#23 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

28. 6. 2023

Zákony pro sdílené kilowatty, chybějící data o digitální gramotnosti, nadějný rok 2154 nebo soumrak greenwashingu.

Z Česka

Aby dětství bylo bezstarostné

Vznikla společná iniciativa centra LOCIKA a dalších organizací Dětství bez násilí, v Česku totiž realizace dokumentů k ochraně dětí před násilím v rodině vázne a situace v oblasti sociálně-právní ochrany dětí je v mnoha regionech kritická. Za posledních 8 let zemřelo na následky násilí 44 dětí, 799 jich mělo trvalé zdravotní následky, přes 15 tisíc potřebovalo péči psychologa a 3229 dětí skončilo z důvodu násilí v rodině v ústavní péči.

Sdílejme kilowatty

Přestože Češi sdílet elektřinu ještě nemohou, první energetická společenství vznikají v tuzemsku již několik let. Brzy by společná výroba pro obecní budovy, podniky i rodinné domy mohla začít fungovat oficiálně, vláda minulý týden poslala do Parlamentu potřebnou novelu. Nová pravidla přináší návrh také pro ty, kteří si budou posílat vyrobené kilowatty například ze solárních panelů na Šumavě do pražského bytu.

Nemáme data o datech

Většina Čechů dosahuje základní úrovně digitálních dovedností, chybí data o digitálně vyloučených osobách a osobách ohrožených digitálním vyloučením. „Musíme si ujasnit, kdo je za sběr dat v oblasti digitální inkluze zodpovědný, jak digitální vyloučení definujeme a jaká data vlastně budeme sbírat. A musíme začít hned,“ hodnotí provozní ředitelka Nadace OSF Barbora Hořavová.


Ze světa

Začneme konečně chránit oceány?

Minulé pondělí byla v New Yorku formálně přijata dlouho očekávaná Dohoda o biodiverzitě volného moře. Týká se takzvaných mezinárodních prostorů „patřících“ všem a zároveň nikomu. Pokud vstoupí v účinnost a bude dodržována, má zajistit účinnou ochranu, síť chráněných mořských oblastí, prohloubit znalosti o fungování mořských ekosystémů a posílit kapacity rozvojových zemí.

Čekáme na rok 2154

Nový Global Gender Gap Report 2023 Světového ekonomického fóra ukázal, že ženy dosáhnou globální rovnosti s muži za 131 let. Česká republika se v rámci Evropy drží na chvostu žebříčku, oproti loňsku se propadla o 25 míst. Nejúspěšnější oblastí je vzdělávání, kdy 117 ze 146 indexovaných zemí odstranilo alespoň 95 % národního rozdílu.

Dva kroky kupředu… ale tři zpátky

Emise skleníkových plynů z energetického průmyslu v loňském roce i přes rekordní nárůst větrné a solární energie poskočily na nová maxima. Fosilní paliva pokryla 82 % celkové světové spotřeby energie, obnovitelné zdroje energie – s výjimkou těch vodních – pokryly pouze 7,5 %. „Stále se ubíráme opačným směrem,” zhodnotila jedna z autorek výzkumu, který nešťastná čísla přinesl.


Krátce

💡 Včera vyšlo nejnovější vydání čtvrtletního magazínu Udržitelné Česko. Věnuje se udržitelnosti v bankovnictví, paliativní péči, zodpovědnosti za ESG i popularizaci udržitelnosti mezi veřejností.

💡 Checklisty pro akademické psaní, guidelines pro propojení výzkumu a podnikání, inovativní hry. To přináší projekt BRIDGE.

💡 Mezinárodní rada pro standardy udržitelného rozvoje vydala v pondělí nové normy pro nefinanční reporty, cílem je potírat greenwashing.

💡 „Mnozí nerozumí, co se jim to děje, proč najednou nejsou schopni si věci zapamatovat tak snadno jako dřív,” říká Olesia Parkhomenko pomáhající ukrajinským dětem v Česku.

💡 Marketing&Media přichází v nové grafické podobě a navíc s obsahem z festivalu Cannes Lions 2023. Je lepší dojmout, nebo rozesmát? A jaké byly nejlepší kampaně za posledních 70 let?


Kalendář akcí

28. 6. 2023 Jak na městskou klimatickou politiku | CI2

Do 20. 7. 2023 Výstava Všechno je normální | Nadační fond Seňorina


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Ještě se vraťme k energiím – víte, jak energii z obnovitelných zdrojů uchovávat? Jan Fousek z asociace AKU-BAT v podcastu 2050 vysvětluje, proč je rozvoj akumulace v současnosti tak důležitý nebo jaké překážky a bariéry mu v rámci Česka stojí v cestě.

DO TRAMVAJE

Proč neumíme předávat dobré zprávy? Novinář Angus Hervey připomíná úspěchy posledních let v oblasti ochrany životního prostředí a veřejného zdraví a tvrdí, že pokud chceme v tomto století změnit příběh lidstva, musíme začít měnit příběhy, které si sami vyprávíme.

Související

Ohlédnutí za Global Goals Summitem: Rok od dinosaura, rok od „dopoledne v muzeu”

Přejít na článek