Oživujeme zemědělství: podporujeme farmáře v inovacích, nápadech i vzdělávání

Ze světa členů

8. 12. 2023

Zkrátit co nejvíce cestu rajčat, jablek, sýrů a dalších potravin na stůl spotřebitelů a přitom zlepšit péči o krajinu se snaží Impact Hub se svými partnery - s organizacemi Hnutí Duha, AMPI, Ekotoxa a Masarykovou univerzitou v projektu Živý region. Pilotní běh na Tišnovsku ukázal, že je potřeba dlouhodobá práce a zapojování všech generací a obyvatel v daném regionu. Získané poznatky se nyní snaží využít organizace v dalším rozšíření Živého regionu, a to tentokrát na Podbrněnsku. Jedním z praktických materiálů je například spotřebitelský výzkum, který ukázal příležitosti, které v oblasti lokálních potravin jsou stále nevyužity.

Jedním ze základních kamenů funkčního Živého regionu, kde potraviny putují od zemědělců přímo ke spotřebitelům, je široká osvěta. Do projektu se v obou regionech zapojují desítky zemědělců, ale také města, školy i školní jídelny, a pro každou skupinu jsou nachystány vzdělávací programy na míru. U zemědělců se může jednat o workshopy na téma získávání dotací či rozvoje marketingových dovedností, aby své produkty lépe dostali k zákazníkům. U škol se může jednat o zapojování učitelů, ale i žáků do samotného procesu výroby potravin a pro širší veřejnost může jít například o Farmářskou školu či inspiraci zajímavými příklady z jejich okolí.

Celý cyklus produkce potravin od jejich pěstování až k tomu, kdy se dostanou na talíř spotřebitele, je pro většinu populace velkou neznámou. Jedním z cílů projektu je tak informovat i obyvatele Podbrněnska o zajímavých podnicích, jako je například Sociální podnik Jasan, který vnáší do zemědělství prvky sociálního podnikání a zaměstnává lidi se znevýhodněním na trhu práce. Dalším inspirativním příkladem může být Dobro-družný statek, který do svého podnikání zahrnuje model KPZ – Komunitou podporovaného zemědělství a umožňuje tak zapojovat širší veřejnost, lépe plánovat spotřebu a zvýšit zájem lidí o znalosti původu jejich potravin.

Inspiraci pro oživování jihomoravských regionů přináší organizace zemědělcům a místním také ze zahraničí. Osvědčené principy, zaběhlé farmy i zajímavé poučné příběhy. To vše se daří dostávat do projektu ze zemí, jako je Francie, Holandsko, Švýcarsko a další. Díky ukotvení a zasazení osvědčených postupů do české praxe se může české zemědělství a české regiony posouvat zase o kus rychleji k naplňování strategií od vidlí po vidličku.

Cílem je také podporovat komplexní přístup ke krajině, zemědělství a zpracování potravin. Odpovědnější a dlouhodobý přístup, který na první místo neklade pouze zisk, je stříbrnou linií, která se vine celým programem, a je součástí osvěty jak mezi veřejností tak mezi samotnými zemědělci, kteří nyní hospodaří méně udržitelnými metodami.

Jak se ovšem dostat k místním potravinám?

Způsobů, jak se mohou obyvatelé daných regionů dostat k potravinám a surovinám od místních farmářů, je spousta. Mohou vyrazit do regionálního města na farmářské trhy a nakoupit sezónní zeleninu a ovoce. Nebo mohou navštívit statek se samoobslužným stánkem, jako má například ekofarma Nelepeč. Další variantou jsou místní prodejny, které zahrnou produkci místních farmářů a zemědělců do prodeje. Hezkým příkladem je bezobalový obchod Spižírna v Tišnově. Nakupovat lze také ze dvora u malých i velkých producentů či se zapojit do již zmíněného systému Komunitou podporovaného zemědělství (KPZ) a stát se pravidelným odběratelem.

Otevřít samostatnou prodejnu, jako často otevírají například vinaři, se jeví pro spoustu farmářů nerentabilní a často také velmi administrativně náročné. Tímto problémem se zabývá jedno ze zapojených měst, které za pomocí expertů z regionu zvažuje a plánuje vznik místní prodejny, která by umožňovala producentům z regionu prodávat bezobslužně potraviny. Tím by se odbourala složitá cesta, kterou by každý z nich musel ujít ke vzniku své vlastní prodejny.

Další způsoby, které by mohly pomoct k lepší dostupnosti lokální produkce, se snažil najít také pětitýdenní program Challenge Lab s pěticí týmu pod záštitou náměstka Jihomoravského kraje Lukáše Dubce.


Zdroj: Oživujeme zemědělství: podporujeme farmáře v inovacích, nápadech i vzdělávání. Impact Hub. Blogový článek

Související

Vychází nová kniha Petra Daniše Klima je příležitost

Přejít na článek

Ode dneška žijeme na dluh. Vyčerpali jsme zdroje, které dokáže planeta za rok obnovit

Přejít na článek