Společnost Holistic Solutions pomáhá etiopským farmářkám i v době koronavirové krize

8. 2. 2021

Celosvětová koronavirová pandemie a s ní související opatření nejsou jednoduchá ani pro rozvinuté, ani pro rozvojové země. Kooperativa farmářek v Etiopii, jež ve spolupráci s brněnskou firmou Holistic Solutions pěstuje a zpracovává moringu pro export, prodává zároveň moringu a výrobky z ní na místních trzích, které pro ně jsou hlavním prodejním místem. Vzhledem ke koronavirovým opatřením a lockdownu se ale většina trhů uzavřela, a farmářky tak přišly o značnou část svého odbytu.

Pokud zavítáte do oblasti jižní Etiopie, překvapí vás Moringa olejodárná (Moringa oleifera) svou všudypřítomností jak u lidských obydlí, tak i ve volné krajině. Tento stálezelený strom bývá tradičně vysazován při narození syna a téměř každá rodina na jihu Etiopie má u svého domu často alespoň dva stromy moringy. Další pak rostou na zemědělské půdě, kterou komunita obhospodařuje.

Mezi místními je moringa oblíbenou plodinou, rychle roste a nevyžaduje zvláštní péči. Moringa je z pohledu lidské výživy kompletní potravinou. Konzumace listů má blahodárné účinky především na krevní tlak a zažívání a k tomu obsahuje mnoho antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Díky Holistic Solutions je moringa pod značkou Tibibiri dostupná na českém trhu, ale je i klíčovým živobytím pro mnoho etiopských rodin. Jak zajistit podporu farmářek v Etiopii v této době?

Přeprava zboží z Etiopie do Česka, respektive Evropy, je poměrně komplikovaná i za normálních okolností. Přidejme k tomu celosvětové omezení letecké dopravy, rozdílné podmínky a nařízení jednotlivých států, uzavírky hranic a další patálie a situace se jeví skoro až neřešitelně. Moringa, jakožto superpotravina plná vitaminů a antioxidantů, se v Česku těší stále větší oblibě, a pro mnoho etiopských rodin je klíčovým živobytím. Společnost Holistic Solutions čelila výzvě, jak doplnit zásoby a jak se s etiopskými výrobci setkat. Jediným řešením bylo vydat se pro moringu do Etiopie osobně.

Kromě doplnění zásob moringy diskutovala firma s farmářkami jejich aktuální ekonomickou situaci a problémy, které během pandemie vyvstaly. Rovněž jim, jako již tradičně, poskytla školení v oblasti zpracování, balení a kontroly kvality moringy. Mimo to byly diskutovány také inovativní techniky, které by na trhu pomohly farmářám zvyšovat jejich konkurenceschopnost a zisky.

Jelikož ke zlepšení situace nedochází ani s novým rokem, tým Holistic Solutions se brzy do Etiopie chystá znovu, aby kooperativu farmářek podpořil. Pokud je chcete podpořit i vy, navštivte jejich e-shop, kde pod značkou TIBIBIRI, což v amharštině, etiopském jazyce, znamená ,,přátelství, partnerství“, moringové fairtrade produkty prodávají.

 

Související

Mezinárodní den kávy připomíná, že budoucnost kávy závisí na zlepšení pracovních a životních podmínek jejích pěstitelů

Přejít na článek

Začátkem března slavíme Mezinárodní den žen: Jaké jsou pracovní podmínky žen včetně odměňování ve Fair & Bio pražírně?

Přejít na článek

Svépomocné skupiny Filantia pomáhají v boji se šikanou na pracovišti

Přejít na článek