#48 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

3. 1. 2024

První FRESH roku 2024 je plný inspirace a inovativních nápadů z Česka i z celého světa. To kdyby vám třeba chybělo ještě nějaké novoroční předsevzetí...

Z Česka

Světýlka zdarma

Elektřina byla přes svátky díky větru a nízké spotřebě zadarmo. Na Štědrý den klesla velkoobchodní cena v Německu na -3,37 eura za megawatthodinu, v Česku spadla také. Nejnižší cenu u nás platili odběratelé na Štědrý den v pět odpoledne. Stalo se tak vlivem roztočených větrných elektráren na pobřeží Baltského a Severního moře.

Radši do kamenného knihkupectví

Pro rozvoj dětského myšlení je mnohem výhodnější věnovat se čtení klasických knih než digitálních materiálů. Dlouhodobé čtení tištěných materiálů by mohlo zvýšit schopnost porozumění šestkrát až osmkrát více než čtení elektronických textů. A důvodů je hned několik, jiná zjištění zároveň platí pro žáky prvního stupně a středoškoláky.

Je jich 12. Znáte je?

Letošní rok se ponese opět ve znamení nových pravidel pro nefinanční reporting, vodítkem pro firmy jsou ESRS standardy. Právě ty odpovídají na otázku, jaké informace a jak budou povinné společnosti reportovat. Velké společnosti se budou muset řídit 12 standardy již v roce 2025 zpětně za rok 2024. Pro střední a malé podniky ještě není podoba úplně jasná.


Ze světa

Vyvezené africké naděje

„Afrika vyváží něco, co by skutečně mohlo vytvořit obrovský průmysl a obrovské množství pracovních míst.“ Textilní průmysl může být pro rozvoj kontinentu velkou příležitostí, současné pojetí africké módy si oblíbili místní mladí lidé a návrháři. Mnoho z nich podporuje omezení dovozu textilu a zvýšení produkce nejen bavlny – dvě třetiny afrických zemí produkují bavlnu, více než 81 % se vyváží, takže na místní použití zbývá jen málo.

Měříme dech býků

Na Novém Zélandu žije 10 milionů krav a 26 milionů ovcí a emise ze zemědělství zabírají až polovinu emisí země. Aby dosáhli svých klimatických cílů, musí pomocí vědy a politiky omezit silné emise metanu z chovu zvířat. Na jedné farmě tak sledují inovativním zařízením to, kolik metanu vyprodukují býci. A jaké budou další kroky?

Případová studie jahod

Vzhledem k úbytku vody se oblast v Kalifornii pokusila v podstatě zdanit podzemní vodu.Nový výzkum ukazuje, že to funguje. Poplatky přinášejí 12 milionů dolarů ročně, které se používají na recyklaci, obnovu a ochranu podzemních vod v regionu. Navzdory vysoké ceně vody se zemědělství v regionu daří. Háček ale existuje, a poměrně velký.


Krátce

💡Jak dopadl podle ČHMÚ letošní Silvestr z pohledu kvality ovzduší? Nejvyšší koncentrace částic PM10 i PM2,5 byly naměřeny na stanici ve Frýdku-Místku a v Praze.

💡Nadějí na uhlíkově neutrální Berlín bylo i zavedení magnetického vlaku bez řidiče. Ekologové ale tyto plány odsoudili a vlaky označili za drahé a energeticky náročné.

💡Jak dva kluci z Kutné Hory dostali kytary do škol: Šest starších nástrojů sehnali ve sběrném dvoře nebo od známých, dali je dopořádku a předali gymnáziím a základkám.

💡Nestavět z nového. Trendy je teď renovovat a kupovat po bazarech. V Británii tak ve velkém vznikají rodinné domy i pracovní ateliéry.

💡Nadační second hand Moment otevřel v chodovském Westfieldu. Moment zde představí „nadační pop up” a nabídne zákazníkům možnost nakoupit oblečení a doplňky z druhé ruky.

💡Dobré víly dětem úspěšně zrealizovaly Mikulášský víkend pro děti z dětských domovů, i díky Giving Tuesday.


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Měli by se vědci angažovat v otázkách jako klimatická krize, které jsou spíše politické? Jak se kolegové tváří na to, když se vědec zabývá popularizací? A o kolik je to všechno těžší pro ženu? Petru Koubskému na Konferenci N odpovídala polární bioložka a popularizátorka vědy Marie Šabacká.

NA ZAMYŠLENÍ V NOVÉM ROCE

Redaktorka České televize Lea Surovcová ve svém dokumentu „Těžko v duši“ukazuje, jak fatální následky můžou mít prodlužující se čekací lhůty na pomoc u psychologů nebo psychiatrů pro děti a mládež. „Pomoc je úplně minimální. Odvolávají nás do kraje, kde bydlíme, ale kde my víme, že terapie nefungují.”

Související

Mladí mění Říčany. Unikátní projekt je ve finále mezinárodní soutěže oceňující inovace v politice

Přejít na článek

Vychází nová kniha Petra Daniše Klima je příležitost

Přejít na článek