Společnost EY hledá nového EY Podnikatele roku, toho nejlepšího vyšle do světového finále v Monte Carlu

19. 9. 2022

Společnost EY vyhlásila v těchto dnech 23. ročník soutěže EY Podnikatel roku České republiky, která i letos hledá ty nejlepší tuzemské podnikatele. Vítěz musí zaujmout nejen hospodářskými výsledky, ale také svým celospolečenským přesahem. V červnu 2023 pak své síly poměří s dalšími výherci ze 60 států na světovém finále v Monte Carlu. Přihlášky a nominace je možné zasílat do 21. října 2022.

Soutěž EY Podnikatel roku pomáhá vybírat nejlepší podnikatele po celém světě už téměř čtyři dekády. V České republice odstartovala v roce 2000 a za dobu její existence se jí zúčastnila téměř tisícovka výjimečných osobností, od začínajících podnikatelů až po byznysové matadory. Porota složená převedším z bývalých vítězů se při jejich výběru řídí mezinárodně platnými pravidly EY, zohledňovány jsou ovšem nejen ekonomické ukazatele, ale také osobnost podnikatele, jeho přístup k zákazníkům, dodavatelům a inovacím, stejně jako dopad jeho podnikání na udržitelnost a celou společnost.

„Soutěž v České republice pořádáme už více než dvě desetiletí, a i díky tomu jsme dlouhodobě svědky zajímavých podnikatelských trendů. Zatímco v minulých letech byla většina účastníků soutěže z tradičnějších výrobních oborů, dnes se hlásí daleko více technologických firem, a to ať už jde o IT nebo třeba biotechnologie. Tento trend vidíme nejen v hlavní soutěžní kategorii, ale také v těch vedlejších. Dobrým příkladem jsou naši loňští EY Začínající podnikatelé roku Martin Dienstbier a Václav Navrátil ze společnosti DIANA Biotechnologies. Ukazuje se také rostoucí důležitost zdraví a prevence, což dokládá
i loňské vítězství Kateřiny Šédové, ze společnosti Loono, v kategorii EY Společensky prospěšný podnikatel roku. Úspěšně u nás podnikají stále mladší lidé, a to mě osobně moc těší,“
uvedla Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY Česká republika.

„Bylo mi velkou ctí, že jsem mohl být součástí výjimečné skupiny národních vítězů. EY Podnikatel roku je pro mě oslavou podnikání a inovativnosti všude na světě. Je inspirující na vlastní kůži zažít, že společně můžeme změnit svět k lepšímu,“ říká Tomáš Čupr ze společnosti Rohlik Group, držitel titulu EY Podnikatel roku 2021 České republiky, který již tradičně, jako vítěz posledního ročníku, usedne do čela odborné poroty a pomůže hledat svého následovníka.

Porota každoročně vybírá nejen vítěze hlavní soutěže, ale také nejúspěšnější krajské podnikatele České republiky. Během galavečera jsou vyhlášeni i výherci v kategoriích technologický, začínající a společensky prospěšný podnikatel. Česká televize, hlavní mediální partner, uděluje Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění, a to osobnostem, které se vedle své podnikatelské činnosti aktivně věnují podpoře kultury nebo přispívají ke zlepšení veřejného prostoru. Nejlepší podnikatelský příběh je pak vybrán čtenáři deníku MF DNES a iDNES.cz, hlavního spoluorganizátora soutěže.

Hlavním partnerem soutěže EY Podnikatel roku je Česká spořitelna, jejímž posláním je vést lidi i společnost k prosperitě. Poradenství zaměřené na posilování finančního zdraví a také úspěšné podnikatelské příběhy, mohou sloužit jako návod na překonání současné obtížné situace podnikatelů a firem.

„Podnikatelé a firmy dnes čelí mnohým problémům vyplývajícím z geopolitického vývoje, zejména skokovému růstu cen vstupů a jejich omezené dostupnosti. Epidemie covid-19 a také válka na Ukrajině změnily tržní podmínky. Podnikatelé se musí s nastalou situací vyrovnat. Zároveň, chtějí-li být konkurenceschopní i v budoucnosti, musí řešit, jak transformovat svoje činnosti tak, aby dokázali dát svým výrobkům ještě větší přidanou hodnotu. Letošní soutěž EY Podnikatel roku bude z tohoto pohledu nesmírně zajímavá – ocenění získají ti, kteří se s těmito úkoly dokáží vypořádat tak, že se stanou inspirací i pro ostatní,“ zdůraznil Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Oficiálním vozem soutěže je BMW Czech Republic s.r.o., která z vlastní zkušenosti ví, že pro dosažení úspěchu je důležité vytvořit něco s přesahem, nespokojit se s obyčejnými řešeními, a přitom je nutné soutěžit s těmi nejlepšími. A právě takovou osobnost hledá soutěž EY Podnikatel roku.

„V posledních měsících jsme čelili mnoha komplikacím. Každou výzvu však bereme jako dar, protože bez výzev bychom nemohli růst. Je nám ctí, že se i letos můžeme zúčastnit vyhlášení EY Podnikatel roku a podpořit tak prestižní soutěž, která oceňuje podnikatele s vizí a odvahu dělat věci jinak,“ řekl Maciej Galant, generální ředitel BMW Czech Republic s.r.o.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv prostřednictvím formuláře na www.podnikatelroku.cz. Na těchto webových stránkách je rovněž přihláška pro podnikatele, kteří se budou chtít do letošního ročníku zapojit. Uzávěrka přihlášek i nominací je 21. října 2022.


Zdroj: Společnost EY hledá nového EY Podnikatele roku, toho nejlepšího vyšle do světového finále v Monte Carlu. EY. Tisková zpráva. 6. 9. 2022.

Související

Vystupující na konferenci Equal Pay Day vyzvali firmy a podnikatele k začlenění ukrajinských žen do pracovního procesu

Přejít na článek