Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2020 jsme s Janem Saudkem bojovali proti změně klimatu a ocenili unikátní brýle i mokřady

28. 6. 2022

Jen dva dny zbývají do konce přihlašování projektů, které mění svět k lepšímu, do prestižních Cen SDGs. Letos proběhne už šestý ročník, v posledních dnech se proto navracíme k ročníkům minulým a dnešek bude patřit roku 2020. Jak tehdejší předávání Cen SDGs probíhalo? A jakou kampaň ke změně klimatu pomohl připravit Jan Saudek?

Ceny vítězům Cen SDGs 2020 byly předány na slavnostním galavečeru v zahradách Černínského paláce na Ministerstvu zahraničních věcí 17. září 2020. Doprovázela je kampaň s názvem Naše planeta na podporu globálních cílů a boje proti změně klimatu.

Do kampaně, jejímž cílem bylo upozornit na eskalující klimatickou krizi a potřebu změny našeho životního stylu v udržitelný, se zapojilo 13 veřejně známých českých osobností. A to symbolicky podle SDG 13 Klimatická opatření. Slavný umělecký fotograf Jan Saudek fotografie ambasadorů, jichž je autorem, následně přetvořil v tarotové karty.

Každou fotografii zároveň Jan Saudek koloroval od modré do červené. To znázornilo známý graf od Eda Hawkinse zobrazující růst globální teploty zemského povrchu v letech 1850 až 2019. Po vyskládání všech portrétů vedle sebe se zobrazilo dílo, které odhalilo eskalující klimatickou krizi v celé šíři. Do kampaně se zapojil např. ekonom Tomáš Sedláček, polární ekoložka Marie Šabacká nebo farářka Martina Viktorie Kopecká.

Sám Jan Saudek shrnul v nadsázce klimatickou změnu v několika slovech: „Já to mám dobrý, mě z toho vysvobodí smrt,“ a na otázku, jak moc si uvědomuje její globální dopad, dodal: „Nejsem slepý a už padesát let pozoruji, že ubývá dešťových srážek. Země je neobyčejně otužilá a dostala se z mnoha katastrof, ale mým upřímným a už dlouho nesplněným přáním je poslouchat celonoční šumění lijáku.”

Navzdory pandemii, rekordní počet přihlášek. Ocenění získali divocí koně nebo cvrččí protein

„Letošní ročník byl trochu jiný než ty předchozí. Svět měl v roce 2020 oslavovat pět let od přijetí SDGs a otevřít další dekádu k jejich naplnění. A namísto oslav se na jaře celý svět zastavil,” uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs pořádá. Proto do zahrad Černínského paláce dorazilo jen několik zástupců nominovaných, ostatní mohli sledovat přímý přenos ve vysílání internetové televize DVTV.cz.

Jako každý ročník, i ten čtvrtý si připravil speciální kategorii – Změna klimatu. Ta byla pořádaná ve spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). V hlasování široké veřejnosti zvítězila nezisková organizace Česká krajina a její projekt Rezervace divokých koní. Jde o první rezervaci na světě, kde společná pastva divokých koní, zubrů a praturů pomáhala krajině adaptovat se na změnu klimatu.

Součástí Cen bylo také speciální Ocenění zodpovědného využívání technologií při naplňování SDGs od společnosti Google. Vítězem se stal Scuk.cz, jenž podporuje lokální farmáře a udržitelné nakupování bez plýtvání. Prvenství v kategorii Veřejná sféra si odnesl tehdy vznikající projekt Česko.Digital sdružující několik tisíc expertních dobrovolníků, kteří ve svém volném čase zdarma pomáhají neziskovým organizacím i státu, a mění tak Česko k lepšímu. V kategorii Byznys odborná porota ocenila projekt DOT Glasses. Ten prostřednictvím unikátních brýlí řeší v rozvojových zemí jeden z největších globálních zdravotnických problémů – špatný zrak.

Laureáty kategorie Mladý leader se stali Radek Hušek a Daniel Vach. Oba stojí za značkou SENS Foods vyrábějící udržitelné produkty se cvrččím proteinem. Cenu odborné poroty za Reporting podle SDGs si odnesla společnost Lidl Česká republika a kategorii Zahraniční rozvojová spolupráce od České rozvojové agentury dominovala společnost DEKONTA s projektem umělých mokřad zlepšujících životní podmínky ve venkovských oblastech rozvojových zemí.

Pro vítěze byly připraveny designové ceny od sklárny BOMMA, která s hrdostí navazuje na staletou tradici českého sklářství. Při příležitosti vyhlášení Cen SDGs 2020 bylo zároveň v zahradách Černínského paláce možné vidět unikátní desetimetrový model planety Země – terralónu a výstavu fotografií Jana Saudka, které na podporu kampaně vznikly.

Inovativní projekty a strategie, které mění svět k lepšímu, se už hlásí i do letošního šestého ročníku. Příležitost přihlásit se končí už ve čtvrtek 30. června!


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

BILLA se ohlíží za svými aktivitami v oblasti udržitelnosti. Vydává svoji historicky první zprávu o udržitelnosti

Přejít na článek