Společně na kolech s Tildou Swinton: Spolek AutoMat zve na filmovou přehlídku MĚSTEM

Ze světa členů

3. 10. 2023

Tři podzimní večery, tři místa, pět filmů o udržitelné dopravě ve městě, dvě debaty s tvůrci filmů, ale i pražským náměstkem pro dopravu a nizozemským velvyslancem. Spolek AutoMat zve na 4. ročník filmového festivalu MĚSTEM tematicky zaměřený na cyklodopravu. Už v úterý 10. října se v Kině Atlas uskuteční projekce filmu Together We Cycle/Společně na kolech a také diskuse o dopravě v metropoli.

Spolek AutoMat letos slaví 20 let svého fungování, a tak jsme se rozhodli tematicky vrátit ke kořenům a zaměřit se při výběru filmů na cyklodopravu,“ vysvětluje Michal Kalina, vedoucí Laboratoře udržitelného urbanismu ze spolku AutoMat. „Pro diváky a divačky jsme připravili výběr unikátních filmů, které u nás nejsou jen tak k vidění, a festival doplnili diskusemi o možnostech využívání kola jako dopravního prostředku po městě. Máme radost, že z Nizozemska dorazí na projekci i tvůrci filmu Together We Cycle,“ doplňuje Kalina.

Přehlídku zahájila v pondělí 25. září projekce filmu Přechod režisérky Terezy Plavecké a snímku Bicycle držitele ceny BAFTA a nadšeného cyklisty M. B. Clifforda. Vtipnou i lyrickou úvahu o kole a cyklistice a jejím místě v britské národní mentalitě si v sále Městské knihovny užilo asi 50 diváků a divaček.

Největší akcí festivalu MĚSTEM 2023 bude 10. října projekce filmu Together We Cycle (2020, NL, 70 min., režie Arne Gielen, Gertjan Hulster) ve velkém sále Kina Atlas. Mnoho lidí si myslí, že se v Nizozemsku masově jezdí na kole odjakživa. Ovšem až do 70. let 20. století kopíroval tamní vývoj celosvětové trendy – budoucnost prý měla patřit automobilům. A města se tomuto přílivu měla přizpůsobit. Nakonec však Nizozemsko nabralo jiný směr: navzdory předpokladům jezdili lidé na kole dál. Proč? Dozvíte se ve filmu také přímo od hlavních aktérů tehdejší proměny. Po projekci bude následovat diskuze s tvůrci filmu, pražským náměstkem pro dopravu Zdeňkem Hřibem a také nizozemským velvyslancem v ČR Daanem Huisingou.

Komorní promítání 24. října v malém sále Světozoru pak přehlídku MĚSTEM zakončí. V roce 1988 objela dnes světoznámá herečka Tilda Swinton Berlínskou zeď na kole v doprovodu režisérky Cynthie Beatt. Swinton nás vede na cestu, která začíná a končí u Braniborské brány a je střídavě idylická, surrealistická, rozmarná a depresivní. Po filmu Cycling the Frame (1988, DE, 27 min., režie C. Beatt) bude následovat snímek The Invisible Frame (2009, DE, 60 min, režie C. Beatt), ve kterém se režisérka a herečka znovu setkávají na kole. Tentokrát se vydají po obou stranách zdi, která dříve protínala rozdělené Německo. Po projekci bude následovat diskuse s autory*kami sborníku esejí Je to jízda, Ondřejem Buddeusem a kol.

Projekt finančně podpořil Magistrát hlavního města Prahy.


Zdroj: Společně na kolech s Tildou Swinton: Spolek AutoMat zve na filmovou přehlídku MĚSTEM. AutoMat. Tisková zpráva

Související

Letošní COP28 poprvé bojuje za klima téměř bezmasým jídelníčkem

Přejít na článek

Budoucnost se stává současností: Avatar od XLAB jako recepční nebo průvodce galerií

Přejít na článek