Zubr pod stromeček. Populární rezervace poprvé nabízí k adopci největšího savce Evropy

20. 12. 2021

Poprvé za sedmiletou existenci rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice mohou lidé adoptovat zubry evropské, kteří patří k jejím nejpopulárnějším obyvatelům. Stačí jít na darujme.cz/zubrpodstromecek a vybrat si adopci dospělého zvířete, mláděte nebo některé z dalších kategorií. Lidé tak mohou pořídit pro sebe nebo pro své blízký originální vánoční dárek.

„Milovická rezervace se zařadila za sedm let k nejvýznamnějším chovům zubrů nejenom v České republice, ale i v celé Evropě. Získané finanční prostředky poslouží k dalšímu rozvoji této unikátní rezervace, převozům zvířat do dalších lokalit v České republice i v zahraničí nebo přípravě nových rezervací velkých kopytníků,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

V roce 2015 přijelo do milovické rezervace prvních osm zubrů. V současné době v unikátní stepní lokalitě žije 32 zubrů, několik odchovaných zvířat přitom ochránci přírody bezplatně poskytli do dalších rezervací v České republice i v zahraničí.

Zubři a další velcí kopytníci navíc pomohli se záchranou vzácné přírody a mnoha ohrožených druhů. Jen počty mladých hořců křížatých, vzácné, modře kvetoucí rostliny, díky pastvě vzrostly v nejstarší často rezervace o více než 5500 procent, počty ohrožených motýlů modrásků hořcových Rebelových se zvýšily o 1700 procent. „Příroda ukázala, že jí stačí dát šanci, a začne se velmi rychle obnovovat. Bohužel, stále se potýkáme s negativními dopady lidské činnosti v této oblasti. Odstraňování černých skládek, stavební suti, rozvalin různých objektů po armádě a dalších následků lidských zásahů v lokalitě nás jen letos stálo na 750 000 korun,“ doplnil Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v roce 2015 na rozloze 40 hektarů. V současné době dosáhla velikosti 350 hektarů a je největší svého druhu v České republice. V době svého vzniku se stala světově nejsledovanějším českým projektem, o kterém opakovaně psala média na pěti kontinentech. Včetně prestižních médií jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Projekt získal také několik prestižních ocenění, včetně Ceny Josefa Vavrouška nebo 1. místo v Cenách SDGs 2020 v kategorii Změna klimatu.


Zdroj: Zubr pod stromeček. Populární rezervace poprvé nabízí k adopci největšího savce Evropy. Česká krajina o.p.s. Tisková zpráva, 15. 12. 2021.

Související

Do světa se ze „Sokolí farmy“ ČEZ rozletěl rekordní počet 33 mláďat

Přejít na článek

Mediální analýza: česká média podceňují dopad zemědělství na klimatickou krizi

Přejít na článek