Česká intervenční centra se propojila s Nenech to být v boji proti domácímu násilí

27. 8. 2021

V roce 2020 se s žádostí o pomoc na intervenční centra v ČR obrátilo 9 053 osob a očekává se, že v roce 2021 toto číslo bohužel nebude nižší. Covidová opatření tak tvrdě dopadla na rodinný a partnerský život. V kombinaci s existenčními a finančními stresy mohou do rodin s domácím násilím přinést další eskalaci. Dle výzkumů APIC (Asociace pracovníků intervenčních center ČR) každá 5. až 6. rodina v České republice zažívá domácí násilí a v 80 % těchto rodin žijí děti. A domácí násilí se nevyhýbá ani mužům či seniorům.

Do prvního čtvrtletí letošního roku se osoby, kterých se domácí násilí týká, mohly na Intervenční centra (IC) obracet zejména osobně, mailem či po telefonu. Zcela ale chyběla možnost spojit se s příslušným IC anonymně a přímo z domova. Startupová platforma Nenech to být a Intervenční centra se proto spojila do nového projektu Nenech se, který nabízí každé ohrožené osobě v ČR možnost včasného, snadného a bezpečného kontaktu s intervenčním centrem přímo z domova.

Na webové adrese Nenech.se najdou oběti veškeré instrukce a další užitečné informace, kam se v případě domácího násilí dále obrátit. Nejdůležitější součástí webu je ale právě formulář, díky kterému se oběť propojí, klidně anonymně, s příslušným intervenčním centrem. Díky unikátnímu kódu může oběť konverzovat s IC nedohledatelně a říct si tak bezpečně o pomoc.

“V době, kdy mají agresoři velmi často přístup jak k telefonu či e-mailu obětí a kdy není možné se nepozorovaně osobně obrátit na příslušné IC, je možnost využít paltformu NNTB skrze nový web Nenech.se prakticky záchranou pro všechny, kteří se stydí, bojí nebo nemají jinou možnost či si přejí zůstat v naprosté anonymitě. Za spolupráci s NNTB jsme velmi rádi, neboť v době úplného omezení sociálních kontaktů i širší rodina a komunita jako případní svědci domácího násilí, nemohou podpořit oběť, pomoci jí. Slibujeme si, že díky novému online prostoru se staneme snadno dosažitelnou a bezpečnou pomocí pro kohokoli (děti i dospělé), kdo se bude chtít svěřit, podpořit a nasměrovat na nejbližší místo pomoci v jeho regionu,” komentuje spolupráci Martina Vojtíšková, předsedkyně APIC

“Máme radost, že můžeme platformu Nenech to být nabídnout jako bezpečnou alternativu spojení s intervenčními centry všem, kteří se s domácím násilím setkávají. Naše platforma už pomohla tisícům dětí, které se setkaly se šikanou a anonymně se mohly svěřit. A my doufáme, že podobnou službu udělá i pro oběti a svědky domácího násilí,” dodává Jan Sláma, CEO FaceUp technology a spoluzakladatel platformy Nenech to být.

Nenech to být tak bude tentokrát, kromě firem a škol, pomáhat i na poli domácností. Ty by měly být především prostorem, kam se každý z nás může uchýlit do bezpečí.


Zdroj: Česká intervenční centra se propojí s Nenech to být v boji proti domácímu násilí. Nenech to být [online]. Napsala Lenka Stawarczyk, 23. 3. 2021 [cit. 23. 8. 2021]. Dostupné zde.

Související

Ples pro Fenix: vozíčkáři to opět roztočí na tanečním parketu

Přejít na článek

Den rovnosti odměňování žen a mužů letos v Česku vychází na 1. března

Přejít na článek