#34 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

13. 9. 2023

Titul z ekozemědělství, neodbytné PFAS, plané sliby a zklamání pro Afriku nebo digitalizace dobrovolnictví.

Z Česka

Helmu na hlavu, do rukou řídítka

V rámci Evropského týdne mobility se pravidelně konají dvě události, které vrací město lidem a bojují za méně aut v ulicích – Zažít město jinak a Do práce na kole. „Inspirací nám mohou být města napříč Evropou, ale nejen tam. V zemích a městech, kde podporují udržitelnou dopravu, je radost se pohybovat a žít,” říkají pořadatelé o výzvě šlápnout do pedálů. A k čemu vyzývá letošní téma Hoďte ulice do gala?

Teambuilding v novém

Někdy je to o komunikaci, procházkách, jindy zase o sběru listí a natírání laviček. Zájem o firemní dobrovolnictví v Česku roste, například s humanitární organizací ADRA se firemní dobrovolníci propojují v rámci tzv. „Dobrodnů“, neboli firemních dobrovolnických akcí. Jen za poslední půlrok jich uspořádali 31 a zapojilo se do nich 237 dobrovolnic a dobrovolníků z 23 společností.

Ekozemědělci na scénu

V Česku začala fungovat první vyšší odborná škola zaměřená na ekologické a biodynamické zemědělství, přes přijímačky prošlo 50 zájemců, z toho 34 žen a 16 mužů. Studenti budou během tří let trávit hodiny na praxích, vyzkoušejí si různé zemědělské postupy a po úspěšném absolvování programu by měli být schopni založit a vést vlastní ekologickou farmu.


Ze světa

Už se jich nezbavíme

Z pitné vody, jídla, kosmetiky, oblečení i vzduchu, který dýcháme. To jsou cesty, jak se do lidského těla dostávají perfluoroalkylové a polyfluorované alkylové látky, neboli PFAS. Ty jsou nezničitelné a obsažené prakticky ve všech možných výrobcích. Ale hlavně jsou předmětem dalších a dalších studií a výsledky nejsou radostné. „Věčné chemikálie” zvyšují riziko některých vážných nemocí, nebo naopak snižují účinnost očkování.

(Ne)efektivita boje s drogami

Na podporu neúspěšné války proti drogám se v uplynulém desetiletí utratila rozvojová pomoc v hodnotě jedné miliardy dolarů. Kde je háček? Ve slově pomoc. Volker Türk, vysoký představitel OSN pro lidská práva, letos vyzval k ukončení war on drugs s tím, že se nepodařilo zastavit výrobu drog, naopak. Finance šly na represe a vedly k masovému zatýkání a zabíjení nevinných lidí.

Naděje v podobě Africa Climate Summit

Více než desítka afrických lídrů se minulý týden sešla v keňském Nairobi na největším setkání na kontinentu věnovanému klimatické krizi. Přijali Nairobskou deklaraci a jádrem prohlášení byla zranitelnost Afriky vůči rozmarům Západu a dopadům klimatické krize. Hlavním tématem tak byla falešná řešení, nesplněné sliby a vměšování západních korporací.


Krátce

💡Jihočeská agentura pro podporu inovací spouští dotazník, který pomůže vytvořit online nástroj na mapování recyklace nebo likvidace odpadů ve firmách.

💡T-Mobile doručí zásilky z e-shopu ve vratném ekologickém obalu, pomůže mu s tím startup ReKrabice.

💡Mokřad v Toulcově dvoře je ve finále soutěže Adapterra Awards. Od roku 1996 zde budují systém šetrného hospodaření s vodou, veřejné hlasování je spuštěno.

💡S cílem sjednotit dobrovolnické projekty z celého Česka na jednom místě vznikla mobilní aplikace DOBROKRUH. Umožňuje uživatelům procházet, vyhledávat a připojovat se k projektům.

💡DPD se stalo patronem Mezinárodního dne čistého ovzduší za modrou oblohu, navazuje mimojiné na projekt měření kvality ovzduší díky dodávkám DPD. Jak jsou na tom jednotlivé ulice si pak může každý prověřit.


Kalendář akcí

16. 9. 2023 Superden 2023 | Helppes

20. 9. 2023 Rozvoj potravinářských startupů v turbulentní době | Impact Hub

21. 9. 2023 Financování udržitelných aktivit | NROS


Něco navíc

NA CESTY DO PRÁCE

Proč společnost pohrdá nezaměstnanými, ale přesto je potřebuje. Podtitul knihy Bídníci vystihuje hlavní myšlenku, kdy autorka vypráví osudy své rodiny a zároveň se vymezuje vůči společenské potřebě mít obraz chudých a neschopných, aby se všichni ostatní mohli cítit dobře, aby si mohli blahopřát, že v životě uspěli.

DO SLUCHÁTEK

Nový díl podcastu Laboratoř se věnuje rybám. Život jim totiž zachránila čistička na předmětí amerického města Seattle. Vědci zjistili, že lososy zabíjí srážková voda z měst plná částic mědi, olova nebo zinku. Srážkovou vodu proto prohnali biočističkou a přispěli tím výrazně k přežití lososího potěru. Jak to ale udělat ve velkém?

Související

Sdružení TULIPAN představuje nový katalog novoročenek a výrobků z chráněných dílen

Přejít na článek

Mobilní aplikace DOBROKRUH: Společně na jednom místě pro dobro

Přejít na článek