Nadace ČEZ podpořila výsadbu nových stromů

3. 11. 2020

Hned na pěti místních lokalitách Městské části Praha–Lipence přibude nová zeleň, a to díky finančnímu přispění Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy ve výši 48 000 korun. Výsadba se týká 40 ovocných a 20 okrasných stromů za celkem 80 000 korun, přičemž zbývající částka šla z rozpočtu obecní pokladny. Vzhledem k mimořádným bezpečnostním opatřením se však nepodařilo vysadit všechny stromy najednou. Nicméně patnáct z nich již od 28. října zapouští kořeny u cesty navazující na ulici Českého červeného kříže.

Chceme, aby se lidem u nás dobře žilo, proto chceme dosázet stromy všude kolem cest tam, kde nepřežily působení větru nebo sucha. Jsme malá městská část, původně vesnice a vesnický ráz si stále zachováváme. Proto jsme se rozhodli převážně pro ovocné stromy, jako jsou třešně, jabloně a hrušně. Těch je celkem čtyřicet. Na vhodných místech jsme pak porostou i stromy okrasné, a to javor babyku a dub fastigiata v počtu dvaceti kusů,“ říká Ivana Žáková, místostarostka Městské části Praha-Lipence.

Také v Lipencích museli pochopitelně dodržet přísná hygienická opatření. Dařilo se to i díky propracované organizaci. Místní obyvatelé, kteří se v rámci akce „Zasaď si svůj strom“ do výsadby zapojili, měli určena časová rozmezí tak, aby byly dodrženy dostatečné rozestupy a kromě rodinných týmů či dvou osob navzájem si blízkých, nebyli ohroženi přítomností dalších osob. Z patřičné vzdálenosti jim pak uděloval rady specialista na výsadbu, certifikovaný arboretista Jiří Řežábek, který bude pomáhat i s následnou péčí. „V jeho režii proběhne i dosadba zbylých stromů, neboť vzhledem k vládním opatřením nešlo akci „Zasaď si svůj strom“ udělat masovější,“ dodala místostarostka.

Jsme rádi, že lidé i nyní pamatují na své životní prostředí a snaží se o vylepšení svého okolí. V Lipencích přitom dokázali díky unikátnímu řešení, že to jde i v nelehké době koronavirové. Všichni určitě časem ocení, že právě jejich stromy nebudou jen snižovat nápory silnějších větrů, ale budou i poskytovat stín chodcům a cyklistům, celkově zlepší ovzduší v této městské části Prahy a zadrží i vodu v krajině,“ poznamenala k tomu Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Výsadbu nové či obnovu stávající zeleně v katastrech měst a obcí podporuje Nadace ČEZ prostřednictvím grantu Stromy již devět let. V rámci celé republiky tak bylo podpořeno bezmála 600 zelených projektů za téměř 60 milionů korun, přičemž jen letos se jedná o desítky projektů za osm milionů korun. Hlavním smyslem podpory je obnova starých a výsadba nových alejí, které do české kulturní krajiny přirozeně patří. Letos byl navíc grant rozšířen i na obecní sady, parky či veřejné zahrady. Dlouhotrvající enormní zájem o výsadbu nové zeleně letos vedl správní radu Nadace ČEZ i k úpravě zásadního pravidla v žádosti o grant Stromy.

Kromě měst a obcí mohou o grant nově žádat i neziskové organizace, jako jsou například dobrovolní hasiči, školy, myslivecké či jiné zájmové obecní spolky a další. Stačí jen, občas se podívat na webové stránky www.nadacecez.cz a pohlídat si tak termín vyhlášení grantu pro jarní, případně podzimní výsadbu,“ uzavírá Michaela Ziková.


Zdroj: Hned pět lipeneckých lokalit obohatí šedesát nových stromů, Tisková zpráva Nadace ČEZ.

Související

Vuch společně se svými zákazníky přispěla prostřednictvím limitované edice kabelek projektu Tělo s příběhem

Přejít na článek

Krakonošovy zahrádky opět podpoří biodiverzitu na Mladoboleslavsku

Přejít na článek

95 milionů versus 7 miliard: Giving Tuesday se blíží, stejně jako Black Friday

Přejít na článek