
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
6. 12. 2023
Orientace v environmentálních značeních uváděných na výrobcích je v dnešní době pro mnohé spotřebitele obtížná. A nejen pro spotřebitele, také výrobci často nevědí, jak mají k informacím o environmentálních aspektech svých produktů přistupovat. K přiblížení této problematiky by mělo dojít na základě již připravované směrnice Evropské unie o zdůvodňování a sdělování výslovných environmentálních tvrzení (tzv. green claims), jejíž návrh vydala Evropská komise 22. března 2023.
Co je to greenwashing?
Greenwashing je výraz vycházející z kombinace pojmů „green“ (přeneseně ekologický) a „whitewashing“ (zastírání či ospravedlňování nepříznivých faktů za účelem zlepšení veřejného mínění). Jedná se tedy o dezinformace šířené za účelem prezentovat se jakožto environmentálně zodpovědný a přesvědčovat o tom veřejnost.
Problém se však skrývá v postupně navyšující se skepsi spotřebitelů vůči ekologickým tvrzením. Na základě analýzy dospěla Evropská komise k výsledku, kdy téměř 53 % environmentálních tvrzení je nejasných a 40 % nepodložených. Vzhledem k absenci regulace dochází ke greenwashingu.
Jak na to reaguje nový návrh směrnice?
Ačkoliv greenwashing není novým pojmem, v posledních letech se rozšířil, aby uspokojil poptávku spotřebitelů po ekologicky šetrném zboží a službách. Nové předpisy mají za cíl odradit společnosti od používání greenwashingu ke klamání spotřebitelů. Uvedené informace o udržitelnosti si totiž málokdo ověřuje, a proto není divu, že greenwashingová reklamní sdělení fungují většinou velmi dobře.
Nový návrh směrnice má jednak posílit ochranu spotřebitele a nastolit přísnější požadavky pro podnikatele, kteří tvrdí nebo chtějí tvrdit, že jejich produkty jsou ekologické, a za další má přispět k ochraně životního prostředí. Jak?
Směrnice upravuje i činnost subjektů vydávajících ekologické certifikáty pomocí požadavků kladených na veřejné instituce i na soukromé subjekty. Mezi takové patří například značka FSC – Forest Stewardship Council, která označuje dřevo a výrobky z něj, které pocházejí z šetrně obhospodařovaných lesů. V současné době existuje přes 200 různých eko značení. Toto vysoké číslo rovněž přispívá ke zmatení spotřebitelů a jejich tendenci těmto označením nedůvěřovat.
Po přijetí budou muset členské státy EU zajistit ověřování a vymáhání povinnosti stanovené touto směrnicí. Sankce by měly být upraveny na vnitrostátní úrovni a budou spočívat v udělení peněžní pokuty, propadnutí zisku, vyloučením z veřejných zakázkách nebo zamezení přístupu k dotacím. Díky připravované směrnici se zajistí, že ekologická značení a tvrzení budou důvěryhodná a umožní spotřebitelům činit informovaná rozhodnutí o koupi produktů. Návrh směrnice o tzv. green claims je zatím v legislativním procesu, ale očekává se jeho přijetí.
Autor: Mgr. Jakub Málek, Ráchel Kouklíková a Tereza Hrudková, PEYTON legal advokátní kancelář