Zájem o firemní dobrovolnictví v Česku roste

Ze světa členů

12. 9. 2023

Dobrovolnictví má mnoho různých podob. Většina z dobrovolnic a dobrovolníků ADRA jsou ti, kteří pomáhají dlouhodobě a dochází pravidelně třeba za osamělými seniory či dětmi v dětských domovech. Přichází ale také stále početnější skupina lidí, kteří se dobrovolnictví věnují příležitostně v rámci tzv. „firemního dobrovolnictví“. O co jde a jak se může zapojit i vaše firma?

Firemní dobrovolnictví je součástí tzv. „společenské odpovědnosti firem“ (CSR). Firma si vybere veřejně prospěšnou organizaci či aktivitu, kterou chce podpořit, místo finančního příspěvku ale poskytne práci, čas či znalosti a nápady svých zaměstnanců a zaměstnankyň. S Adrou se firemní dobrovolníci propojují v rámci tzv. „Dobrodnů“ neboli firemních dobrovolnických akcí. Jen za poslední půlrok jich uspořádali 31 a zapojilo se do nich 237 dobrovolnic a dobrovolníků z 23 společností.

Jak to vypadá v praxi? Různě. Vždy se hledají způsoby, aby se potkala představa firmy s potřebami některého ze zařízení, se kterým se spolupracuje. ADRA chce, aby pomáhání firmy a jejich zaměstnance bavilo a zároveň bylo smysluplnou pomocí těm, kdo ji potřebují. Dobroden je tak někdy o komunikaci, sdílení zážitků, procházkách, věnování času a pozornosti. Jindy zase o tom, že si tým nasadí zahradní rukavice a okopá záhonek, posbírá listí a natře lavičky barvou. Domovy pro seniory a jiná zařízení jsou nadšená, protože sami často nemají kapacity na tyto aktivity a jsou vděční za každého pomocníka. Pro firemní skupinu je to zase mimo dobrého skutku i stmelovací aktivita, kdy se často někteří kolegové potkají poprvé a poznávají se.

Chceme poděkovat dobrovolnickému centru ADRA a všem dobrovolníkům z firmy QI Group, kteří se do Dobrodne zapojili. Pro zaměstnance a především klienty našeho Centra se jedná o vítané zpestření každodenního života v Centru. Možnost poznat a popovídat si s novými lidmi je pro naše klienty stejně důležitá a obohacující jako pro každého z nás. Dobrovolnictví má velký smysl a pevně věříme, že těší nejen naše klienty, ale také samotné dobrovolníky,“ shrnula Andrea Bartošová, pracovnice v Centru pro zrakově postižené Chrlice.


Zdroj: Zájem o firemní dobrovolnictví v Česku roste. ADRA. Blogový článek

Související

T-Mobile ve spolupráci s Nadací Via a organizací In IUSTITIA otevírá grantovou výzvu Česko bez předsudků

Přejít na článek