Jak na zelené a udržitelné Vánoce

16. 12. 2020

Vánoce jsou za dveřmi. Pro mnohé z nás tento výjimečný čas v roce představuje hodně stresu v podobě náročných nákupů dárků, dekorací a jídla, po kterém většinou přichází vystřízlivění ve formě hromady vyprodukovaného odpadu. Proto je na čase položit si otázku: jak si lze svátky užít v pohodě a klidu a navíc s ohledem na naši planetu? Právě na toto téma sdíleli své zkušenosti členové Asociace společenské odpovědnosti v rámci online webináře.

Vánoční setkání členů se neslo na pohodové vlně, kterou hned na úvod naladil rozhovor Lucie Mádlové, ředitelky Asociace společenské odpovědnosti, s Jannisem Samarasem, náčelníkem Kofoly. Ten sdílel své osobní tipy na udržitelné Vánoce a představil směřování společnosti v oblasti udržitelnosti.

O svůj pohled na vánoční svátky a to, jak vánoční doba působí na lidskou psychiku a proč Vánoce mohou být vhodný čas k probuzení zájmu o udržitelnost mezi zaměstnanci, se podělil sociální psycholog Ondřej Kácha. Na jeho slova navázala Martina Kafková z agentury M-Ocean, která sdílela několik osobních tipů, jak malými krůčky směřovat k přírodě: „Nemusíte hned změnit vše. Stačí změnit svůj postoj a postupně pak svoje návyky krůček po krůčku. Můžete začít třeba koupí udržitelných vánočních dárků nebo podpořit sociální podniky.“

Záverečná část akce patřila praktickým příkladům od členů Asociace společenské odpovědnosti. Návod, jak na udržitelnou vánoční výzdobu, sdílela Tereza Chvalová z Aranžérie. O tipy, jak zabalit vánoční dárky udržitelně, se podělila Judita Nechvátalová z Green Cat. Jak neplýtvat nejen jídlem během svátků poradila Barbora Kebová ze Zachraň jídlo. Rady, kde a jak odpovědně sehnat vánoční stromek, předal Michal Cechner z PEFC. A do výzvy, jak vkročit do nového roku udržitelně a začít s kompostováním, namotivovala posluchače Andrea Šustrová z Kokozy. Celý záznam z vánoční akce je ke zhlédnutí zde.

Tipy Martiny Kafkové z M-Ocean na udržitelné Vánoce

  1. Poděkujte za věci, které se vám zdají automatické.
  2. Darujte věci, které nepotřebujete: ukliďte si skříň a věnujte oblečení na charitu.
  3. Sestavte si vánoční menu, připravte pečlivý nákupní seznam a dejte si za cíl neplýtvat.
  4. Podpořte sociální či místní podniky objednáním vánočky, cukroví nebo večeře. Doma uvařte jen vybranou část oblíbeného jídla.
  5. Dárky nakupujte v re-use centrech a antikvariátech. Inspiraci na dárky najdete třeba na www.udrzitelnedarky.cz.
  6. Věnujte zážitek a vzdělávání digitální formou.
  7. Balící papír nahradí hezká látka, která poslouží k dalšímu použití. Zavažte dárek přírodním provázkem a dozdobte větvičkou túje nebo smrčku.
  8. Vyhýbejte se nákupu nové vánoční dekorace. Krásné svícny si můžete vytvořit ze staré zavařovačky a přírodního provázku.
  9. Čtěte složení svíček, nejšetrnější varianta je ze sojového nebo palmového vosku s certifikací.
  10. Živý vánoční stromeček vyberte ten lokálně pěstovaný v květináči s certifikátem.

Katalog udržitelných dárků

Skvělé tipy na vánoční dárky s dopadem najdete v katalogu Udržitelných dárků členů Asociace společenské odpovědnosti. Ten přináší více než 160 nápadů, ze kterých si jistojistě vyberete. „Najdete v něm vybrané delikatesy na váš vánoční stůl, módu a doplňky, u kterých přesně víte, kdo je pro vás vytvořil. Plecháček na svařák, re-sáčky na cukroví, palivové dřevo do krbu, veganskou kosmetiku pro babičku a praktický dárek pro manžela. Darovat lze také dobročinné skutky. A kdy jindy pomoci než teď. Nákupy odpovědných dárků jsou v této nelehké době obzvláště potřeba,“ dodává Lucie Mádlová. Díky katalogu udržitelných dárků tak můžete nakupovat smysluplně s ohledem na společnost i přírodu. A to nejen na Vánoce.

A pokud chcete vaše udržitelné dárky bez výčitek položit pod vánoční stromeček, který posléze skončí někde u popelnice, není nic lepšího než si vyčistit karmu podporou výsadby nového stromu. Učinit tak můžete například prostřednictvím organizace Plant-for-the-Planet, která zprostředkovává výsadbu stromů ve všech koutech světa. Přispět na výsadbu stromů můžete zde.

Související

Ipsos nyní přináší zajímavé postřehy a insighty formou podcastů

Přejít na článek

Rezervace divokých koní je součástí knihy 555 výlety s gastromapou Lukáše Hejlíka

Přejít na článek