#43 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

22. 11. 2023

Greenwashing už jen tak někomu neprojde, vzduch v Praze podle WHO a jak lavička pomáhá k psychické pohodě.

Z Česka

Sankce za slovo

Až 4 % ročního obratu společnosti nebo roční zákaz účasti ve veřejném tendru – možné sankce za špatnou komunikaci udržitelnosti. Vyplývá to z návrhu Směrnice o environmentálních tvrzeních, která by měla v nejbližších letech vstoupit v platnost. Experti už dnes radí, co by se měl naučit každý český marketér.

Jak se dýchá v Praze

DPD bude vždy k prvnímu dni každého měsíce přinášet report kvality ovzduší v Praze za uplynulý měsíc. Vyhodnocuje index jemných prachových částic PM2.5 (v μg/m3) a výsledky porovnává s doporučeními Světové zdravotnické organizace. Kromě toho bude DPD postupně analyzovat i meziměsíční vývoj průměrného pražského indexu.

Povolenková naděje?

Množství emisních povolenek postupně klesá, Evropská unie tím podněcuje společnosti k inovacím a investicím do čistších technologií. Povolenky jsou klíčovým nástrojem v boji proti klimatickým změnám, jak ale opravdu fungují? A která odvětví do nich spadají?


Ze světa

Soláry do nemocnic

Solární energie by podle odborníků mohla napájet všechna zdravotnická zařízení v chudších zemích. Tento krok by stál méně než 5 miliard dolarů a snížil by počet úmrtí v důsledku výpadků proudu a nedostatečného zásobování energií. „Není důvod, proč by dnes měly umírat děti, jen protože není elektřina pro napájení jejich inkubátorů,” řekl Salvatore Vinci, poradce WHO a člen COP28 delegace.

Lavičkou k psychickému zdraví

V Londýně instalují lavičky proti osamělosti. Pokud se člověk na některou posadí, dává tím ostatním lidem najevo, že je otevřený se socializovat. „Je to obzvlášť důležité v zimních měsících, protože víme, že osamělost a izolace jsou v zimě mnohem horší,“ popsala výkonná ředitelka neziskové organizace Anchor.

Světoví inovátoři oceněni

Minulý týden byli v Singapuru oficiálně oznámeni vítězové Earthshot Prize 2023 oceňující projekty, které se snaží bojovat proti globální ekologické krizi. Kategorie jsou rozděleny na ochranu a obnovu přírody, čistotu ovzduší nebo oživení oceánů. Cenu si odnesly nové postupy recyklace lithiových baterií nebo ukončení nelegálního rybolovu.


Krátce

💡Na evropské půdě došlo k dohodě nad přepravou odpadů. Bude možné je za účelem dalšího využití vyvážet jen do zemí, které s nimi prokazatelně naloží šetrně k životnímu prostředí. Co si pod tím představit?

💡Štědré úterý opět v Česku! Jako protipól nákupnímu šílenství na Black Friday oželí stovky Čechů slevy a raději přispějí na dobrou věc. Giving Tuesday je tu…

💡V zahraničí se roztrhl pytel s platformami propojujícími matky na mateřské dovolené s nabídkami na flexibilní zkrácené úvazky.

💡Dlouho očekávaný COP28 začne za pár dnů a pořádající Spojené arabské emiráty se pořád nezbavily nálepky greenwashera. Tým aktuálního prezidenta konference údajně mazal veřejná data odkazující na jeho působení v ropné společnosti.


Kalendář akcí

25. 11. 2023 Ženu ani růží | APODAC

30. 11. 2023 Education Without Limits: Bridging the Gender Gap in it | BPWCR

30. 11. 2023 Udržitelný rozvoj destinací? Bez veřejných toalet těžko | CzechTourism


Něco navíc

NA CESTU DO PRÁCE

„Dělejte méně výstav, planeta vám za to poděkuje. Nikdy mi nedošlo, jaké dopady má moje práce. Uvědomila jsem si to až ve chvíli, když jsem se jednoho dne podívala v laboratoři do koše, který byl plný jednorázových rukavic,” říká restaurátorka uměleckých děl Caitlin Southwicková v rozhovoru pro Ekonews.

NA PODZIMNÍ VEČER

Pohled do života čtyř dětí, které se vyrovnávají s bolestmi i radostmi dospívání. Oporou jim jsou stejnopohlavní rodiče. Zatímco se každý z nich potýká s osobní změnou, okolní svět se potýká s otázkou rovnosti v manželství. Dokument Gayby Baby ukazuje, že dva milující rodiče jsou pro děti jednoduše ten nejlepší scénář.

Související

Vědci našli plasty v trusu velkých kopytníků. Zvířata to může ohrozit na zdraví

Přejít na článek

Novoroční Udržitelný brunch: Jak funguje partnerství mezi byznysem a neziskem?

Přejít na článek