Nadace ČEZ podpořila výsadbu nových stromů

3. 11. 2020

Hned na pěti místních lokalitách Městské části Praha–Lipence přibude nová zeleň, a to díky finančnímu přispění Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy ve výši 48 000 korun. Výsadba se týká 40 ovocných a 20 okrasných stromů za celkem 80 000 korun, přičemž zbývající částka šla z rozpočtu obecní pokladny. Vzhledem k mimořádným bezpečnostním opatřením se však nepodařilo vysadit všechny stromy najednou. Nicméně patnáct z nich již od 28. října zapouští kořeny u cesty navazující na ulici Českého červeného kříže.

Chceme, aby se lidem u nás dobře žilo, proto chceme dosázet stromy všude kolem cest tam, kde nepřežily působení větru nebo sucha. Jsme malá městská část, původně vesnice a vesnický ráz si stále zachováváme. Proto jsme se rozhodli převážně pro ovocné stromy, jako jsou třešně, jabloně a hrušně. Těch je celkem čtyřicet. Na vhodných místech jsme pak porostou i stromy okrasné, a to javor babyku a dub fastigiata v počtu dvaceti kusů,“ říká Ivana Žáková, místostarostka Městské části Praha-Lipence.

Také v Lipencích museli pochopitelně dodržet přísná hygienická opatření. Dařilo se to i díky propracované organizaci. Místní obyvatelé, kteří se v rámci akce „Zasaď si svůj strom“ do výsadby zapojili, měli určena časová rozmezí tak, aby byly dodrženy dostatečné rozestupy a kromě rodinných týmů či dvou osob navzájem si blízkých, nebyli ohroženi přítomností dalších osob. Z patřičné vzdálenosti jim pak uděloval rady specialista na výsadbu, certifikovaný arboretista Jiří Řežábek, který bude pomáhat i s následnou péčí. „V jeho režii proběhne i dosadba zbylých stromů, neboť vzhledem k vládním opatřením nešlo akci „Zasaď si svůj strom“ udělat masovější,“ dodala místostarostka.

Jsme rádi, že lidé i nyní pamatují na své životní prostředí a snaží se o vylepšení svého okolí. V Lipencích přitom dokázali díky unikátnímu řešení, že to jde i v nelehké době koronavirové. Všichni určitě časem ocení, že právě jejich stromy nebudou jen snižovat nápory silnějších větrů, ale budou i poskytovat stín chodcům a cyklistům, celkově zlepší ovzduší v této městské části Prahy a zadrží i vodu v krajině,“ poznamenala k tomu Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Výsadbu nové či obnovu stávající zeleně v katastrech měst a obcí podporuje Nadace ČEZ prostřednictvím grantu Stromy již devět let. V rámci celé republiky tak bylo podpořeno bezmála 600 zelených projektů za téměř 60 milionů korun, přičemž jen letos se jedná o desítky projektů za osm milionů korun. Hlavním smyslem podpory je obnova starých a výsadba nových alejí, které do české kulturní krajiny přirozeně patří. Letos byl navíc grant rozšířen i na obecní sady, parky či veřejné zahrady. Dlouhotrvající enormní zájem o výsadbu nové zeleně letos vedl správní radu Nadace ČEZ i k úpravě zásadního pravidla v žádosti o grant Stromy.

Kromě měst a obcí mohou o grant nově žádat i neziskové organizace, jako jsou například dobrovolní hasiči, školy, myslivecké či jiné zájmové obecní spolky a další. Stačí jen, občas se podívat na webové stránky www.nadacecez.cz a pohlídat si tak termín vyhlášení grantu pro jarní, případně podzimní výsadbu,“ uzavírá Michaela Ziková.


Zdroj: Hned pět lipeneckých lokalit obohatí šedesát nových stromů, Tisková zpráva Nadace ČEZ.

Související

Děti vyskákaly na obědy do mateřských škol přes 1,7 milionu korun

Přejít na článek

ADRA spouští nový charitativní e-shop s dárky v rozšířené realitě

Přejít na článek