#54 FRESH ze světa udržitelnosti a ESG

Newsletter

14. 2. 2024

Sýkorka je královnou, keňské růže vedou v udržitelnosti, když rádio vzdělává a americký fotbal pod rouškou solárů.

Z Česka

Kolik platíte? A pomáháte?

Přístup k firemní filantropii se proměňuje, ukázaly to vánoční kampaně Nadace Via. Čím dál větší roli hrají technologie a zapojení zaměstnanců, pro mnohé je to i zásadní při hledání nového zaměstnání – 76 % zaměstnanců považuje společenskou angažovanost zaměstnavatele za důležitou a pro 46 % uchazečů je to dokonce klíčové kritérium.

Sledujte svá krmítka

Sýkora koňadra pošesté v řadě získala pomyslnou korunu královny českých krmítek. „Statistiku nejpočetnějších ptáků – Ptačí hodinku – ovládla s počtem 142 tisíc jedinců.” Ptačí hodinka je pro statisíce Čechů lednovou tradicí, pro ornitology jsou data velmi cenná, protože ukazují, jak se zimní početnost ptáků mění v konkrétním místě.

Z Keni, nebo z Holandska?

V Česku se v roce 2022 prodaly přes 4 miliony kusů fairtradových květin. Nová studie navíc ukázala, že fairtradové růže z Keni mají v porovnání s růžemi vypěstovanými v Holandsku menší dopad na životní prostředí, a to i v případě, že bereme v potaz přepravu do Evropy. Z východní Afriky pak pochází 97 % všech fairtradových květin.


Ze světa

Super Bowl ovládla Země

Letošní finálový zápas v americkém fotbalu využíval poprvé v historii ze 100 % obnovitelnou energii, a to z 621 000 solárních panelů v nevadské poušti. Pro takovou událost pořádanou na stadionu stadion Allegiant musí solární panely vyrobit tolik energie, kolik stačí na napájení 46 000 domácností.

Od propagandy k edukaci

Rozhlas slaví v Africe 100 let a stále ho poslouchá 60 až 80 % z 1,4 miliardy obyvatel kontinentu – na rozdíl od západních zemí, kde převládlo streamování a podcasty. Vzhledem k nízké úrovni gramotnosti i nerovnoměrnému přístupu k internetu zůstává v Africe staromódní rozhlas spolehlivým a inkluzivním médiem. Jaká byla jeho ideologická cesta?

Tady chceme korály

U pobřeží severozápadní Floridy vznikl nový umělý podmořský útes. Potopili zde vysloužilou výzkumnou loď Deep Stim III. Poslouží rozkvětu mořské fauny a flory, místní hodnostáři si od ní slibují i lákadlo pro turisty. Podaří se obojí „udržitelně” vybalancovat?


Krátce

💡Fandíte myšlence seniorského dobrovolnictví? Pak věnujte 3 minuty dotazníku pro Letokruh, který připravuje Dobropilíř pro firmy.

💡Nejen z pražských ulic vymizely oranžové kontejnery na kartony. Nápojové obaly nebo tetrapaky se nově hází ve většině případů do kontejnerů na plasty. Poslední slovo má ale vždy nálepka na daném kontejneru…

💡ESG předmětem kulturních válek? Americký Texas omezuje nabídku některých bank, které zavádějí udržitelná pravidla nebo podmínky.

💡Už žádné etikety – Coca Cola je v Anglii pilotně odstranila z půllitrových lahví nápojů Sprite, nahradí je vyraženým logem a gravírovanými informacemi o výrobku.

💡Menza Jihočeské univerzity předává nesnězené polévky sociálně potřebným osobám. Od listopadu už se vydalo více než 1 000 porcí polévek, které by jinak přišly vniveč.


Kalendář akcí

15. 2. 2024 Česko svítí modře u příležitosti Mezinárodního dne Angelmanova syndromu | ASGENT

15. 2. 2024 Spuštění registrací do Květnové výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem | Auto*Mat


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Závislost člověka na pomoci okolí, nikdy nekončící péče, potíže s každodenními záležitostmi, ale i odvaha a trpělivost. Příběhy, které si jsou velmi podobné, ale každý je výjimečný. Jak se chovat k lidem s genetickým onemocněním? Co by jim skutečně pomohlo? Nejen na to hledá odpovědi podcast Doba genová.

KULTURNÍ TIP

Hromadění, klimatická krize a strašák oděvních velkovýroben jako barvitá divadelní reality show. To je nová inscenaceKampusu Hybernská Peče (se) celá Země. „Gratulujeme! Jste o krok blíž k získání nového a vzrušujícího života na planetách, o kterých se vám ani nesnilo. Povinně nepovinná soutěž pro celou rodinu.”

Související