#49 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

10. 1. 2024

Kalkulačka pro obce, čeština jen pro někoho, zlaté sošky pro lidská práva a greenwashing (snad konečně) pro nikoho.

Z Česka

Kolik přinese zálohování?

MŽP spustilo kalkulačku možných příjmů pro obce spojených se zaváděním povinného zálohového systému, jejich rozpočty by si podle ministerstva měly polepšit v průměru o 39 korun na hlavu občana. První možný termín, kdy bychom v Česku mohli začít zálohovat, je v polovině roku 2025.

Rok 2024, rok želv

Felsumy madagaskarské jako první letošní mláďata, 28 vajec želvy ostruhaté a především snůška kriticky ohrožené želvy barmské, která byla považovaná za vyhubenou v přírodě. To je začátek roku v Zooparku Zájezd. V současnosti jsou želvy barmské vypouštěny v rezervacích v Myanmaru, kde se úspěšně rozmnožují.

Čeština jen pro někoho

Klesá počet dětí v českém vzdělávacím systému, které sem utekly z Ukrajiny před válkou. Důvodem je pravděpodobně jejich návrat domů. Pro již zapsané děti je ale mnohdy problémem nedostatečná výuka češtiny, vůbec žádnou nemá polovina z nich, před půl rokem to byla jen třetina. Na státem podporované kurzy mají nárok jen žáci, kteří jsou v Česku rok.


Ze světa

Lidská práva a zlaté sošky

Zlatý glóbus si letos odnesla i herečka Lily Gladstone za roli ve vychvalovaném historickém dramatu Zabijáci rozkvetlého měsíce, který připomíná krvavou historii kmene Osedžů a jejich bohatství na ropné zdroje. A přeneseně i potlačovaná práva domorodých komunit nejen v USA. Mnozí snímek hodnotí jako převratný pro filmový průmysl…

Greenwashing si neškrtne

Letošek se ponese i ve znamení začátku implementace směrnice o green claims. Bude platit pro všechny podniky působící na evropském trhu. „Evropská unie klade na bedra firem povinnost doložit svá tvrzení nezávislou verifikační cestou a nechává na členských státech, aby ve svých zemích zřídily příslušné ověřovatele,” píše CIRAA.

Není to jen abstraktní entita

Vytvoření jednoho obrázku pomocí umělé inteligence spotřebuje podle nové studie stejně elektřiny jako dobití mobilu. „Každý dotaz na model umělé inteligence s sebou nese náklady pro planetu, které je důležité spočítat,“ popsala vedoucí vědeckého týmu. Tak kolik gramů oxidu uhličitého na jeden obrázek připadne?


Krátce

💡Za 70letou historii F1 se objevilo jen pět závodnic, změnit to chce iniciativa More than Equal Karla Komárka a někdejšího pilota F1 Davida Coulthard. Hledají talentované motoristické závodnice.

💡ESRS standardy: Co spadá do oblasti environmental a jaká kritéria by firmy měly sledovat?

💡K energetické nezávislosti s využitím obnovitelných zdrojů směřuje výrobní komplex Urbanity Campus Tachov. Pomůže mu k tomu uchovávání přebytků zelené elektřiny v nově spuštěném bateriovém úložišti.

💡Norsko se pravděpodobně stane první zemí na světě, která zahájí kontroverzní a ekology silně kritizovanou hlubinnou těžbu vzácných kovů.


Kalendář akcí

16. 1. 2024 Návaznost a spolupráce sociálních a zdravotních služeb v neurorehabilitaci | ERGO Aktiv

17. 1. 2024 Živá knihovna | OPIM


Něco navíc

NA CESTU DO PRÁCE

Dvě masajské fotografky zachytily každodenní výzvy svého kmene – zaměřují se na ženy z pasteveckých rodin, které čelí dopadům klimatické změny. Zajistit pro celou rodinu dostatek jídla nebo vody je den ode dne náročnější úkol. Stejně jako péče o podvyživené děti a boj o alespoň základní lékařskou péči.

DO SLUCHÁTEK

Jaké problémy trápí české rodiny? Kdy a jak poznat, že už je něco špatně? Jak pomocí malých kroků postavit rodinu na nohy? Jak funguje mentoring v rodinách a s čím se často vyškolení dobrovolníci musí potýkat? Tak na takové otázky odpovídá nová epizoda podcastu dobrohráči s organizací HOST Home Start ČR.

Související

Přihlášky do prestižního ocenění v udržitelnosti. Ceny SDGs letos přináší zásadní novinky

Přejít na článek

Pro výběrovou kávu a catering z lokálních surovin přijďte na KRAJ!

Přejít na článek

Jak si stojíme s mírou nezaměstnanosti nebo jak zvládáme invazní druhy? Vyšla druhá Zpráva o kvalitě života a její udržitelnosti

Přejít na článek