Česká ADRA pomáhá v oblastech zaplavených Kachovskou přehradou

Ze světa členů

15. 6. 2023

Po zničení Kachovské přehrady pociťují humanitární následky katastrofy statisíce lidí. Denně je do zasažených oblastí mimo jiné potřeba dodat 20 000 tun pitné vody a 100 000 tun vody užitkové. Na dodávkách vody a dalších základních potřeb se podílí i humanitární organizace ADRA ČR, která v první fázi poskytla finanční pomoc ve výši 50 000 USD.

Kromě akutní humanitární pomoci se ADRA dále zapojí do edukace a poskytne informační materiály, jak se chovat po opadnutí vody. Nabídne informační podporu v tématech, jako je minimalizace šíření infekčních onemocnění, jak se chovat v kontaminovaném prostředí a podobně.

„V Chersonské oblasti máme tým naší partnerské organizace ADRA Ukrajina, který tam působí dlouhodobě. Ten nyní monitoruje rozsah škod a potřeby a koordinuje činnost s místními úřady na pravém břehu řeky Dněpr. Hned v prvních hodinách po katastrofě byl vyslán kamion s pomocí, další kamiony jsou na cestě, a to hlavně s pitnou vodou, které je největší akutní nedostatek,” přibližuje situaci na místě Andrej Arvensis, projektový a finanční manažer zahraničních projektů ADRA.

Z dalších potřeb, které ADRA identifikovala a bude dodávat v nadcházejících dnech, se jedná zejména o dezinfekční prostředky, záložní zdroje elektrické energie, trvanlivé potraviny, stany, powerbanky či věci potřebné k vypořádání se s následky povodně – vysoušeče a čerpadla, dezinfekční prostředky, čističky vody.

ADRA ČR dále poskytne své zkušenosti získané při opakovaných povodních v Česku a na Balkáně v letech 2014 – 2016. V tuto chvíli se pracuje na překladu letáků a manuálu, které obsahují praktické rady pro lidi v zasažených oblastech o tom, jak postupovat, když opadne voda (například jak vyčistit studnu, co a jak dezinfikovat, jak naložit s poškozenými omítkami, nábytkem atd.). Obdobnou informační podporu a edukaci zajistili nyní i v Chorvatsku po letošních květnových povodních.

Jak mohou lidé pomoci:

Nejefektivnější formou pomoci je finanční dar na sbírku SOS ADRA: Pomoc Ukrajině, případně přes webové stránky.


Zdroj: Česká ADRA pomáhá v oblastech zaplavených Kachovskou přehradou. ADRA. Tisková zpráva

Související

Nadační fond Simony Kijonkové věnoval v roce 2022 na charitativní aktivity téměř 4,5 milionu korun

Přejít na článek

Končily v koši. Díky novému návodu se teď nevydané obědy z jídelen převážejí do azylových domů a uprchlických center

Přejít na článek