Jak využít ovčí vlnu, která je ve většině případů považována za vedlejší produkt chovu ovcí?

Ze světa členů

24. 1. 2024

Hlavním důvodem, proč se chovají ovce není zpravidla jejich vlna, ale především maso. Například „ve Velké Británii je velká část chovu ovcí na farmách zaměřena především na maso a vlna je brána pouze jako vedlejší produkt. Ve většině případů tvoří jen 4 % pravidelného příjmu z farmy.“(1) Navíc pouze určitý druh je možné zpracovat na přízi, a tak ovčí vlna tvoří velký podíl odpadu z chovu ovcí a většinou se nijak dál nezpracovává. Termín odpadní vlna je vyhrazen pro surovou vlnu, která již nenajde žádné jiné využití a musí s ní být nakládáno v souladu s nakládáním s odpady.(2)

Vlna jako mulč

Často se stává, že v zahradách vidíme netkanou geotextilii v dobré víře položenou se záměrem vyhnout se plevelům na zahradě. Ale bohužel výsledkem je především neživá půda pod textilií a odolný plevel v ní. Dalším úskalím tohoto materiálu je, že se po čase rozpadá a její částečky v podobě mikroplastů zůstávají v půdě navždy a mohou se snadno dostat nejen do podzemních vod, ale i do trávicího traktu zvířat i lidí. Navíc rostliny vedle ní špatně prosperují, a přitom netkanou geotextilii není vůbec nutné použít. Roli netkané geotextilie může převzít právě ovčí vlna, která má kromě potlačení růstu plevelů i spousty dalších výhod. Plní totiž hned několik důležitých funkcí, je ekologická, rozložitelná a do půdy dodává živiny. Další výhodou je, že se využije vlna, která by se nezpracovala do podoby příze a skončila pravděpodobně na skládce nebo ve spalovně.

Při použití ovčí vlny pro mulčování pozorujeme několik benefitů. Položení ovčí vlny na záhon pomáhá proti růstu plevelů, chrání půdu proti nadměrnému odparu vody a vysychání, díky svým antimikrobiálním vlastnostem poskytuje určitou míru ochrany rostlin proti chorobám a svůj význam má i jako ochrana před škůdci. Její termoizolační vlastnosti pomáhají rostlinám a půdě proti promrznutí a v parných dnech naopak proti přehřátí půdy a zvýšenému odparu vody.

Výhodou ovčí vlny je její plná biorozložitelnost. Působením vlhkosti a dalších vnějších vlivů se po čase v půdě rozloží a poskytne tak rostlinám a mikroorganismům cenné živiny.

Vlna jako izolace

Ovčí vlna má dobré termoizolační vlastnosti. Na zahradách i ve městech je možné ji využít k omotání stromů a keřů jako ochranu před mrazem. Nádoby, ve kterých pěstujete venkovní rostliny, například květináče, je možné rovněž omotat ovčí vlnou a využít ji jako tepelnou izolaci.

Kompostování ovčí vlny

Surová ovčí vlna je i plně kompostovatelná. Jedná se o dusíkatý materiál a do zahradního kompostéru je možné ji nastříhanou na menší kousky přidat. Je dobré ji brát jen jako doplňkový materiál ke kompostování a kompostér vlnou nepřehltit. Ovčí vlna obsahuje 10 % dusíku a navíc je schopná vázat vodu, tudíž je i vhodným materiálem z hlediska regulace vlhkosti v kompostéru.


Zdroj: Ovčí vlna jako cirkulární produkt. Kokoza

 

Zdroje:
(1) Matějková, K.: Netradiční využití vlněných odpadů. Bakalářská práce. Dostupné z:
https://dspace.tul.cz/server/api/core/bitstreams/eefaced9-53de-4425-80ef-f286d30d243f/content
(2) Rajabinejad, H., Stelian, M. S. a Buciscanu, I. I.: Current Approaches For Raw Wool Waste Management And Unconventional.
Environmental Engineering and Management Journal. [Online] Romania, 2019. vol.18, No.7, 1439-1456. Dostupné z:
https://www.researchgate.net/publication/324866415_Current_Approaches_For_Raw_Wool_Waste_
Management_And_Unconventional_Valorization_A_Review

Související

Neznáme je, přesto jsou na pokraji vyhynutí: Obejdeme se bez Riceovy velryby nebo žáby rosněnky?

Přejít na článek

Milovice jsou významným místem výskytu vzácných brouků v celé střední Evropě, zjistil výzkum

Přejít na článek