Když záhony potěší na duši: Domov seniorů má oživenou zahradu, CEOs čistou hlavu a nové kontakty

19. 5. 2023

Místo pro jediné setkání s přírodou plné ticha, zároveň prostor pro povídání a setkávání s přáteli – to je komunitní zahrada domova pro seniory Sue Ryder. A právě ta potřebovala regeneraci. Ruku k dílu přiložili jeden květnový čtvrtek ředitelé a ředitelky několika českých společností a podpořili tak znovuobnovený projekt Asociace společenské odpovědnosti CEOs Social Impact Networking.

Rukavice natáhnout, motyčky a hrabičky do ruky a ponořit se do záhonu První republika. Tak vypadal celý den strávený ve společnosti babiček a dědečků žijících v domově Sue Ryder. A šlo o velmi zásadní projekt – první fáze projektu obnovy celé zahrady i menšího atria, který navrhl a na papír přenesl právě sociální podnik Kokoza. Do našich aktivit zapojujeme i vrcholové vedení udržitelných firem. Koncept CEOs Social Impact Networkingu jsme představili poprvé v roce 2015 a letos jsme ho opět obnovili. A společně jsme se vrhli do vybudování komunitní zahrady v Domově Sue Ryder, která poslouží jako zahradní terapie pro nemocné seniory,” uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Po poledni dobrovolníky ze společností DPD a ABB vystřídali CEOs více než desítky firem a pod všímavým dohledem babiček a dědečků, kteří si užívali sluníčka s dortíkem v ruce od cateringu Fresh and Tasty, rozvezli zeminu a do země zasadili 300 sazeniček okrasných květin i keřů.

Ruku k dílu přiložil například Miloš Malaník z DPD, Michaela Franeková z Unileveru, Vítězslav Lukáš z ABB, Jakub Malý z Ipsosu, Vladimír Staněk z Aramarku, Jana Sečkářová z Natlandu, Jakub Málek z Peyton Legal, Eva Čejková ze Ženy s.r.o., Petr Dvořák z Vodafone, Alice Machová z EY nebo Ladislav Žižka z Freshlabels. To, že přijdou cizí lidé z venku, kteří nemají se Sue Ryder nic společného, je nesmírně cenný signál pro lidi, kteří tu pracují a žijí, že někomu na nich záleží. Tohle je také vzkaz, který tato akce přinese, že někomu záleží na tom, jak se žije stárnoucím a těm, kdo se o ně starají,” s úsměvem zhodnotil ředitel Sue Ryder Matěj Lejsal.

 

Dodal, že regenerovat park možná zní jako banalita, pro klienty to ale znamená rostliny a místa vysvětlující, jaké je roční období. Pro člověka, který žije mezi čtyřmi zdmi, je to jediný kontakt s přírodou. Mít park nebo zahradu je nevděčné v tom, že se o ni musíte starat. A máme tu řadu klientů s vášní pro zahradničení. Takže ten moment, že někdo přijde a udělá velkou práci najednou, je pro ně jedinečné.” A jedinečné bylo pro všechny hosty i setkání s těmi, komu snad nové záhony a zvelebené prostředí vykouzlí úsměv na tváři.

První republika je jen začátek

Zahrada si zaslouží kompletní úpravu, Kokoza proto připravila plány na celkovou renovaci a do práce se pustili CEOs. „Díky partnerství a členství DPD v Asociaci společenské odpovědnosti to nebyla první akce podobného typu, které jsem se zúčastnil. Akce rozhodně splnila svůj účel a jsem moc rád, že ‚ředitelé z korporátů‘ ukázali, že umí pracovat i rukama a nejen práci rozdělovat. Senioři ze Sue Ryder tak mohou využívat krásnou zahradu k terapii, která je pro ně velmi důležitá. Společenská odpovědnost je jedním z pilířů DPD a zároveň i mým osobním přesvědčením, takže s námi na podobných akcích můžete počítat i do budoucna,“ zhodnotil na konci dne Miloš Malaník, CEO DPD CZ.

Aby nezůstalo jen u hotového prvního běhu renovace, spustil domov Sue Ryder společně s Asociací dárcovskou výzvu, která zajistí kompletní rekonstrukci zahrady. Protože komunitní zahrada Sue Ryder si žádá nejen fyzickou pomoc – teď potřebuje nutně i tu finanční. A nejen od CEOs, i sebemenším darem tomuto projektu obrovsky pomůžete.

Bez vás bychom tolik práce nezvládli. Věřím, že jste si během dnešního odpoledne vyčistili hlavu, navázali nové kontakty a hlavně, že si odnášíte dobrý pocit z toho, co jste pro místní seniory vytvořili,” uzavřela Lucie Mádlová s pohledem na usměvavé tváře hostů. CEOs Social Impact Networking bude ale pomáhat dál, přímo na mezinárodní den dobrých skutků Giving Tuesday 28. listopadu ve Fakultní nemocnici v Motole.

Na kompletní fotogalerii se podívejte ZDE.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Foto: Libor Fojtík a Radka Kulhánková (Sue Ryder)

Související

SDGs v ohrožení: Jak celosvětové krize zastavily dosahování globálních cílů

Přejít na článek

Globální summit udržitelnosti se blíží a volná místa se plní. V Praze vystoupí řečníci ze Španělska i Gambie

Přejít na článek

Mezinárodní den kávy připomíná, že budoucnost kávy závisí na zlepšení pracovních a životních podmínek jejích pěstitelů

Přejít na článek