Novoroční Udržitelný brunch: Jak funguje partnerství mezi byznysem a neziskem?

18. 1. 2024

Je pochmurná lednová středa, mrholí a každý spěchá rychle rychle do tepla. Třeba do vyhřátého co-worku FLEKSI. Právě tam jsme totiž celé včerejší dopoledne předávali hřejivý pocit dobrých skutků. Na prvním Udržitelném brunchi v tomto roce mluvili o smysluplném partnerství komerčního a neziskového sektoru. A to vám bylo úsměvů a příkladů dobré praxe!

Pro téma partnerství jsme vybrali 11 příběhů, které přináší dlouhodobý společenský prospěch různým cílovým skupinám. „Tentokrát se zaměříme na spolupráci, protože to je přece to hlavní, proč všichni táhneme za jeden – asociační – provaz,” uvedla provozní ředitelka Asociace Julie Borovcová.

Partnerem setkání byla společnost PASSERINVEST GROUP a její technický ředitel Martin Unger představil, co všechno vlastně jejich lokalita Brumlovka nabízí. „Rozmanitý program pro jednotlivce i skupiny, prostor na sdružování sousedů a komunit, eventové a kancelářské prostory,” shrnul v jedné z prvních vět. A pak už se k němu na podiu přidala Kateřina Karbanová, ředitelka a zakladatelka organizace Letokruh. „Představte si, že je vám 80 let. Poslední dva roky života věnujete péči o nemocného partnera. Odcházejí vám přátelé a jednou odejde i partner. A vám v životě zůstane prázdno.” Popsala tak komu organizace pomáhá a jak – dává seniorům možnost uchovat si pocit potřebnosti.

A v tom jim stojí po boku právě PASSERINVEST. „Zve nás například na akce, kde mohou senioři ukázat, co opravdu umí. Vznikl Dobroklub, místo pro jejich setkávání, vzdělávání nebo dobrovolničení. Třeba brumlovský med putoval babičkám právě sem, použily ho do perníčků a ty se pak vrátily Brumlovce jako dárky pro nájemníky.” A tak končilo jejich povídání větou „Smysluplné partnerství vnímáme jako vztah.”

Káva a kuře? Chůze a fotbal?

„Naše spolupráce trvá už 7. rokem. Začali jsme podporou akce Peříčkový týden, zapojili zákaznickou základnu a začali pomáhat,” uvedla Ivana Holubová, CSR manažerka Lagardere Travel Retail, jejich partnerství s Nadací rozvoje občanské společnosti. Tu asi znáte jako slavné žluté kuře a Pomozte dětem. Spolupráce se ale od charitativního cappuccina rozšířila na dary ve formě občerstvení, zapojení zaměstnanců a firemní filantropie a, slovy Taťány Plecháčkové, ředitelky NROS, do „formy sdíleného marketingu, která je velmi funkční.“

Téma kávy vystřídalo téma sportu a příspěvek Michaely Schejbalové, CSR manažerky SK Slavia Praha. Ta pomáhá hlavně tím, co umí nejlépe – pohybem. „Máme velký potenciál v naší mládeži. A proto vznikl program Slavia rozvíjí a vzdělává. Spolupracujeme ale i s domy seniorů, kdy jim ukazuje, jak se starat o svoje fyzické zdraví.” A nás zaujal i walking football – hrát bez běhu se rozhodně dá, a dokonce tudy vede cesta i na různá mistrovství.

Svět bez petek a textilního odpadu, ale plný stromů

A pak jsme se ze „sociálna” posunuli k „environmentálnu”. Martin Václavík, zakladatel LOKNI, představil jejich motto Bezpetek. „Například díky spolupráci s Českou spořitelnou můžeme nabídnout každý den půllitr vody vlakovým cestujícím zadarmo,” popsal, jak se rozšiřují jejich filtrační stanice na vodu. Už je využívá na 150 000 studentů a denně 220 000 lidí na nádražích.

„Co vás napadne ve spojení s fairtrade?” zaznělo z mikrofonu přes dalším příspěvkem. „Já to řeknu za všechny, oblečení!” A tak se se svou odpovědí vydala Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti ve Vodafone Czech Republic, rovnou na pódium. Mluvila totiž o jejich spolupráci s organizací Fairtrade Česko a Slovensko. Na pobočkách má operátor tisícovku lidí, kteří nosí stejná trika nebo mikiny. Povedlo se proto dostat udržitelnou strategii i do těch nejmenších detailů a začít i díky otevřenosti Lubomíra Kadaně, ředitele Fairtrade Česko a Slovensko, šít uniformy z fairtrade bavlny.

