Rozdíl mezi platy mužů a žen se meziročně snížil, stále je však na čem pracovat

17. 2. 2021

Ženy v České republice vydělávají v průměru o 18,8 % méně než muži. Pro někoho překvapení, pro ženy však smutná realita. Na téma, které v současnosti stojí na okraji zájmu, již podvanácté upozorní konference Equal Pay Day, tentokrát s podtitulem „Počítejte s námi“. Ta proběhne online od 26. března do 1. dubna 2021.

V České republice akci od roku 2010 pořádá veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s.(BPWCR). Jejím cílem je informovat veřejnost o stávající situaci, vyvolat odbornou diskuzi nad příčinami vysoké platové nerovnosti a představit nástroje pro její postupné odstranění. „Ženy v Česku berou o 18,8 % méně než muži, loni to bylo o 20,1 % méně. Jsou to průměrná čísla, ale zarážející je fakt, že se díky nim pohybujeme na posledních místech v žebříčku dalších evropských zemí. V Evropě máme nejvyšší podíl žen s dětmi, které nepracují. To všechno má nejen vliv na kvalitu života rodin s dětmi, kterým příjmy chybí, ale velmi silně jsou tím ovlivněny i důchody žen. Řada z nich je tak v důchodovém věku ohrožena chudobou. A to je opravdu velký problém, který si bohužel řada lidí neuvědomuje,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka BPWCR.

Konference se letos uskuteční online, což BPWCR umožňuje přivítat i v této době takové osobnosti jako je například CEO & CSO IKEA CR, Hungary Mounia El Hilali Acherkouk Yakhlef, nebo britská odbornice na péči o pleť, a hlavně úspěšná podnikatelka a lektorka Antonia Burrell, jejíž společnost Antonia Burrell Holistic Skincare byla zařazena do prestižního žebříčku Professional Beauty’s Top 100 Industry Influencers. Dále vystoupí mimo jiné i Daniela Hlaváčková, Market Head Slovakia společnosti Mars, Gabriela Bechyňská , Corporate & Government Affairs Manager CZ/SK , Hungary Mondelez International, Ekaterine Maisuradze, prezidentka Georgia and Asia-Africa Chamber of Commerce a inspirativní žena, o níž se říká, že svými aktivitami propojuje kontinenty, nebo ředitelka komunikace Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) Jackie Brock Doyle, jejíž práci oceňuje i britská královna Alžběta II.

Konference není jen o ženách a pro ženy, ale na ženy se zaměřuje. Každoročně se jí účastní více jak 1000 žen i mužů, kterým současná situace není lhostejná. Společně pak diskutují, sdílí své zkušenosti a hledají řešení, která by mohla pomoci nastolit změnu. „Je to na nás, na aktivních a úspěšných ženách a moderních mužích, abychom se snažili najít cestu, jakou se vydat a zařadit Českou republiku mezi progresivní země, které plně využívají potenciál žen. Paradoxně nám v tom může pomoci i pandemie, která jednak rychle zpopularizovala flexibilní formy práce, ale také jasně odhalila obrovský podíl neplacené práce žen v domácnosti a ve vzdělávání dětí. Řada rodičů totiž musela zůstat doma s dětmi a nejčastěji to byly právě ženy, protože jejich manželé mají vyšší příjmy. Důsledkem toho je například i nedostatek zdravotnického personálu, který z velké části tvoří ženy, a který dnes tak moc chybí,“ upozorňuje Lenka Šťastná.

Equal Pay Day je symbolický den, do kterého musí ženy pomyslně pracovat, aby dosáhly příjmů, které měli muži za předchozí rok. V Česku letos tento den připadá na 10. března. Jde o globální osvětovou kampaň organizace Business & Professional Women International, kterou do svého programu implementovala i Evropská komise. Upozorňuje na stále trvající problém nerovnosti v odměňování žen a mužů, tzv. Gender Pay Gap.

Více informací o konferenci Equal Pay Day 2021 najdete ZDE.

Související

Mladí sociální inovátoři získali ocenění a vyráží se svými produkty na trh

Přejít na článek

Společnost EY vyhlásila 24. ročník soutěže EY Podnikatel roku

Přejít na článek

Coca-Cola vydává zprávu o udržitelnosti 2020, tentokrát ve zbrusu novém kabátě

Přejít na článek