#24 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

5. 7. 2023

Cirkulární naděje pro Česko, zákon pro whistleblowery a velké firmy, boom soběstačných komunit nebo pohled do duše vědce.

Z Česka i ze světa

Budeme cirkulární?

Česko má konečně v ruce Akční plán pro Cirkulární Česko 2040. Ten stanovuje desítky aktivit pro nastavení českého hospodářství tak, aby se zdroje vracely zpět a tím se i minimalizovala environmentální stopa. Představilo ho MŽP v čele s Petrem Hladíkem. „Mimo jiné Akční plán zmiňuje také vytvoření zálohového systému pro nápojové obaly. Tuto legislativu už na ministerstvu připravujeme, týkat by se měla PET lahví a plechovek.”

Whistleblowing bezpečně

Nový zákon zavádějící u nás institucionální ochranu oznamovatelů nabude účinnosti už 1. srpna. Firmy, kterých týká, mají čas na zavedení vnitřního oznamovacího systému až do 15. prosince letošního roku. Whistleblowing je nedílnou součástí ESG standardů a zaměstnanci mají mít možnost bezpečně nahlásit nezákonné chování. Týká se zákon i vás?

Jak efektivně pomáhat?

Už dva roky uplynuly od tornáda na Moravě. Organizace ADRA na místě od prvního dne pomáhala, teď chystá evaluační výzkum, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci. „Při tornádu došlo poprvé v tak velkém objemu k velmi úzké spolupráci organizací zasahujících v terénu s nadacemi, které umí získat finanční pomoc,” vysvětluje koordinátor humanitární pomoci Josef Koláček.

(Ne)příjemné teambuildingy

Neformální teambuilding může stresovat a přinést víc rozpačitých rozhovorů než užitku a profesního sblížení, píše BBC. A to hlavně u firem se zaměstnanci pracujícími mimo kancelář. Společnosti ale do podobných aktivit investují vysoké částky. Ideální je prý při několikadenním výjezdu ranní společná práce a odpolední zážitková aktivita. A jak to máte vy?


Krátce

💡 Zvládnete zachránit planetu před globální ekologickou katastrofou? Na to se ptá počítačová hra Beecarbonize z pera klimatických expertů, která prověří vaše strategické myšlení.

💡 „Má to větší smysl než práce od devíti do pěti.” Ve Velké Británii roste počet soběstačných venkovských komunit. Inspirují se v Bulharsku nebo Rumunsku.

💡 Jen v ČR se ročně prodá přes 900 milionů litrů čisté balené vody, tedy neskutečné množství jednorázových plastových obalů. S tím bojuje start-up Lokni a propaguje vodu z kohoutku na univerzitách, firmách i v domácnostech.

💡 Dobročinná aukce pro Nadaci Via vynesla rekordní výtěžek pro aktivní lidi v regionech, kteří odspodu mění místo, kde žijí, a tím i celou zemi a posilují demokracii.


Něco navíc

🎧 DO SLUCHÁTEK

Znáte nějakého vědce nebo vědkyni? Víte, jak s nimi mluvit, na čem dennodenně pracují nebo jak vidí současný svět? Poslechněte si jejich myšlenky, od astronomie po zoologii, z laboratoře do studovny. To je Podcast Akademie věd. Doporučujeme třeba díl o posedlosti molekulou vody.

📖 ČTENÍ NA PRÁZDNINY

Dějiny popírání změn klimatu jsou pestré. Klimatologické výzkumy mluví jasně – za klimatickou změnu může převážně lidská aktivita, přesto se veřejným prostorem šíří klimatické dezinformace. Jejich výrobě se věnuje Vojtěch Pecka v knize Továrna na lži. Jde o propracovanou politickou strategii?

Související

Už to roste, už to klíčí. Společnost Kaufland a Nadace Via podpoří komunitní zahrady částkou 1 000 000 Kč

Přejít na článek

Masaryčka se připojuje do sítě Lokni. Filtrovaná voda bude na nádraží i v sousední administrativní budově

Přejít na článek

Problém s plasty a vina člověka za globální oteplování. Na hrozbu vyhynutí upozorní 3D tiskaři obřím modelem Pla(s)teosaura

Přejít na článek