DPD reaguje na rušení poboček pošt a nasazuje nové samoobslužné boxy ve stejných lokalitách po celém Česku

Ze světa členů

17. 7. 2023

Společnost DPD, součást největší sítě balíkové přepravy v Evropě Geopost, začíná postupně nasazovat nové samoobslužné boxy po celém Česku. Rozšíří tak stávající síť 3200 výdejních míst a boxů. První z letošních 250 budou v provozu již během letních prázdnin a to právě v době, kdy Česká pošta definitivně uzavírá 300 svých poboček. Nové DPD Pickup Boxy budou ve většině případů stát v blízkém okolí míst, kam byli zákazníci zvyklí chodit na poštu.

Největší e-commerce průzkum na světě DPD E-shopper barometer ukazuje, že český zákazník je kromě oblíbenosti dobírky velmi specifický i v případě volby místa doručení. Zatímco v Česku si pošta drží 3. místo a loni si přes ni nechalo balíček doručit přes 36 % zákazníků e-shopů, v Evropě je to průměrně pouze 15 %. To znamená, že potřeba využívat poštu je na většině území Evropy výrazně nižší než v Česku a v zemích, jako je Polsko, Itálie, Velká Británie nebo Rakousko, se pohybuje dokonce pouze mezi 9-15 %. Hned za poštou se pak u nás umístily samoobslužné boxy, které si oblíbilo 26 % zákazníků, což je meziročně o 5 % více (2022 vs. 2021). DPD očekává, že jejich využití bude dále narůstat.

Pošta je v Česku natolik zažitá věc, že si bez ní někteří lidé nedovedou představit fungování. My bychom jim však rádi ukázali, že pokud si chtějí nechat poslat balíček třeba z e-shopu, není nic jednoduššího, než právě do samoobslužného boxu. U něj nemusíte sledovat žádnou otevírací dobu, ovládání zvládne každý bez jakékoliv aplikace během několika sekund a navíc podporuje udržitelné doručování díky solárním panelům a snížení počtu zastávek kurýra. Věřím, že si většina zákazníků v nových lokalitách zvykne a ocení jeho výhody,” vysvětluje Miloš Malaník, generální ředitel DPD.

Mezi hlavní výhody pro zákazníky kromě nonstop přístupu patří také možnost doručení zásilek až do 20 kg nebo vyzvednutí do 10 sekund prostřednictvím PIN kódu (zákazník nepotřebuje žádnou aplikaci). Do boxů lze samozřejmě doručit i zásilky ze zahraničí. Většina z nich se nabíjí pomocí solárních panelů, má velmi nízkou energetickou náročnost a jejich fungování je tedy nízkoemisní.

Nedaleko zrušených poboček pošt budou DPD Pickup Boxy fungovat po celé republice, v bezprostřední blízkosti je pak zákazníci najdou mimo velká města, jako je Praha, Brno nebo Ostrava, dále například i v Příbrami, Mělníku, Děčíně nebo Přerově.


Zdroj: DPD reaguje na rušení poboček pošt a nasazuje nové samoobslužné boxy ve stejných lokalitách po celém Česku. DPD. Tisková zpráva.

Související

Kaufland je podle studie Impact Metrics opět nejlepší v udržitelnosti mezi obchodními řetězci

Přejít na článek

Africké fairtradové růže mají nižší dopady na životní prostředí než ty z evropských skleníků

Přejít na článek

Společný boj soukromého a neziskového sektoru za ochranu životního prostředí v Kambodži

Přejít na článek