověděla Michaela Plšková, koordinátorka péče o dárce, a Aneta Brunerová, PR manažerka z organizace Nevypusť duši. „Každý čtvrtý člověk na světě se potká s duševním onemocněním a dvě třetiny nevyhledají odbornou pomoc.”

Na závěr se tiskový mluvčí Domova sv. Josefa Jan Staněk podělil o to, co znamená KOMMO. Jedná se o unikátní tyč, kterou jediné lůžkové zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou v Česku vyvinulo ve spolupráci s neurology Karlovy univerzity. K ní se váže série protahovacích cvičení, vhodných třeba i pro originální teambuildingy! A odvážlivci si cvičení, které protahuje tělo i mozek, rovnou vyzkoušeli.

Během toho celého vznikalo na jedné stěně umělecké dílo – dámy z VisualCoach, Marcela Janíčková a Kateřina Hebelková, zachytily na plátno ty nejdůležitější myšlenky celého dopoledne. Inspirace tak s koncem Udržitelného brunche nekončí…

 

Děkujeme ještě jednou Nadaci O2 za podporu!

Celou atmosféru můžete nasát ve fotogalerii od fotografky Dany Liškové.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Nový web jsemvicnezmojenemoc.cz nabízí podporu nemocným i jejich blízkým

Přejít na článek

Čisté energie a mír: Veřejnost se od vzdělávání přesunuje k jiným prioritám udržitelného rozvoje

Přejít na článek