#37 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

4. 10. 2023

Materiálový vědec a umělkyně za záchranu světa, jak se učí formativkou, kdo je připraven na ESG reporty a není clo jako clo.

Z Česka

Nevyslyšená záchrana světa

Sen materiálového vědce a jeho dcery umělkyně o efektivním řešení na záchranu planety. To je nový český dokumentární film Jiříkovo vidění, který humorným způsobem zpracovává Jiřího ideu Globální uhlíkové daně a 100% dividendy. Setkají se s ekology, aktivisty a politiky, aby se z kuchyně dostali až na světový klimatický summit. Do různých světů, kde s nimi nikdo nepočítá.

„Formativka“ očima učitelů

Na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře učí formativně – tak, aby děti neztratily chuť se učit, v hodinách aktivně spolupracovaly, snažily se zlepšovat a naučily se hodnotit, jaký pokrok dělají. Dva nadšené učitele podporuje Eduzměna a společně přináší revoluční metodu do školy. Losování špejlí nebo kelímkový semafor, to děti baví!

Není clo jako clo

Od 1. října začalo platit takzvané uhlíkové clo, které má doplnit současný systém obchodování s emisními povolenkami. Podle Ekonews se bude týkat firem dovážejících energeticky a emisně náročné komodity. Uhlíkový poplatek budou muset při vstupu na jednotný evropský trh zaplatit dovozci vybraných komodit, na které se v EU vztahuje systém obchodování s emisními povolenkami.


Ze světa

Zelené sportovní ceny

BBC už podruhé udělilo Green Sport Awards. Oceňuje jím sportovce, kteří se svojí činností zasadí o propagaci udržitelnosti. Letošní výherkyní je třeba atletka Innes FitzGerald, která odmítla účast na letošním mistrovství světa, aby letem neznečišťovala životní prostředí, nebo atlet Chris Dickerson. Ten je oceňován za nadaci Players for the Planet a šíření povědomí o klimatické krizi.

Ničivá bouře ještě ničivější

New York v pátek překvapila ze začátku nenápadná bouře, která po pár hodinách zaplavila celé město. A vysvětlení? Podle vědců nepřehlédnutelný vliv klimatické krize. Bouře je totiž kvůli globálnímu oteplování o 10 až 20 % deštivější, než by byla v minulém století. „Změna klimatu způsobená člověkem hraje dvojí roli, jednak tyto bouře zesiluje, jednak otepluje atmosféru.”

Zrnka a lidská práva

První říjnový den patřil Mezinárodnímu dni kávy, který každoročně upozorňuje na to nejpalčivější – pracovní a životní podmínky těch, kdo kávu pěstují. Drobní pěstitelé poskytují 60 % světové produkce kávy, polovina z nich žije v chudobě a téměř čtvrtina z nich v extrémní. Celosvětová síť Fairtrade se pomalu rozrůstá, zatím zahrnuje téměř 900 000 pěstitelů ve 31 zemích.


Krátce

💡Společně na kolech s Tildou Swinton: Spolek AutoMat zve na filmovou přehlídku MĚSTEM.

💡Tři čtvrtiny firem po celém světě nejsou podle společnosti KPMG připraveny na nová pravidla ESG reportingu. Legislativa je ale za dveřmi.

💡Sue Ryder už 25 let kope za důstojné stáří v Česku, na Sue Ryder Charity Cup ji nejen svými góly podpořilo 26 firemních fotbalových týmů.

💡Letošní DEI Forum 2023 se uskuteční už 9. října, zaměří se na témata diverzity, férovosti a inkluze.


Kalendář akcí

5. 10. 2023 Rozprava na téma věda a náboženství | VIZE 97

11. 10. 2023 Konference pro změnu 2023 | Rytmus


Něco navíc

🎬 NA PODZIMNÍ VEČERY

Vydejte se společně s keňskou ekologickou aktivistkou Wanjirou Mathai na cestu po Keni, Tanzanii, Madagaskaru, Ghaně a Senegalu. Nahlédněte pod ruce místním farmářům, kteří usilovně pracují na obnově své půdy a dávají příklad změny tváří v tvář zmírňování dopadů klimatických změn.

🎧DO SLUCHÁTEK

„Mám trauma, chci safe space.” Slova jako OCD, PTSD, ADHD nebo toxické vztahy patří do ordinací terapeutů, psycholožek nebo odbornictva na psychiatrii. Tomu, jak se dostala do naší komunikace a proč bychom si na ně měli dát nejspíš pozor, se věnuje nový díl podcastu Studio N.

Související

Kvůli rostoucímu ekonomickému a klimatickému tlaku na pěstitele zvyšuje Fairtrade minimální cenu kávy

Přejít na článek

Ženy ve fotbale: Jaké překážky přeskakují, jaké příležitosti mají?

Přejít na článek