Cesta k milionům dětí: Jak funguje logistika Mary’s Meals
Ze světa členů
10. 10. 2023
Koordinovat program školního stravování, který každý školní den zajišťuje jídlo pro bezmála 2,5 milionu dětí v 18 zemích, není nic snadného. Přečtěte si, jak funguje logistická část práce organizace Mary's Meals.
Kvalita a místní zdroje
Spolupráce s komunitami a situace v Malawi
Bez přehánění se dá říct, že program školního stravování vlastní a řídí místní komunity. To znamená, že základem práce je dohoda, podle níž se místní komunita musí starat o hladké fungování programu. Jen za těchto podmínek se Mary’s Meals zaváže, že bude poskytovat potřebné ingredience, školení, monitorování a podporu. Obdobně s dodavateli dlouhodobě spolupracuje jen tehdy, když trvale dodávají suroviny ve vysokém standardu. Tato podmínka je zároveň zárukou a pozitivním závazkem pro obě strany: organizace dostává vysoce kvalitní produkty a dodavatelé a místní zemědělci mohou bez obav z budoucnosti investovat do lepších zemědělských metod a infrastruktury.
Nebezpečí a výzvy Jižního Súdánu
Program v Jižním Súdánu realizují prostřednictvím dvou partnerů – diecéze Rumbek a sdružení Mary Help – ve více než 150 školách. Země získala nezávislost na Súdánu v roce 2011 a je známá jako „nejmladší stát světa“. Již mnoho let se zmítá v konfliktech, faktory, jako je hospodářská stagnace, chudoba a závislost na dovozu, zhoršují už tak nesmírně vysokou úroveň potravinové nejistoty. Aby tedy mohli splnit slib dětem v Jižním Súdánu, musí většina potravin pocházet ze sousedních zemí, především z Ugandy. Zajištění těchto dodávek je náročné, překoná nebezpečné silnice a mimo jiné se týmy musí vypořádat s vysokým rizikem únosu. Jihosúdánským dodavatelem je společnost PG3 Logistics, která každý rok dopraví diecézi Rumbek více než 2 000 tun potravin. Vzhledem k tak velkému objemu a zrádné cestě organizuje Mary’s Meals skladování potravinových rezerv ve skladu v Rumbeku. Tak je zajištěno, že jídlo bude k dispozici po celý školní rok.
Bez partnerství to nejde
Školy mají v 18 různých zemích rozličné podoby a velikosti. Někdy jde o pevné betonové konstrukce, jindy jen kousek země zastíněný stromem. Když ale s místní komunitou organizace vyjednává o tom, že se jejich místo vzdělávání stane součástí programu školního stravování, je pokaždé prvním požadavkem, aby zde byl bezpečný, hygienický a řádně vybavený prostor pro přípravu školních jídel a skladování surovin.Výstavbu kuchyně a skladů tedy řídí komunita a využívá k tomu dostupné zdroje. To znamená, že i prostory, kde se skladují zásoby a vaří jídla, se mohou značně lišit. Obvykle je kuchyně hned u školy, ale někdy to není možné. Například v Sýrii se jídla připravují na jednom centrálním místě a do škol je rozvážejí dobrovolníci. V celém Aleppu dostává jídlo více než 5 000 dětí v 17 školách a jednom komunitním centru. Jídlo však připravují dobrovolníci v jedné škole, která má spolehlivý přístup k vodě a elektřině.
Mimořádní lidé dělají mimořádné věci
Tuto práci dělá organizace už dvě dekády a měla mnoho příležitostí poznat spoustu úžasných lidí, kteří se na chodu programu podílejí vysoko nad rámec svých povinností. V Libérii byli jednou nuceni odmítnout žádost o zařazení jedné školy do programu, protože zkrátka nebylo možné dopravit zásoby na místo. Jenže tamní lidé dali dohromady zdroje a síly a o několik týdnů později přivedli užaslý tým Mary’s Meals před nově postavený betonový most, který se pnul nad dřív nepřekročitelnou řekou.V oblasti Centrální plošiny na Haiti dopravují dobrovolníci pytle s jídlem přes tři kopce na hřbetech oslů. Jen díky tomu je možné podávat jídlo dětem v tamní škole Ecole Communautaire Saint Michel de Morne Mouton. Toto mimořádně odlehlé vzdělávací zařízení založil před více než 30 lety muž, který musel jako kluk předčasně ukončit školní docházku, aby mohl své rodině pomáhat na poli. Později pak věnoval část svého pozemku stavbě školy, kterou následně sám navštěvoval. Dodatečně tak mohl získat vzdělání, které mu v dětství bylo odepřeno. Dnes je ředitelem školy a spolu s partnerskou organizací Summits Education se každý den stará o více než 200 žáků.
Zdroj: Cesta k milionům dětí: Jak funguje logistika Mary’s Meals. Mary’s Meals. Blogový článek
Související
Ze světa členů
Nadace Kooperativy se převléká do růžové