Šampiónem turnaje SDGs Beach Volleyball Cup 2021 je tým České pošty

19. 8. 2021

V pátek 13. srpna se konal druhý ročník unikátního turnaje v plážovém volejbale SDGs Beach Volleyball Cup 2021 na podporu globálních cílů od OSN. Titul šampióna vybojoval tým Beach Post od České pošty. V soutěži, kterou organizovala Asociace společenské odpovědnosti, smečovalo za lepší svět celkem 19 týmů.

V horkém letním dni v pátek 13. změřili hráči a hráčky své síly v bílém písku beach volejbalových hřišť ve Sportovním areálu Cinda na Císařské louce v Praze v rámci SDGs Beach Volleyball Cupu 2021. Každý z celkem 19 hrajících týmů si předem vybral jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje SDGs = Sustainable Development Goals) od OSN, který je mu nejbližší. Čistě smíšená družstva tak spojila svého sportovního ducha s aktivismem za lepší svět.

Za SDG 10 – Méně nerovností smečoval tým Beach Post od České pošty, který se po nepřekonatelném výkonu stal vítězem letošního ročníku turnaje. Svou hrou chtěla Česká pošta ukázat, že se dokáže poprat nejen se soupeři, ale i s předsudky, které v naší společnosti stále přetrvávají. Na podporu diverzity se Česká pošta stala strategickým partnerem letošního ročníku Prague Pride a podporuje veškeré menšiny pod označením LGBT.

Děkujeme Asociaci společenské odpovědnosti za uspořádání turnaje za lepší svět. Jsme nadšení z našeho vítězství a gratulujeme také všem zúčastněným týmům ke skvělé hře. Všichni jsme se snažili hrát za vybrané cíle SDGs. My jsme hráli za méně nerovností a boj s předsudky, které u nás stále přetrvávají. Česká pošta je první státní podnik, který se připojil k iniciativě Pride Business Forum, která se snaží o rozvoj osobního potenciálu všech zaměstnanců, bez ohledu na jejich odlišnosti,“ uvedl kapitán týmu Beach Post Jiří Svoboda.

Druhé místo turnaje obsadil tým s názvem UdržitelnEY, který hrál za společnost EY. I díky mnoha fanouškům se hráči a hráčky probojovali až do samotného finále hry. V turnaji reprezentovali SDG 4 – Kvalitní vzdělání. SDG 4 je totiž jedním ze tří pilířů strategie udržitelnosti společnosti EY. Koučing, counseling, mentoring, pravidelná zpětná vazba a vzdělávací programy je posouvají dále na cestě k naplnění udržitelných cílů. EY dlouhodobě spolupracuje s neziskovou organizací Junior Achievement, zabývající se vzděláváním mládeže v podnikání, obchodu a ekonomii.

Pomyslná bronzová příčka patřila týmu ADRA, který hrál za neziskovou organizaci se stejným názvem. ADRA si nejen pro tento turnaj vzala za své naplňovat SDG 1 – Konec chudoby. Tým i celá organizace se řídí heslem “jeden za všechny, všichni za jednoho.” To ukázalo i tornádo na jižní Moravě, kde ADRA poskytovala i krizovou intervenci v nejvíce zasažených oblastech, psychologickou pomoc a znovu vybudovala lidem střechu nad hlavou.

Novinkou letošního turnaje bylo speciální ocenění pro tým, který před turnajem nejlépe naplňoval vybraný globální cíl. Trofej pro SDGs Vítěze si nakonec odnesl tým JRKáči, hrající za společnost JRK a SDG 11 – Udržitelná města a obce.

„Máme obrovskou radost, že jsme se mohli opět zúčastnit SDGs Beach Volleyball Cupu. Nejen, že jsme si skvěle zahráli a užili si energií nabitou atmosféru, ale navíc jsme získali cenu za podporu globálního cíle číslo 11 – Udržitelná města a obce. Tento cíl je naším každodenním hnacím motorem, takže o to víc nás takové ocenění zahřálo u srdíčka,“ řekla kapitánka týmů JRKáči Veronika Rajnišová.

Všechny oceněné týmy obdržely z rukou zakladatelky a výkonné ředitelky Asociace společenské odpovědnosti Lucie Madlové jedinečné udržitelné trofeje od Ateliéru Paletky. Každá ze sošek je nezaměnitelný originál a všechny byly vyrobené z jednocestných palet v duchu up-cyclingu a recyklace.

“Trofeje jsou z dřevin z Indonésie a výroba všech dohromady trvaly dva dny. Nejsou podle žádné předlohy, postupně jsem je ubrušoval tak, aby v každé ploše jinak vynikla struktura dřeva”, řekl o trofejích jejich autor Jan Retter z Ateliéru Paletky.

Každý z týmů si domů odnesl speciální SDGs volejbalový míč. Kromě samotného turnaje si mohli hráči, hračky i všichni fanoušci užít po celou dobu soutěže také bohatý doprovodný program – například nakoupit vouchery a nahlédnout do pop-up stánku udržitelného eshopu Asociace společenské odpovědnosti Nakup na Dobro, užít si zábavu hrou na SDGs stolního fotbálku, kde jsou figurkami jen ženy, nebo ochutnat udržitelnou cukrovou vatu, kdy za každou jednu vytočenou vatu Asociace vysadí společně s organizací PEFC strom v lesích poničených kůrovcovou kalamitou. Někteří účastníci a účastnice akce si navíc poslali e-pohlednici u stánku České pošty nebo si zahráli udržitelnou hru u stanoviště EY. Celým turnajem provázel moderátor Karel Kašák.

Partnery druhého ročníku SDGs Beach Volleyball Cup 2021 byla Česká pošta, EY a Magistrát hlavního města Prahy.

Fotografie z celého turnaje od Jana Nechvíleho si můžete prohlédnout ZDE.

Související

Smeč za lepší svět je opět tady! Startujeme SDGs Beach Volleyball Cup 2022

Přejít na článek

Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2019 se odehrál první fotbalový šampionát pro ženy – aktivistky na Václavském náměstí

Přejít na článek

Tisíce lidí fandily na Václavském náměstí hře, která mění svět

Přejít na článek