Společnost Holistic Solutions pomáhá etiopským farmářkám i v době koronavirové krize

8. 2. 2021

Celosvětová koronavirová pandemie a s ní související opatření nejsou jednoduchá ani pro rozvinuté, ani pro rozvojové země. Kooperativa farmářek v Etiopii, jež ve spolupráci s brněnskou firmou Holistic Solutions pěstuje a zpracovává moringu pro export, prodává zároveň moringu a výrobky z ní na místních trzích, které pro ně jsou hlavním prodejním místem. Vzhledem ke koronavirovým opatřením a lockdownu se ale většina trhů uzavřela, a farmářky tak přišly o značnou část svého odbytu.

Pokud zavítáte do oblasti jižní Etiopie, překvapí vás Moringa olejodárná (Moringa oleifera) svou všudypřítomností jak u lidských obydlí, tak i ve volné krajině. Tento stálezelený strom bývá tradičně vysazován při narození syna a téměř každá rodina na jihu Etiopie má u svého domu často alespoň dva stromy moringy. Další pak rostou na zemědělské půdě, kterou komunita obhospodařuje.

Mezi místními je moringa oblíbenou plodinou, rychle roste a nevyžaduje zvláštní péči. Moringa je z pohledu lidské výživy kompletní potravinou. Konzumace listů má blahodárné účinky především na krevní tlak a zažívání a k tomu obsahuje mnoho antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Díky Holistic Solutions je moringa pod značkou Tibibiri dostupná na českém trhu, ale je i klíčovým živobytím pro mnoho etiopských rodin. Jak zajistit podporu farmářek v Etiopii v této době?

Přeprava zboží z Etiopie do Česka, respektive Evropy, je poměrně komplikovaná i za normálních okolností. Přidejme k tomu celosvětové omezení letecké dopravy, rozdílné podmínky a nařízení jednotlivých států, uzavírky hranic a další patálie a situace se jeví skoro až neřešitelně. Moringa, jakožto superpotravina plná vitaminů a antioxidantů, se v Česku těší stále větší oblibě, a pro mnoho etiopských rodin je klíčovým živobytím. Společnost Holistic Solutions čelila výzvě, jak doplnit zásoby a jak se s etiopskými výrobci setkat. Jediným řešením bylo vydat se pro moringu do Etiopie osobně.

Kromě doplnění zásob moringy diskutovala firma s farmářkami jejich aktuální ekonomickou situaci a problémy, které během pandemie vyvstaly. Rovněž jim, jako již tradičně, poskytla školení v oblasti zpracování, balení a kontroly kvality moringy. Mimo to byly diskutovány také inovativní techniky, které by na trhu pomohly farmářám zvyšovat jejich konkurenceschopnost a zisky.

Jelikož ke zlepšení situace nedochází ani s novým rokem, tým Holistic Solutions se brzy do Etiopie chystá znovu, aby kooperativu farmářek podpořil. Pokud je chcete podpořit i vy, navštivte jejich e-shop, kde pod značkou TIBIBIRI, což v amharštině, etiopském jazyce, znamená ,,přátelství, partnerství“, moringové fairtrade produkty prodávají.

 

Související

Rok 2021 je rokem ochrany oznamovatelů. Jak se jako firma na to připravit?

Přejít na článek

Projekt Právní pomoc potravinám pomáhá v nejisté době podnikatelům v potravinářství

Přejít na článek