A pak jsme poznali paní Edit. „Je z pobočky v africké Ghaně a full-time šéfkou lesní školky. Její rodný venkov sužuje klimatická změna a my zde díky podpoře našich partnerů vysazujeme stromy,” popsal práci organizace Plant-for-the-Planet její lídr Šimon Michalčík. „Obnovujeme přirozené lesy, které tam patří. Náš cíl je milion stromů v této lokalitě.”

Fandíme mámám i pomoci závislým, nechceme vyhasnout

„Rozběhli jsme projekt Kde srdce pomáhá a spojili se mimojiné s Fandi mámám, však maminky tvoří většinu našich zákaznic” začala hovořit Václava Svobodová z firmy ROSSMANN. „Vyzkoušeli jsme spolupráci na materiální pomoci a v roce 2023 jsme rozjeli finanční spolupráci. Naším cílem je, aby u nás samoživitelky pracovaly a byl to pro ně výdělek. A na to jsme od Rossmannu získali finance,” dodala k dlouhodobému partnerství, které se stalo přátelstvím, spoluzakladatelka organizace Fandi mámám Žaneta Slámová.

Od maminek jsme se přesunuli k těm, které trápí syndrom vyhoření. Inovační inkubátor 3-2-1 dílna pod nadací Lilie and Karla Janečkových nabízí odbornou podporu s nastavením strategie projektového záměru. A využil ho například Mikoláš Voborský, designer a operativec projektu Nevyhasni.

„A já bych mohl rovnou začít ,Ahoj, já jsem Pepa a hledám strategického partnera‘,” ozval se další řečník, Josef Šedivý z Drogového informačního centra SANANIM. Představil, jak těžké je najít partnera pro jejich práci, která negeneruje hezké fotky a obsah, protože „závislí lidé se nesmějí.” Jinak to ale vidí například Plzeňský prazdroj, který SANANIM podporuje už od roku 2007 a pomohl mu kromě jiného i s komunikací nebo marketingem.

A kromě snídaně jsme swapovali!

Hosté přicházeli do FLEKSI s taškami oblečení a věcí, které už nevyužijí. Po skončení programu se totiž vydali na swap, odkud si odnesli něco pěkného od ostatních. Svoji spolupráci především s planetou Zemí ale ještě předtím představila Lucie Poubová ze Swap Prague. „Pracujeme na tom, aby se do světa vrátila úcta k věcem. S planetou jsme se domluvili, že budeme šetřit zdroje a pečovat o ni.” Swap například ve velkém využívají mnohé firmy, je to pro ně zpestření firemní kultury nebo teambuildingu.

A ještě než hosté odešli zkoušet oblečení a listovat knihami na swap, uzavřela sérii prezentací Petra Tyrpeklová, General Manager Balance Clubu Brumlovka. Ten se totiž stal partnerem Fakulty tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě a zapojuje do praxe studenty, kteří jsou budoucí generací wellness a fitness profesionálů. Její kolegyně Andrea Smékalová se pak ještě na posledních pár minut ujala příjemné a uklidňující meditace. Hosté se tak na chvíli ponořili sami do sebe a připravili se na zbytek pracovního dne.

Síla Asociace společenské odpovědnosti tkví v různorodosti, kterou členská základna reprezentuje. Obracíte se na nás s různými dotazy, od pomoci s financováním projektů, přes dobrovolnictví až po navazování strategických partnerství. A my se rádi iniciátory pomoci stáváme…

Minulý rok se nám třeba povedlo propojit Passerinvest s neziskovou organizací POHODA, která v areálu Brumlovky oslavila své 25. výročí za podmínek, které by si v běžném provozu dovolit nemohla. Pomohli jsme ocenit zaměstnance Domova sv. Josefa, kteří pečují o lidi s roztroušenou sklerózou, zajištěním vánočních balíčků od Albatros Media nebo ROSSMANNu. Dobrovolníci z MSD pomohli dvěma klientům organizace Rytmus přestěhovat se do sociálního bytu. A je toho mnohem víc!

Tak co společně vymyslíme letos?

 

Na kompletní fotogalerii se můžete podívat zde.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Autor fotografií: Jan Nechvíle

Související

Lenka Šťastná (BPWCR): WEPs inspirují firmy, jak nastavit rovné podmínky pro ženy i muže

Přejít na článek

Proč nám to neřekli na vysoké škole? Příběh „formativka“ očima učitelů

Přejít na článek

Akce roku v udržitelnosti: Nepropásněte další ročník unikátní konference

Přejít na článek